Васил Узунов изригна с факти и оповести: Винаги съм заставал до брезничани! Кризата е тежка, но Брезник не е нито забравен, нито безгласен

08.09.2025, 10:12 | Брезник

СПОДЕЛИ:

"Избягвам изяви във Фейсбук, но когато лъжата и дезинформацията засягат целия Брезник – не мога да се въздържа от реакция". С това послание към хората от община Брезник се обърна кмета Васил Узунов и продължи:
Днес получих прикаченото видео, което представлява една умишлена манипулация. И тук не говорим за едно неопитно момиче, което дори не знае кой въпрос до коя компетентна институция да зададе с помощта на изкуствен интелект, защото не познава структурата в държавната администрация. Тук говорим за умишлена дезинформация и объркване на населението.
Тогава, когато организаторите на протести и други „експерти“ по язовирите обикаляха, за да намерят подходящо място да заснемат поредната измислица, минаха на пет метра от мен. И ако търсеха истината, а не сензацията, имаха възможността да поговорим и да им покажа всичко, което се изгражда там. Тогава нямаше да го разглеждаме като поредната лъжа, а като обикновено невежество. Но истината е важна за нас – гражданите на Брезник. Останалите търсят рейтинг.
Истината е следната:
1. Язовирът е построен на р.Гърлска и се пълни от собствен водосбор и посредством допълнителна пълнеща деривация на р. Билинска, а не от мястото, показано във видеото, което е дерето на реката след язовирната стена. Поради три поредни години и продължаващото засушаване в язовира не постъпват достатъчно води, а само се разходват, което и доведе до моментното му състояние.
2. Мината няма връзка с водопроводната мрежа – доказано е официално от ВиК – Перник.
3. Не се подава питейна вода за промишлени цели, ферми, производства и всякакви други предположения.
4. Общината не продава вода на никого. Законът не ни позволява да назначаваме ВиК техници. Въпреки това хората търсят първо нас за аварии и проблеми с водата.
5. Единственото дружество в България, което продава вода на ВиК оператор, е „Водоснабдяване“ ООД. Принципал и собственик на капитала на това дружество е Общински съвет – Брезник.
6. ВиК инфраструктурата е много остаряла. Загубите по нея са повече от 80%. И това не е проблем само в Брезник.
7. ВиК – Перник не разполага нито с човешки, нито с финансов ресурс за поддържане на мрежата, какво остава за подобряването ѝ. Кметовете и кметските наместници по населени места са принудени да търсят аварии и да следят за спазването на режимите.
8. Приоритетно се работи по проекти, свързани с подобряването на ВиК инфраструктурата. В инвестиционната програма на общините за 2025 г. са заложени 21 проекта в сектора. Програмата е публична.
9. Частичното бедствено положение се нарича „частично“, защото е за част от територията на общината, където водата е негодна за пиене – само за гр. Брезник.
10. Общинските институции – Домашен социален патронаж, Детска млечна кухня, Центърът за хора с увреждания – вече са обезпечени, а до началото на учебната година и за училището ще бъде осигурена чиста питейна вода. Очакваме и доставка на бутилирана вода от държавния резерв за населението.
11. До дни от новия сондаж в с. Гърло ще бъдат вкарани допълнителни количества вода във водопроводната мрежа.
Всичко това е резултат от работа, а не от празни приказки.
Да, не правя изявления на площада и не участвам в такива – всяка официална информация е на сайта и на таблото на общината (за по-възрастните ни съграждани).
Всеки проект е одобрен с решение на Общински съвет. Заседанията са публични. Всеки е добре дошъл. Вратите на кабинета ми винаги са отворени – всеки ден!
Да, не отговарям на провокации в социалните мрежи, не членувам в групи, в които на пиедестал е идеята да се злослови срещу общината от анонимни хора, където информацията се управлява и друг определя кой коментар да бъде изтрит и кой – оставен, в зависимост от политическата му принадлежност.
Да, кризата е тежка. Но няма неизпратено писмо, няма незадействана институция в лицето на държавата.
В момента се правят всякакви опити от „загрижени експерти“, политически партии и неправителствени организации. Кризата ще премине и всички те ще си тръгнат от града ни, без повече да се интересуват от нас – както се случва всеки път.
Винаги съм заставал до брезничани. Подкрепих и протеста, който организираха пред Общината. Аз бях там, заради родителите и децата ни.
Като изключим желаещите да станат известни чрез нас, на всички свои съграждани, които в момента са потърпевши от кризата, искам да кажа:
Брезник не е нито забравен, нито безгласен.
 
