18.06.2025, 13:53 | Политика
СПОДЕЛИ:
Декларация, прочетена от парламентарната трибуна от народния представител Димо Дренчев
Точно преди една седмица Министерство на финансите даде брифинг, на който оповести данни от платени от самото министерство две социологически проучвания, проведени с цел да докажат нарастваща подкрепа за отмяна на борда и унищожаването на лева. Сред направените изводи от проучванията, така както бяха анонсирани, са, че гражданите и бизнесът се нуждаят от повече навременна, пълна и вярна информация, относно това, което предстои пред България.
Цитирам министър Теменужка Петкова:
„Правителството работи целенасочено в посока да предостави обективни данни, за да разсеем всички притеснения и да кажем истината за ползите от въвеждането на еврото, за да не се поддават гражданите на манипулации и невярна информация."
Ироничното е, че правителството прави точно обратното!
Министерство на финансите наруши една повече от двадесет годишна традиция и забави публикуването на окончателните данни за изпълнението на Бюджета за месец април. Още по-тревожно е, че министерството, макар и да не е длъжно по закон, не споделя предварителните оценки за бюджетния дефицит към края на месец май. От години твърдим, че не е в изгода на България да приеме еврото, но събития от последните седмици показват, че България съвсем реално не е подготвена да приеме еврото. На първо място, нямаме устойчива фискална стабилност, а в договора от Маастрихт ясно е записано, че страните кандидатки трябва да демонстрират устойчиво изпълнение на критериите. Твърдим това, защото изпълнението на тазгодишния бюджет още преди края на първото полугодие вещае да приключим с дефицит над три процента спрямо брутния вътрешен продукт. Първи аргумент в полза на това твърдение е, че такъв дефицит ще имаме, ако се изпълнят приходите. Но те съвсем не се изпълняват по план. Това се вижда ясно от данните за изпълнение на бюджета, които сочат, че изпълнението на данъчните постъпления трябваше да е около 33% спрямо годишния план, а то е едва 25%, колкото трябваше да бъде в края на март.
Криенето на информацията, по наши данни, се дължи на лошите резултати, които ще следват оттук нататък. Април приключи успешно благодарение на приходи с еднократен характер, като вноската на БНБ от 550 милиона, но от май нататък неизпълнението на постъпленията и извършването на разходите по план ще раздуват превишението на разходите над приходите.
Информацията, с която разполагаме, сочи, че Министерство на финансите ще отчете бюджетен дефицит в размер на 2.9 милиарда лева за май и юни и така общо, с натрупване от началото на годината, отрицателното салдо ще стигне 4.8 милиарда лева, което е близо 2.4% от БВП. А до края на август, и през септември дефицитът ще стигне прага от 3%, след чието преминаване ще се приема, че България е в състояние на свръхдефицит.
На брифинг в Министерство на финансите миналата седмица, журналисти попитаха финансовия министър и той не отрече, че се водят разговори с Асоциация на банките в България те да внесат авансово данък за очакваните си печалби от 2026 година – тоест за отчетен период, който не е започнал. Това няма да са приходи от тази година и ще е пример как се манипулират бюджетните данни, за да изглежда България подготвена за еврозоната, без реално да изпълнява устойчиво изискванията за фискална стабилност.
За това как НСИ стъкмиха данните за инфлацията сме говорили достатъчно, но те не будят доверие у никого и се приемат с насмешка от гражданите на България.
Обръщаме внимание също на факта, че миналата седмица Българският енергиен холдинг изтегли облигационен заем за 800 милиона евро, което съвпада почти на 100% с дивидентите, които Асен Василев като финансов министър в правителството на Николай Денков изтегли от холдинга. Още през лятото на 2024 година анализатори сигнализираха, че така проблемът се скрива от бюджета и се прехвърля в баланса на държавна компания.
Днес се вижда, че парите, които държавата изтегли от БЕХ, са необходими на холдинга и затова той ще тегли заем. Но ще плати по-висока лихва, отколкото ако самото правителството беше изтеглило въпросния заем. Това стана, защото потребност от още 800 милиона евро дълг в допълнение на 18-те милиарда, заложени в самия бюджет, биха изглеждали като още по-стряскаща сума.
