Радев пред CNN: Може би съм старомоден, но вярвам в демокрацията с предложението си за референдум

11.06.2025, 08:29 | Политика

СПОДЕЛИ:

„Може би съм старомоден, но силно вярвам в демокрацията“. Това заяви президентът Румен Радев в отговор на въпрос на CNN, дали все още желае провеждането на референдум за въвеждането на еврото в България през 2026 г. Държавният глава даде интервю за журналиста Ричард Куест от CNN след участието си в Ташкентския международен инвестиционен форум. Президентът подчерта, че някои лидери вярват в технокрацията, други в движещата сила на икономиката. „Но ако няма демокрация, цялата социална конструкция е обречена. Затова инициирах провеждането на референдум за готовността ни да се присъединим към еврозоната през 2026 г.“, заяви Румен Радев.

Запитан, дали може да се стигне до конституционна криза, ако министър-председателят продължи да настоява за присъединяване към еврозоната, а президентът – това да не става толкова бързо и да се случи само след референдум, държавният глава посочи, че конституционна криза няма и не може да има. „Това обаче би могло да подкопае обществения договор между правителството и българските граждани и доверието в институциите“, подчерта президентът.

Румен Радев напомни, че през последните четири години в страната ни бяха проведени седем парламентарни избори и сме свидетели на спад в доверието към институциите. „Референдумът може да върне доверие в българското правителство, защото една от целите на страните, провели референдум, е именно да укрепи легитимността на този процес“, добави държавният глава.

Румен Радев посочи също така, че получените позитивни доклади от Европейската комисия и Европейската централна банка са резултат на дългогодишна консервативна финансова политика, усилена работа и жертви и за всичко това са платили българските граждани. Президентът отбеляза, че в средносрочен и дългосрочен план се очаква еврото да донесе ползи за българската икономика, но липсата на консенсус в обществото ни не е за европейския път на страната, а дали България е готова да въведе еврото през 2026 г.

Запитан, дали времето за референдум за въвеждането на еврото не е отминало, Румен Радев напомни, че процесите са изключително динамични и всичко се променя много бързо, дори и в самия ЕС. Показател за това е напускането на съюза от Великобритания. Държавният глава отбеляза и че 18 от 27 държави членки са провели свои референдуми за присъединяването си към ЕС с обвързващото споразумение да приемат общата европейска валута.

В отговор на въпрос за налаганите нови санкции от ЕС на Русия заради войната в Украйна Румен Радев призова „преди всичко да разберем и признаем какъв е резултатът от санкциите и кой е победителят от тези санкции“. Според държавния глава от политиката на санкции срещу Русия най-облагодетелстван е Китай, защото печели от евтините руски енергийни ресурси, от достъпа до военни технологии. С изтеглянето на своите компании от Русия ЕС е отворил големия руски пазар за компании от Китай, като по думите на президента, така санкциите обвързват още по-силно Русия и Китай.  

Запитан как да се стигне до прекратяване на огъня и мирно решение, което да не облагодетелства агресията на Русия, Румен Радев отново подчерта, че международната общност „лети“ към изключително трудна политическа и морална дилема. „Американците наричат тази война “boots on the ground warfare”, заяви президентът. Това е битка за всеки инч територия и най-важният фактор в нея не са оръжията, а хората. Държавният глава посочи, че проблемът е, че наближава моментът, в който Украйна може да остане без хора, които да се бият за нея.

„От друга страна мислите ли, че Русия изобщо ще отстъпи Крим и другите области?“, попита президентът и добави, че сме изправени пред две опции. Първата е да се примирим с факта, че в 21-и век територии могат да бъдат завоювани със сила и да забравим за международното право и Устава на ООН. Другата – да изпратим войски на НАТО да бранят Украйна и да изтласкат Русия обратно до границите й от 1991 г., а това означава трета световна война с опустошителни, най-вероятно ядрени последици. „Това е най-голямата дилема“, посочи държавният глава.

Затова Румен Радев подчерта, че силно подкрепя усилията на новата администрация на САЩ да инициира мирен процес между Русия и Украйна. По думите на държавния глава налице са три инструмента за въздействие върху този процес – военен, икономически санкции и дипломация и все още не е мобилизиран пълният потенциал на дипломацията. Затова и българският държавен глава силно подкрепя усилията на президента Тръмп. „Вярвам, че той е прагматичен бизнесмен, който не приема опустошенията от която и да е война и моето разочарование е, че президентът Тръмп все още не намира достатъчно подкрепа в Европейския съюз за своите мирни усилия“, заяви Румен Радев. Президентът добави, че някои европейски лидери отказват да приемат реалността на бойното поле и това също е голям проблем.

„Тази война предизвиква нашата архитектура на сигурност, индустриална база, нашите икономики и социални системи. Но най-вече войната е предизвикателство за нашето критично мислене, за способността ни да осъзнаваме и анализираме всички стратегически и оперативни аспекти, да дефинираме желаното крайно състояние и какво означава победа“, каза още държавният глава. И добави, че войната в Украйна предизвика и способността да се поставят адекватни политически цели и да се привеждат в рационална стратегия.    