ВИДЕО: 
 
КОМЕНТАРИ 0

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

Обновиха лекоатлетическата писта на стадион „Миньор“

26.06.2026, 13:48


Задържаха младеж за притежаване на вейп с наркотично вещество

26.06.2026, 13:33


Отиде си един от най-запомнящите се директори на пернишко училище

26.06.2026, 09:23


Обсъждат безводието в страната, 6 населени места в Пернишко са на режим

26.06.2026, 08:38


Перник празнува 97 години от обявяването си за град

26.06.2026, 08:04


Ремонтните дейности по ул. „Струма“ продължават с пълна сила

25.06.2026, 16:40


Бебе от Перник заболя от морбили

25.06.2026, 15:24


Разрешиха ползването на общински терени за кариери в Студена

25.06.2026, 14:21


Денислав Захариев преизбран за общински лидер на ГЕРБ Перник

25.06.2026, 13:39


Цистерна скъса мантинели на АМ „Струма“, предизвика катастрофа

25.06.2026, 13:30


SOS Център за обществена подкрепа Перник спечели националната награда „Кристално сърце"

25.06.2026, 11:44


Ученици, родители и институции обсъдиха рисковете от наркотичните вещества в Перник

25.06.2026, 11:38


ВСС обсъжда увеличаване на щата в Районен съд - Перник, министърът призова да се спре кадруването

25.06.2026, 10:27


Обичаният и уважаван от хиляди хора д-р Боянов празнува юбилей

25.06.2026, 10:24


Перничани скочиха срещу километричните задръствания в града в час пик /Видео/

25.06.2026, 09:27


Населено място в Перник потъна в боклуци

25.06.2026, 09:15


Уникален шоу спектакъл - "100 години Георги Парцалев" в Перник

25.06.2026, 06:54


Отличиха звездите на знанието и таланта в Пернишко

24.06.2026, 19:00


Така се прави! Облечени в бяло дами браха билки по изгрев в Дивотино

24.06.2026, 18:52


Около 1000 зрелостници от област Перник трябва сами да плащат здравните си осигуровки през летните месеци

24.06.2026, 13:59


Червен код за опасни горещини в Румъния

26.06.2026, 14:13


Вой до небето за бюджета

26.06.2026, 14:09


Ансамбъл „Етнофолк“ открива престижен международен фестивал в Италия

26.06.2026, 14:02


Кирил Стоев инспектира ремонтните дейности по важен общински път

26.06.2026, 13:54


Обновиха лекоатлетическата писта на стадион „Миньор“

26.06.2026, 13:48


Макс и Арон направиха демонстрация „Послушание“ на деца от Радомир

26.06.2026, 13:39


Скара на жар предизвика пожар в помещение, горя и къща в радомирско село

26.06.2026, 13:36


Задържаха младеж за притежаване на вейп с наркотично вещество

26.06.2026, 13:33


Експерти: Мантинелите са като солети - минаваш и няма нищо

26.06.2026, 10:32


Изоставен Ромео изгори къщата на бившата и родителите й

26.06.2026, 09:59


Отиде си един от най-запомнящите се директори на пернишко училище

26.06.2026, 09:23


Още една двойка се разпадна! Драго напусна жена си

26.06.2026, 09:16


Стартира традиционния Граовски събор „Видовден“

26.06.2026, 09:15


Санта Китана разби всички с разкритието си за новия мъж на Мария!

26.06.2026, 09:14


Бивша на Джизъса чака второ бебе от мастит бизнесмен

26.06.2026, 09:03


Шефът на тол управлението: От 2016 г. цените на винетките не са променяни

26.06.2026, 08:59


Токът и парното поскъпват от юли

26.06.2026, 08:55


Ергенът Виктор си клъцна носа

26.06.2026, 08:53


Цигарите поскъпват от август!

26.06.2026, 08:53


Чалгарката с най-голям бюст омъжи дъщеря си

26.06.2026, 08:50


АНКЕТА