Бизнесмен от Брезник: Обидно и болно ми е! Хората трябва да се обединим около кризата с водата в града

01.09.2025, 08:29 | Брезник

СПОДЕЛИ:

 Фермата работи на авариен режим и си доставя вода от собствени водоизточници . Общината не ни дава вода – проверка може да направи всеки, който е дошъл на територията на фермата

Николай Гълъбов собственик на кравекомплекс  „Агрива “ намиращ се в град Брезник , производител на сурово мляко с малко производство и на сирене, кашкавал, извара и масло

Той е един от собствениците  и ръководните кадри на фермата от 2009 година, която е една от водещите на балканския полуостров по висока млечност и производство на чисто мляко.

„Проблема  с водата е проблем, с който се срещнахме още преди години. Но с днешна дата аномалиите в природата нараснаха. Преливането на сезоните е факт, а силното засушаване е основен проблем в глобален аспект. Регионите, които страдат от липсата на вода стават все повече и повече.“, коментира пред „Мироглед“ Гълъбов.

По думите му липсата на вода засяга всички – производители и потребители.

„Изразявам своята лична позиция, защото ми е изключително болно и съм обиден от позицията на много съграждани и хора, които са запознати с процеса и дейността в тази ферма. Говоря за хора, които цял живот са живяли  в този регион и са напълно запознати с нея. Масово битува  мълвата в града, че общината и в частност кмета Васил Узунов са продали вода на кравекомплекса “, пояснява Николай Гълъбов

Той заяви, че фермата се намира на най-високата точка в град Брезник  и когато водата е пусната в часовия пояс от режима не може да достигне до нея. Изготвен е и протокол от „ВиК “ Брезник  и фермата е запечатана, а крановете за достъп на вода до нея са затворени.

Гълъбов поясни още, че основния доставчик на вода към днешна дата на „Агрива “ е трактор с 12 кубикова  цистерна, която се движи всеки ден и извършва до 8 курса на денонощие от бившия завод за хладилници, намиращ се в центъра на Брезник  до самата кравеферма във високата част на града, където захранва резервоар изграден в базата на фермата, от който се задоволяват минималните ѝ нужни, за да може тя да съществува.

„В завода има два настоящи кладенци, които са там от самото създаване на завода през 80-те години. Изправени сме пред изключително сериозни проблеми свързани с нашата дейност. Работим на авариен процес и на изчакване да дойде зимата и ситуацията да може да се промени за всички ни.“, коментира Гълъбов.

„Населението от града вижда как ние доставяме водата и се борим с този огромен проблем рамо до рамо с всички останали. Това което се преживява важи за всички – те носят вода и ние я носим, хората нямат вода за пиене и ние нямаме. Процесът е за всички и вместо да се обединим в общи усилия и да търсим реално решение на този проблем, търсим вината в другия, което не е човешко, защото в моя случай засяга 500 животни, които произвеждат хуманна храна за малки деца и възрастни хора. Всяко едно животно се нуждае от 20 л., вода на ден. Кравите изискват огромна хигиена, каквато в момента ни е непосилна да я поддържаме“ обяснява собственика на фирма „Агрива “.

Според Гълъбов е очевидно, че определени опоненти търсят реваншизъм спрямо ръководството на общината. „Ако дойде ново ръководство дали те ще дойдат с водата и с каква вода и за какъв период? Много е лесно да отправяме критики. Категорично заявявам, че фермата по никакъв начин не е облагодетелствана от общината по отношение на водата. Наясно съм, че се търси решение в дългосрочен план по отношение на водната криза в региона. Всички дейности са свързани с процедури, срокове, време и документи, които отнемат време, за да се случат“ поясни Гълъбов и заяви, че необходимата вода на фермата на месец възлиза от 1500 до 2000 куб.м., а Брезник ползва между 4500 и 5000 куб.м за 24 часа.

Той призовава хората да бъдат отзивчиви и толерантни един към друг и проблемите да се разглеждат по-обективно. В кризисни моменти търсенето на политики и лични изгоди не води до нищо добро, смята той.

