12% по-малко паста за зъби продадена в България

30.07.2011, 09:10 | Бизнес | Здраве

СПОДЕЛИ:

Лошият дъх на кризата вече е по-осезаем. Заради депресията продажбата на паста за зъби е спаднала със 7% през 2010 г. спрямо 2009-а, а с натрупване спадът към 2008-а е почти 12%, сочат данните на маркетинговата агенция Niеlsen, която наблюдава пазара на най-продаваните стоки у нас.Данните означават, че заради недостига на средства населението в България започва да се ограничава от стоки, които се приемат за първа необходимост, казват пазарни анализатори. Това се потвърждава и от данните за спада в продажбата на кисело мляко. За него се смята, че е стоката, от която българският потребител се отказва последно.Потреблението на паста у нас е под средните нива за региона. Словенците например купуват почти два пъти повече паста от нас.През 2009 г. имаше повишение на цените. Неголямо, но сравнени с тези от 2008 г. скочиха с 6,3%. От втората половина на годината тогава продажбите намаляха и индустрията се видя в чудо. Така че през 2010 г. се наложи намаляване. От 35,11 лв за литър средна цена стигна 34,38 лв. Тоест около 2,12% надолу.1,13 млн. лв. по-малко приходи имат компаниите от търговията с пасти за зъби за 2009-а (данните са на Niеlsen).Интересно е, че потреблението на много големите разфасовки (над 100 мл), които са по-изгодни, продължава да е много малко - едва 7,6% от българите пазаруват паста за зъби икономично. Най-популярни си остават стандартните разфасовки от 75 мл. Според производители и дистрибутори картинката през първите 5 месеца на 2011 г. е сходна с миналата година, дори с леко по-мрачен нюанс.Цените държали нивата от 2010-а, но търсенето също следвало тенденцията на бавен, но сигурен спад.Което означава само едно - че си мием зъбите по-малко или го правим без паста за зъби.И то със стари четки, които сменяме веднъж на 6 месеца.На този фон обаче се оказва, че производството на български фирми се е покачило с 16%.От асоциацията "Етерични масла, парфюмерия и козметика" обясняват, че по традиция поне 50% от родното производство се изнасят на чужди пазари, основно в ЕС (Румъния, Германия, Великобритания най-вече), както и Русия и Украйна. Тоест там потреблението не е намалено и хората очевидно ползват повече паста за зъби. 20% си признават, че не си мият зъбите редовно, прескачат хигиената по няколко дена. Двойно повече са онези, които не са посещавали зъболекар повече от 5 години. Голяма част от нашенци ползват дъвки вместо четка за зъби, за да премахват остатъците от храна.Пастата за зъби се нарежда между “скучните” стоки, които записваме на листче, че трябва да си купим - като олиото и сапуна например, казва Мирослав Копчев, психолог.Изследвания сочат, че пастата за зъби най-често се купува от големите магазини - там, където семейството пазарува "на едро" за цели седмици напред.Смяната на четките за зъби се смята за екзотика у нас.Едва 33% от българите си сменят четката достатъчно често - тоест веднъж на 1 месец. Над 20% от нашенците използват четката, докато космите й съвсем се изкривят и скапят. Това се случва след 6-ия месец употреба.Използването на конец за почистване след измиването и изплакването с антибактериална вода пък е съвсем пренебрегнато - малко над 10% от нас имат в шкафчето си подобни "екзотики".Изследване, поръчано от GlaxoSmithKline, показва тревожна картина - всеки десети въобще не ползва четка за зъби, а всеки пети я сменя на повече от половин година.АЛЕКСАНДЪР ТОМОВАко ги мием под 2 минути, ефект нямаПод 40% са хората, които спазват изискването да сменят четката си за зъби на 6-7 седмици, каза председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Борислав Миланов. С времето тя се изхабявала и не вършела качествена работа. Намаленото ползване на паста за зъби според него вероятно е по икономически причини. Българските, които по принцип са по-евтини, обаче не отстъпвали по качество на вносните. Изборът трябвало да е главно според възрастовата група. Здравите зъби са свързани със самочувствието и визията, но и със здравето, обясни още д-р Миланов. Лошата устна хигиена води не само до кариеси, но и до възпалителни заболявания в устната кухина, които през лигавицата може да проникнат и в кръвта.