Може да прилагат различни обяснения за потребността от заема - преструктурирания в БЕХ, вадене на компании от състава му и уреждане на формалната раздяла, рефинансиране. Това са като ръкомахания на фокусник. Който следи предмета на фокуса, трябва да не забравя, че БЕХ разполагаше с парите, нуждаеше се от тях, но те му бяха отнети, за да спасят изпълнението на бюджета. Днес БЕХ продължава да се нуждае от тези пари, дори повече и се принуди да ги изтегли като заем.
Миналите две години правителството избегна свръхдефицит като обезкърви Българския енергиен холдинг. Тази година се опитва да го избегне, като си събере данъка от банките за години, които още не са започнали. Това поведение може да се определи единствено като доказателство, че в България няма устойчива фискална стабилност. Министър Петкова се оправда, че и предходното служебно правителство също е поискало от банките да внесат данъка си авансово и вече има прецедент, на който да се опре.
Аз обаче ще ви напомня друго. В отплата за това, че спасиха бюджетния дефицит за 2024г., банкстерите поискаха и получиха от МФ отмяна на готовия за въвеждане еднократен данък върху СВРЪХпечалбите на банките. Те направиха отлична сделка, заради фетиша еврозона, служебното правителство размени „кон за кокошка"!
Големият въпрос е какво ще поиска банковото лоби сега. Нови и още по-високи такси? Да не се закача картела, държащ ниски лихвите по депозитите? Сваляне на праговете за плащане в брой? Те имат хиляди начини, чрез които да одерат хората и фирмите! За какво ще трябва да си затворят очите тази година от КЗК и Комисия за защита на потребителите!?
Щом твърди, че работи в посока да предоставя обективни данни, да казва истината и да разсейва съмненията на гражданите, финансовото министерство нека започне с истината за инфлацията в страната, за бюджетния дефицит, за реално поетия дълг, за това ще има ли актуализация на бюджета, ще се вдигат ли още данъците, кога ще се разплатят тези 4 милиарда лева към АПИ и общините, останали от миналата година, ще се разплатят ли в срок инвестиционните разходи за тази година, защо се бавят умишлено проектите по програмата за развитие на регионите и много други.
Как ще се навакса изоставането в приходите при данните за промишленото производство, износа, преките чуждестранни инвестиции, които са стръмно надолу? Кой ще връща дълговете, които сега безогледно се взимат за да се помпа потреблението, единствено чрез заплатите на администрацията и сектор сигурност?! Нали нямаше да приемате „Фалшив" бюджет!?
Всички вие съзнавате, че България не е подготвена да приеме еврото. Съзнавате, че ако влезем в еврозоната, това ще е резултат от компромис и пренаредени геополитически приоритети на т.нар. Стара Европа, и крие множество рискове, които всячески избягвате да коментирате и дебатирате. Криете истината с надеждата да мине това прословуто гласуване на осми юли, пък после ще му мислите. С ясно съзнание искате да извършите необратим акт, за който нямате легитимен демократичен мандат и срещу волята на мнозинството от българските граждани.
И отново с ясно съзнание, сте готови да извършите съшита с бели конци измама, спрямо тези, които наричате свои „партньори", а дори и свои „началници" !
А това не е честно спрямо българите и не е честно спрямо всички останали европейци. Това е фалшификация, непрозрачност и подвеждане на обществото!
И нека всяка политическа сила, която твърди, че е за демокрация, суверенитет и върховенство на закона, да застане до Възраждане в тази борба!
А на останалите - един ден по-рано или по-късно, ще ви бъде потърсена отговорност.