„Аз не критикувам хората. Те имат право да говорят и да изкажат позициите си, но нека да имаме градивни становища и да живеем в уважение в нашия си град и хората, които ни управляват. Надявам се, че ще започнем да работим в една посока заедно, за да решим проблемите си заедно. Нека не забравяме, че една малка община с население от 4 000 души представлява 4 блока в столицата. Ето защо фокуса е съвсем различен за тези параметри, за които говорим спрямо един сто хиляден град.“, каза в заключение той, като поясни, че всички заедно трябва да бъдат отворени за диалог и решаване на проблемите в общината.

 

 

 

КОМЕНТАРИ 0

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

Обновиха лекоатлетическата писта на стадион „Миньор“

26.06.2026, 13:48


Задържаха младеж за притежаване на вейп с наркотично вещество

26.06.2026, 13:33


Отиде си един от най-запомнящите се директори на пернишко училище

26.06.2026, 09:23


Обсъждат безводието в страната, 6 населени места в Пернишко са на режим

26.06.2026, 08:38


Перник празнува 97 години от обявяването си за град

26.06.2026, 08:04


Ремонтните дейности по ул. „Струма“ продължават с пълна сила

25.06.2026, 16:40


Бебе от Перник заболя от морбили

25.06.2026, 15:24


Разрешиха ползването на общински терени за кариери в Студена

25.06.2026, 14:21


Денислав Захариев преизбран за общински лидер на ГЕРБ Перник

25.06.2026, 13:39


Цистерна скъса мантинели на АМ „Струма“, предизвика катастрофа

25.06.2026, 13:30


SOS Център за обществена подкрепа Перник спечели националната награда „Кристално сърце"

25.06.2026, 11:44


Ученици, родители и институции обсъдиха рисковете от наркотичните вещества в Перник

25.06.2026, 11:38


ВСС обсъжда увеличаване на щата в Районен съд - Перник, министърът призова да се спре кадруването

25.06.2026, 10:27


Обичаният и уважаван от хиляди хора д-р Боянов празнува юбилей

25.06.2026, 10:24


Перничани скочиха срещу километричните задръствания в града в час пик /Видео/

25.06.2026, 09:27


Населено място в Перник потъна в боклуци

25.06.2026, 09:15


Уникален шоу спектакъл - "100 години Георги Парцалев" в Перник

25.06.2026, 06:54


Отличиха звездите на знанието и таланта в Пернишко

24.06.2026, 19:00


Така се прави! Облечени в бяло дами браха билки по изгрев в Дивотино

24.06.2026, 18:52


Около 1000 зрелостници от област Перник трябва сами да плащат здравните си осигуровки през летните месеци

24.06.2026, 13:59


Червен код за опасни горещини в Румъния

26.06.2026, 14:13


Вой до небето за бюджета

26.06.2026, 14:09


Ансамбъл „Етнофолк“ открива престижен международен фестивал в Италия

26.06.2026, 14:02


Кирил Стоев инспектира ремонтните дейности по важен общински път

26.06.2026, 13:54


Обновиха лекоатлетическата писта на стадион „Миньор“

26.06.2026, 13:48


Макс и Арон направиха демонстрация „Послушание“ на деца от Радомир

26.06.2026, 13:39


Скара на жар предизвика пожар в помещение, горя и къща в радомирско село

26.06.2026, 13:36


Задържаха младеж за притежаване на вейп с наркотично вещество

26.06.2026, 13:33


Експерти: Мантинелите са като солети - минаваш и няма нищо

26.06.2026, 10:32


Изоставен Ромео изгори къщата на бившата и родителите й

26.06.2026, 09:59


Отиде си един от най-запомнящите се директори на пернишко училище

26.06.2026, 09:23


Още една двойка се разпадна! Драго напусна жена си

26.06.2026, 09:16


Стартира традиционния Граовски събор „Видовден“

26.06.2026, 09:15


Санта Китана разби всички с разкритието си за новия мъж на Мария!

26.06.2026, 09:14


Бивша на Джизъса чака второ бебе от мастит бизнесмен

26.06.2026, 09:03


Шефът на тол управлението: От 2016 г. цените на винетките не са променяни

26.06.2026, 08:59


Токът и парното поскъпват от юли

26.06.2026, 08:55


Ергенът Виктор си клъцна носа

26.06.2026, 08:53


Цигарите поскъпват от август!

26.06.2026, 08:53


Чалгарката с най-голям бюст омъжи дъщеря си

26.06.2026, 08:50


АНКЕТА