Ако зъбите се мият под 2 минути, ефектът е нищожен. Дългото четкане отстранява механично остатъците от храна, но така и пастата за зъби въздейства чрез активните си съставки. Миене за 15-20 секунди нямало никакъв ефект и човек само се заблуждавал, че си е мил зъбите. Отделно всеки трябва да ходи на зъболекар поне веднъж на 6 месеца, обяснява д-р Миланов.Нямало оправдание, ако не ходим редовно на преглед, тъй като зъболекарският съюз организирал често инициативи за безплатни консултации. Здравната каса също покрива профилактичен преглед и някои лечебни процедури.Изборът на четка за зъби е важен, но не е необходимо тя да е от най-скъпите и модерните. Дори обикновена четка е достатъчна да почисти устната кухина, ако търкаме правилно, убеден е д-р Миланов.Българите нямали навика да ползват конец за почистване на зъбите. Това е свързано с културата и народопсихологията. Ползите от конеца са много - почистват се междузъбните пространства, където четката не може да проникне.Клечките за зъби не са средство за поддържане на хигиената в устната кухина, макар че едва ли има човек, който да не е прибягвал до тях, каза още д-р Миланов. Те обаче трябвало да се използват рядко и в определени ситуации.Дъвченето на дъвка има ефект, защото, освен че отстранява полепналите частици от храната по повърхността на зъбите, масажира венците и освежава дъха. Тя не може да замести миенето, но е някакво решение в забързаното всекидневие, когато човек хапва в движение. Колко често трябва да се мият зъбите? Отговорът е - ако има възможност след всяко хранене, иначе - поне два пъти дневно.ИЛИЯНА АНГЕЛОВАКак да изберем четкаНай-важното правило е да се консултирате със зъболекар. "Универсални" четки не съществуват. Затова трябва да знаете дали търсите твърди, меки, или средно твърди. Средните са подходящи в много малко случаи и не са "златна среда". Специалист може да ви каже кое е най-добро за вас.Използвайте четки с изкуствени косми, защото естествените са по-благоприятна среда за бактерии.Главата на четката трябва да е около 2,5-3 см, за да стига и на труднодостъпни места. Тя трябва и да е заоблена, за да не наранява меките части на устата и венците.И когато вече сте я избрали, поддържайте я добре, защото иначе се развиват бактерии в нея. След всяко ползване я мийте с топла вода, за да махнете останките от паста и парчета храна. Подсушавайте я добре, защото влагата е среда за бактерии. И накрая - сменяйте я ако не всеки месец, поне веднъж на 3 месеца.Четката до тоалетната = е-колиПри пускането на водата в тоалетната част от бактериите от нея политат наоколо. Те могат да стигнат до 2 метра във всички посоки. Ако четката ви за зъби стои на открита поставка, тя е мишена на микроби и бактерии като е-коли, стрептококи и стафилококи.БЕЛОТАБелите зъби са мания, но не всеки специалист ще ви препоръча лазерни лампи и гелове. Всъщност така можете да разберете колко добронамерен е вашият зъболекар. Ако с лека ръка махне и веднага се съгласи да ви направи процедурата, разбирате, че иска да изкара още малко пари от вас.Добрият специалист ще ви предупреди за риска от разрушаване на емайла. И, разбира се, от неприятната болка след процедурата, заради която няма да можете да ядете сладолед или да пиете студени напитки. Понякога жълтината в зъбите е признак за добро ниво на калция и здравина на захапката ви.Специалистите обясняват, че най-добрият вариант за белота е правилното миене на зъбите. Как става? Четката трябва да се движи само от горе на долу и да е под ъгъл 45 градуса, за да могат влакната да влизат между зъбите. Кътниците се четкат и леко отгоре, а резците се четкат отзад и отпред с движения само в една посока, за да не си разваляте емайла.Избелването е един вид обезцветяване на зъбите. От тях се извличат пигментите и им се променя цветът.Трябва да помислите колко коронки и пломби имате, защото техният цвят не се променя при избелване. Така усмивката ви може да се окаже не избелена, а "шарена".Може да пробвате с природни средства да постигнете белота. Вземете един лимон, памук и чаена лъжичка сода. Изстискайте лимона и в сока му разтворете содата. Потопете памука и го стиснете между зъбите си./24 часа
КОМЕНТАРИ 0