По отношение на Ташкентския международен инвестиционен форум Румен Радев отбеляза, че сътрудничеството със страните от региона на Централна Азия придобива все по-голямо значение за Европейския съюз, а България осигурява най-важния елемент – свързаността. 

Румен Радев заяви, че това открива значителни перспективи за развитие на двустранните отношения със страните от региона, за търговия и обмен в различни области. Но за това е необходима свързаност – транспортна, енергийна и дигитална, без която възможностите за сътрудничество са ограничени. Държавният глава отбеляза още, че България може да участва в този процес с модернизираните си пристанища Варна и Бургас, както и с втората в света по натовареност за транспорт на стоки сухопътна граница, която е входна точка за Европа към Азия. 

„Имаме достатъчно проблеми у дома, за да се потопим в проблемите на Вашингтон, които са като океан в сравнение с нашето Черно море“, така Румен Радев отговори на въпрос как възприема случващото се в момента в САЩ - бунтовете в Лос Анджелис, проблемите във Върховния съд и НАТО. На въпрос какво очаква тогава от САЩ, държавният глава добави, че България очаква страната да бъде фактор на стабилност и демокрация в света. /Източник: Дарик

КОМЕНТАРИ 0

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

Антония Петрова-Батинкова родила тайно?

20.12.2025, 10:14


За първи път в страната: Слагат осветени спирки в Перник

20.12.2025, 08:50


Предлагат двама лекари от пернишката болница за почетна значка

20.12.2025, 00:03


Форум за финансова грамотност се проведе в Перник

19.12.2025, 18:17


Топлофикация възстанови топлоподаването в Перник

19.12.2025, 18:13


Това изуми перничани! Дядо Коледа подкара почистваща машина

19.12.2025, 12:41


Спипаха шофьор с куп нарушения в Перник

19.12.2025, 10:04


Задържаха 27-годишен за палеж на кола в Перник

19.12.2025, 10:00


Много автографи и усмивки на премиерата на книгата на Албена Борисова в Перник

19.12.2025, 09:00


Кметът на Перник сезира КЕВР за слабото парно

19.12.2025, 07:35


Петима задържани за отвличане на мъж, държали жертвата на три места, едното в Перник

18.12.2025, 12:38


Станислав Владимиров: Днес Перник загуби своя легенда

18.12.2025, 12:16


41-годишен преби приятелката си в Перник

18.12.2025, 12:13


Запалиха тежка техника на бизнесмен от Радомир, горя и автомобил в Перник

18.12.2025, 12:08


Двама братя в ареста след акция на полицията в Перник

18.12.2025, 12:04


Отиде си легендарният български борец роден в Перник Боян Радев

18.12.2025, 09:21


Омбудсманът от Перник: Трябва да се грижа държавата да спазва правата на гражданите

18.12.2025, 09:08


Две момичета от Перник със златни отличия от националния конкурс Е-фест

18.12.2025, 00:27


Какво е това!? Странни светлини стреснаха перничани /ВИДЕО/

17.12.2025, 19:19


Филм за изоставените мини в Перник създадоха от "За Земята"

17.12.2025, 16:03


Поетпано подменят спирките в Радомир

21.12.2025, 00:59


Пускат „зелен билет“ и безплатни паркинги в София!

20.12.2025, 11:14


Киберексперт: Камерите в училището са поставени абсолютно злонамерено

20.12.2025, 11:11


На крачка от трагедия : Кола се вряза в спирка на "Ломско шосе"

20.12.2025, 11:09


Съдът отмени избора на Весела Лечева в БОК

20.12.2025, 11:02


Путин на годишната си реч : Ще залича Украйна от картата

20.12.2025, 11:01


Мартин Димитров : Харчят държавни пари като луд с картечница

20.12.2025, 10:59


Защо ултратънките смартфони променят представата ни за удобство?

20.12.2025, 10:56


Kак да постигнете по-бели зъби по безопасен начин

20.12.2025, 10:53


Скандал! Виктор отказал да седне с Дениз в студиото на "Преди обед"

20.12.2025, 10:21


Антония Петрова-Батинкова родила тайно?

20.12.2025, 10:14


Добрите новини за Мария Илиева не спират

20.12.2025, 09:51


Венета Райкова закъса за пари, моли се на телевизиите

20.12.2025, 09:49


Утре – 21 декември – начало на астрономическата зима, ще има сняг

20.12.2025, 09:46


Удрят ни грип и RSV в едно!

20.12.2025, 09:43


Три са възможните дати за парламентарните избори, ето кога

20.12.2025, 09:40


По чудо няма жертви: Посред бял ден се срути кула към древен храм

20.12.2025, 09:38


Мъж съди ресторант, качили го в TikTok докато вечеря с любовница

20.12.2025, 09:35


Слави за казуса "Цънцарова": Не ми е ясно защо ПП–ДБ протестират срещу частна фирма

20.12.2025, 09:31


Антъни Джошуа отказа Джейк Пол за шест рунда

20.12.2025, 09:28


АНКЕТА