"Софийска вода" обвини абонатите за бомбастичните сметки

02.10.2024, 08:36 | Бизнес

СПОДЕЛИ:

Преди месеци абонати на "Софийска вода" от  различни квартали бяха стресирани от чудовищни сметки, поднесени им от ВиК оператора. Хората се оплакаха, че са получили фактури за по 300-400 лв. Темата за скандалните сметки намери гласност в медиите и фирмата потуши напрежението с обещание бързо да провери всеки конкретен сигнал.

Преди дни стана ясно, че ВиК компанията вече има резултати от проверките, които е извършила в големи сгради (с над 20  апартамента и с голямо потребление (надвишаващо 400 куб. метра). Констатациите, публикувани на сайта на "Софийска вода", са не по-малко шокиращи от бомбастичните фактури.

Виновни за високите сметки са самите абонати, които се оплакват, твърди водоснабдителят. Основната причина се криела в графата "общи нужди" - там било установено огромно потребление. Дали въпросните домакинства са пълнили джакузита и басейни? Да, това се оказва една от седемте причини за полудяването на водомерите -  според  обясненията  на "Софийска вода". Ето кои са те:

- неосигурен достъп до индивидуалните водомери ( 27,9%)

- течове по вътрешните инсталации (23,3%)

- клиенти без открити партиди (14%)

- неточно подадени данни при отчет ( 9,3%)

- изтекла метрологична валидност на водомерите.(9,3%)

- общи водочерпещи инсталации – поливни системи, басейни и други (9,3%)

- липса на домоуправители и незаинтересованост от страна на живущите (7%).

Това са обясненията за странното високото  потребление, регистрирано с общия за етажната собственост водомер. Но и за индивидуалните уреди причините са подобни - най-често това са неосигурен достъп за отчет, грешки при самоотчет, неподменени или стари водомери, липса на договори за дистанционно отчитане.

Накратко, доставчикът на ВиК услуги прехвърля цялата вина за безумните сметки на потърпевшите обитатели на блокове и на техните домсъвети. И както излиза, коректните абонати плащат прескъпо, защото съседите им не са си сменили водомерите с изтекла годност,  подават неточни отчети, не допускат инкасаторите да засичат истинското потребление и прочее.

„Софийска вода“ съобщи, че преди дни е провела специална среща с представители на блокове и входове, пропищели от високи сметки. Целта била да се изясни  "докъде се простират правата и задълженията на „Софийска вода“ и съответно на нейните клиенти". Според шефовете на ВиК дружеството нормативната уредба често била неразбираема и неразбрана от потребителите и оттам се пораждали много от проблемите.

Изпълнителният директор Васил Тренев е изтъкнал на срещата  "ключовата роля на домоуправителите при комуникацията със „Софийска вода“. „Вие представлявате етажната собственост, което ви дава право да изисквате от нас справки за индивидуално потребление по отделните партиди“, е казал Тренев. И е обещал диалозите да продължат и занапред.

Междувременно "Софийска вода" дълго напира за поскъпване на водата и най-сетне го получи. На заседанието си на 1 октомври КЕВР одобри от същия ден цената на ВиК услугите за столичани да се повиши с 20 процента. Така за първи път в историята цената на кубик надхвърля 3 лева и ще е 3.56 лв.  

През февруари жители на софийския квартал "Манастирски ливади - запад" получиха инфарктни сметки за вода - с данни за  огромно потребление и трицифрени задължения. Сащисани хора показаха пред медиите фактури,  според които са похарчили над 100 куб. метра вода и трябва да платят над 300 лв.

"Плащам месечно 40-50 лв., сега щях да изпусна телефона, когато видях в акаунта си в "Изипей" сметка за вода от 450 лв., чакам фактурата, за да видя олимпийски басейн ли има в апартамента ми", коментира пред "Стандарт" обитател на 70 квадрата.

От „Софийска вода” дадоха следното обяснение за конкретния случай - в кооперацията половината апартаменти били с неотчетени водомери, затова цялото потребление според общия водомер било преразпределено на другите. Но обещаха да направят обстойна проверка.

В разгара на лятото в друг столичен квартал - "Сухата река" се повтори същият сюжет. За апартамент с обичайно потребление на вода за 27-30 лева  дошла фактура за ... 182 лв. Но други домакинства били сюрпризирани с "честитки" за по 300-350-450 лв.”. На "етажната собственост" били начислени 11 000 куб.м. вода.