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

Обновиха лекоатлетическата писта на стадион „Миньор“

26.06.2026, 13:48


Задържаха младеж за притежаване на вейп с наркотично вещество

26.06.2026, 13:33


Отиде си един от най-запомнящите се директори на пернишко училище

26.06.2026, 09:23


Обсъждат безводието в страната, 6 населени места в Пернишко са на режим

26.06.2026, 08:38


Перник празнува 97 години от обявяването си за град

26.06.2026, 08:04


Ремонтните дейности по ул. „Струма“ продължават с пълна сила

25.06.2026, 16:40


Бебе от Перник заболя от морбили

25.06.2026, 15:24


Разрешиха ползването на общински терени за кариери в Студена

25.06.2026, 14:21


Денислав Захариев преизбран за общински лидер на ГЕРБ Перник

25.06.2026, 13:39


Цистерна скъса мантинели на АМ „Струма“, предизвика катастрофа

25.06.2026, 13:30


SOS Център за обществена подкрепа Перник спечели националната награда „Кристално сърце"

25.06.2026, 11:44


Ученици, родители и институции обсъдиха рисковете от наркотичните вещества в Перник

25.06.2026, 11:38


ВСС обсъжда увеличаване на щата в Районен съд - Перник, министърът призова да се спре кадруването

25.06.2026, 10:27


Обичаният и уважаван от хиляди хора д-р Боянов празнува юбилей

25.06.2026, 10:24


Перничани скочиха срещу километричните задръствания в града в час пик /Видео/

25.06.2026, 09:27


Населено място в Перник потъна в боклуци

25.06.2026, 09:15


Уникален шоу спектакъл - "100 години Георги Парцалев" в Перник

25.06.2026, 06:54


Отличиха звездите на знанието и таланта в Пернишко

24.06.2026, 19:00


Така се прави! Облечени в бяло дами браха билки по изгрев в Дивотино

24.06.2026, 18:52


Около 1000 зрелостници от област Перник трябва сами да плащат здравните си осигуровки през летните месеци

24.06.2026, 13:59


Прогвори жената, обвинена за хуиганство в Брезни: Преследваха ме 40 км., аз съм жертвата

27.06.2026, 00:42


Санират три кметства и една детска градина в Земен

27.06.2026, 00:23


Обвиненият за убийството в Угърчин може да получи доживотен затвор

26.06.2026, 16:16


Червен код за опасни горещини в Румъния

26.06.2026, 14:13


Вой до небето за бюджета

26.06.2026, 14:09


Ансамбъл „Етнофолк“ открива престижен международен фестивал в Италия

26.06.2026, 14:02


Кирил Стоев инспектира ремонтните дейности по важен общински път

26.06.2026, 13:54


Обновиха лекоатлетическата писта на стадион „Миньор“

26.06.2026, 13:48


Макс и Арон направиха демонстрация „Послушание“ на деца от Радомир

26.06.2026, 13:39


Скара на жар предизвика пожар в помещение, горя и къща в радомирско село

26.06.2026, 13:36


Задържаха младеж за притежаване на вейп с наркотично вещество

26.06.2026, 13:33


Експерти: Мантинелите са като солети - минаваш и няма нищо

26.06.2026, 10:32


Изоставен Ромео изгори къщата на бившата и родителите й

26.06.2026, 09:59


Отиде си един от най-запомнящите се директори на пернишко училище

26.06.2026, 09:23


Още една двойка се разпадна! Драго напусна жена си

26.06.2026, 09:16


Стартира традиционния Граовски събор „Видовден“

26.06.2026, 09:15


Санта Китана разби всички с разкритието си за новия мъж на Мария!

26.06.2026, 09:14


Бивша на Джизъса чака второ бебе от мастит бизнесмен

26.06.2026, 09:03


Шефът на тол управлението: От 2016 г. цените на винетките не са променяни

26.06.2026, 08:59


Токът и парното поскъпват от юли

26.06.2026, 08:55


АНКЕТА