Челси е новият крал на Европа!

12.08.2021, 09:10 | Спорт

СПОДЕЛИ:

Челси е новият супершампион на Европа, след като спечели финала срещу Виляреал със 7:6 след изпълнение на дузпи, в редовното време и продълженията мачът завърши 1:1. В двубоя на "Уиндзор Парк" в Белфаст големият герой за лондончани бе резервният вратар Кепа Арисабалага, който се появи в игра в 119-ата минута, за да бъде използван при изпълнението на дузпите.

Испанският вратар се намеси ключово в две от ситуациите, в които спаси ударите на Айса Манди и Раул Албиол, като по този начин донесе трофея във витрината на английския клуб. Челси спечели за втори път в своята история Суперкупата на Европа, след като триумфира с нея през 1998 година.

Първата възможност в мача се откри пред Тимо Вернер в 7-ата минута. Той отправи опасен удар, но Серхио Асенхо се намеси решаващо и изби в корнер. Две минути по-късно Н'Голо Канте отправи опасен удар от дистанция, но Асенхо плонжира и изби топката.

Челси поведе в резултата в 27-ата минута. Кай Хаверц много добре подаде към Хаким Зиеш, който бе изпуснат в наказателното поле на Виляреал и вкара топката във вратата на Серхио Асенхо.

Виляреал направи много сериозен пропуск в 33-ата минута. Ману Тригерос направи много добър пробив, след което изведе Булайе Диа сам срещу Едуар Менди, но вратарят на Челси направи страхотно спасяване, отразявайки удара на нападателя на испанския тим.

Челси създаде ново напрежение пред вратата на Виляреал в 35-ата минута. Маркос Алонсо получи добър пас в наказателното поле на испанците и веднага стреля, но Асенхо внимаваше и отново спаси.

Минута по-късно Хаким Зиеш центрира от фал в наказателното поле на Виляреал, където Курт Зума бе оставен непокрит, но отблизо, от трудна позиция не успя да вкара.

Хаким Зиеш получи контузия и бе сменен в 43-ата минута от Кристиан Пулишич. Зиеш получи контузия в дясното рамо, което му бе обездвижено. Мароканският футболист е много вероятно да пропусне старта на новия сезон във Висшата лига.

Дълбоко в добавеното време на първата част Виляреал изпусна страхотна възможност да изравни резултата. Йереми Пино подаде към Алберто Морено, който отправи много мощен удар, но топката срещна напречната греда на вратата на Едуар Менди и тупна пред голлинията.

Трево Чалоба пусна хубав диагонален пас към Маркос Алонсо, който веднага отклони топката към Кай Хаверц, който стреля, но встрани от десния стълб на вратата на Серхио Асенхо.

Едуар Менди допусна груба грешка в 52-ата минута и подари топката на футболистите на Виляреал, които бързо развиха контраатака. Жерард Морено бе изведен сам срещу Менди и стреля, но сенегалецът плонжира и успя да отклони достатъчно топката, за да срещне след това тя десния стълб на вратата на Челси.

Виляреал създаде опасност пред вратата на Челси в 68-ата минута. Парвис Еступинян получи топката на добра позиция, но ударът му бе отразен от Едуар Менди.

Виляреал успя да изравни резултата в 73-ата минута. Антонио Рюдигер сбърка с изчистването на една топка, която попадна в Мой Гомес. Той веднага комбинира с Жерард Морено, който направи двойно подаване с Диа и с много хубав удар прати топката в горния десен ъгъл на вратата на Едуар Менди.

В добавеното време на редовните 90 минути се откри възможност за Челси. Маркос Алонсо получи топката в наказателното поле на Виляреал, но стреля встрани от десния стълб на вратата на Серхио Асенхо.

Редовното време завърши при резултат 1:1 и се стигна до две продължения от по 15 минути.

Челси направи непростим пропуск в 100-ата минута. Мейсън Маунт подаде към Кай Хаверц, който продължи към Кристиан Пулишич, но той стреля встрани от десния стълб на вратата на Серхио Асенхо.

Футболистите на Челси направиха добра комбинация в 108-ата минута. Кристиан Пулишич подаде към Мейсън Маунт в наказателното поле на Виляреал, а той стреля, но Серхио Асенхо успя да се намеси и да избие в корнер.

Томас Тухел направи любопитна смяна в 119-ата минута, изкарвайки от игра титулярния вратар Едуар Менди и пускайки на негово място Кепа Арисабалага с идея за изпълнението на дузпите.

До края двата отбора не успяха да създадат нищо интересно пред двете врати и се стигна до изпълнението на дузпи.