Кои са лицата в листата на новата коалиция „Сияние“ в Перник
19.03.2026, 15:21 | Политика
Владимир Николов: Влизам за дълъг мач в политиката
19.03.2026, 09:26 | Политика
Последен работен ден за депутатите от 51-вото Народно събрание
19.03.2026, 07:54 | Политика
ЦИК изтегли номерата на бюлетините за изборите на 19 април
18.03.2026, 16:40 | Политика
"Маркет Линкс" с изненада в данните за електоралните нагласи: Радев и ГЕРБ с под 3% разлика
18.03.2026, 08:49 | Политика
Служебният кабинет утвърждава командировъчни, предлага рокади при военните
18.03.2026, 08:08 | Политика
Кои са лицата в листата на новата коалиция „Сияние“ в Перник
19.03.2026, 15:21
Училището в Кладница с кампания за създаването на собствена библиотека
19.03.2026, 14:26
Ученици от ГПЧЕ „Симеон Радев“ – Перник с престижни успехи на национално ниво
19.03.2026, 10:37
Син извади нож на майка си в Кладница, мъж преби жена си в Перник
19.03.2026, 09:35
Миньор научи програмата си за още два двубоя, един от тях ще се излъчи по телевизията
19.03.2026, 09:20
Ремонтират алеите в гробищния парк в Перник
19.03.2026, 00:09
Затварят възлова улица в Перник, движението в града се променя
18.03.2026, 15:40
Перничанката Магдалена Милтенова: Поскъпването на билетите в транспорта е неизбежно, ако цените на горивата се покачват
18.03.2026, 14:47
Правят спешен превантивен ремонт на терасата на Синдикалния дом в Перник
18.03.2026, 14:25
Пак там: Катастрофа на пътя Перник – София
18.03.2026, 14:09
Перник от лидер във въгледобива става пионер за иновативно използване на слънчевата енергия
18.03.2026, 12:37
7 ученици от Езиковата в Перник на матура по физика и астрономия
18.03.2026, 12:34
Нова постоянна експозиционна зала с тврочеството на значим художник откриха в Минната дирекция
18.03.2026, 11:57
Безразборна любов: Двама млади мъже пипнаха хламидия
18.03.2026, 00:37
Перничанин оглави сектор "Превантивна и контролна дейност" към пловдивската пожарна
18.03.2026, 00:16
Любима, обичана и много уважавана учителка празнува 70-годишен юбилей
17.03.2026, 14:48
Пернишки играч заля Испания и Англия с фалшиви цигари за милиони
17.03.2026, 12:30
Нарушено топлоподаване в райони от Изток днес
17.03.2026, 12:21
Четири сгради в пернишкия кв. „Църква“ стават енергийно независими
17.03.2026, 11:22
Млада художничка рисува приказни герои в Регионалната библиотека в Перник
17.03.2026, 11:07
Кои са лицата в листата на новата коалиция „Сияние“ в Перник
19.03.2026, 15:21
Училището в Кладница с кампания за създаването на собствена библиотека
19.03.2026, 14:26
Иран обеща "пълно унищожение" на енергийната инфраструктура на Персийския залив
19.03.2026, 14:26
Младеж е с опасност за живота след удар в стълб с електрическа тротинетка
19.03.2026, 14:23
Пред очите на полицаи: Мъртвопиян катастрофира, сложи триъгълник и избяга
19.03.2026, 14:07
От българското представителство на „Мерцедес“ още на 3 февруари казали на МВР къде е кемперът на Калушев
19.03.2026, 13:15
Живеят ли заедно Натали Трифонова и Мартин Чой
19.03.2026, 12:28
Икономически ужас: Европейските цени на газа скочиха с 35%
19.03.2026, 11:42
Майката на Калушев отмени поклонението пред тялото му
19.03.2026, 11:38
Риболовният билет поскъпна двойно
19.03.2026, 11:20
Ученици от ГПЧЕ „Симеон Радев“ – Перник с престижни успехи на национално ниво
19.03.2026, 10:37
Момиче върна на пенсионер намерени 400 евро
19.03.2026, 09:48
Горивата у нас поскъпват с 3-4 на сто през седмицата!
19.03.2026, 09:43
Шефът на МВР Георги Кандев: Никой не е уволняван от разследващите по случая "Петрохан"
19.03.2026, 09:36
Син извади нож на майка си в Кладница, мъж преби жена си в Перник
19.03.2026, 09:35
Кирил Вътев: Следващата реколта ще е баснословно скъпа
19.03.2026, 09:31
Владимир Николов: Влизам за дълъг мач в политиката
19.03.2026, 09:26
Изпариха се 12 т дрога!
19.03.2026, 09:23
Миньор научи програмата си за още два двубоя, един от тях ще се излъчи по телевизията
19.03.2026, 09:20
Годеницата на Рачков стана блондинка като Игнатова и Анита
19.03.2026, 08:12
АНКЕТА