„Във фактурите имаше 77% загуби на вода - над 10 700 куб. метра”, обясниха пред медии потърпевшите. „Като обем вода това са 10 дка площ с 1 м воден стълб”,  онагледи ситуацията представител на домсъвета. /Източник: Днес.бг

КОМЕНТАРИ 0

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

Пернишката крепост отново стана сцена на рок фест

24.06.2026, 00:55


Пернишки депутат влиза в ръководството на партия „Прогресивна България“

23.06.2026, 10:08


Заради гонки: Провериха 159 автомобила за ден в Перник

23.06.2026, 10:06


Мъж се опита да пробута на полицията фалшива книжка от Хърватия

23.06.2026, 10:01


Ще ви шокира, какво откраднаха на перничанка от плажа

23.06.2026, 09:23


Вода изригна в пернишки квартал, днес половината град на сухо

23.06.2026, 09:10


Фирмата с ветрогенераторите иска трасе за присъединяване и от ОбС - Перник

23.06.2026, 07:59


ХIV-ти Регионален фестивал на любителското творчество ще се проведе на Еньовден в Перник

23.06.2026, 00:56


Второ РУ - Перник погна мотористите, провериха 20, има и глобени

22.06.2026, 12:45


Запалиха Мерцедес в пернишкия кв. „Твърди ливади“

22.06.2026, 12:42


Въглища подпалиха гора в Перник

22.06.2026, 12:38


Мъж от Студена скри дрога на дърво

22.06.2026, 12:32


Перник отново има Ротари клуб след 15 години прекъсване

22.06.2026, 10:25


26 440 евро за Анна Мария и Ванеса от благотворителния турнир „Драгановец Къп“

22.06.2026, 09:00


Половин Перник без вода утре заради превключване от съществуващ довеждащ водопровод към новоизградено трасе

22.06.2026, 08:52


Прокурорският син от Перник продължава с наглите си изцепки и в затвора

22.06.2026, 08:50


Дуо Перфето напълни залата в Двореца на културата

22.06.2026, 07:36


"Кино под звездите" със специална селекция филми в Перник

21.06.2026, 08:53


Край на хартиените фактури за парно в Перник

21.06.2026, 00:06


Препълнена зала в Двореца на културата по повод годишният концерт на Ансамбъл „Граово“

20.06.2026, 12:18


От домашния долап на Параскева, тази събота за всеки

24.06.2026, 06:27


Пернишката крепост отново стана сцена на рок фест

24.06.2026, 00:55


Ризото с аспержи и лимон

23.06.2026, 15:35


Солени гофрети със сирена

23.06.2026, 15:31


Чеснови пилешки крилца с пармезан

23.06.2026, 15:26


Кабинетът замразява минималната заплата до 2028 г.

23.06.2026, 15:04


Няма достатъчно доказателства за повдигане на обвинения по случая "Баба Алино"

23.06.2026, 15:02


13 станаха веригите с евтини храни с „Кошница с грижа“

23.06.2026, 14:53


Шампионка се самоуби в комплекс "Диана"

23.06.2026, 14:43


42 градуса: Поне 18 жертви на жегата във Франция

23.06.2026, 13:00


Йордан Цонев напуска политиката

23.06.2026, 12:52


Шофьор заспа зад волана и блъсна челно друга кола, има тежко пострадал

23.06.2026, 12:02


Ето кой е младият мъж, бутнат от "Лъвов мост" след спор за пари

23.06.2026, 11:59


Пернишки депутат влиза в ръководството на партия „Прогресивна България“

23.06.2026, 10:08


Заради гонки: Провериха 159 автомобила за ден в Перник

23.06.2026, 10:06


Мъж се опита да пробута на полицията фалшива книжка от Хърватия

23.06.2026, 10:01


След две деца от две различни богати наследници, Стайко се появи с нова тръпка

23.06.2026, 09:55


Ето ги порасналите деца на Мая и Крум Савови- Крум-младши и Катрин

23.06.2026, 09:48


Gen Z с неочакван ход заради арестувания Стоян Колев

23.06.2026, 09:41


Купуваш немско масло „Deutsche Markenbutter“, ядеш свинска мас

23.06.2026, 09:38


АНКЕТА