07.02.2026, 10:53 | Общество
СПОДЕЛИ:
Няма срок за проверката, която правосъдният министър Георги Георгиев разпореди за основанията, на базата на които началникът на затвора в София е направил предложение за условно предсрочно освобождаване на Евелин Банев-Брендо от затвора.Това научи „Телеграф“ от Министерство на правосъдието. От Софийския градски съд пък уточниха, че предложението не е оттеглено, а делото не е насрочено за разглеждане още.
До приключване на проверката началникът на затвора ст. комисар Борислав Чорбански е временно отстранен от длъжност. От правосъдното министерство уточниха още, че той не е информирал за направеното предложение нито главния директор на ГДИН, нито Министерство на правосъдието. В понеделник, когато избухна скандалът, „Телеграф“ позвъни за коментар на директора на ГДИН гл. комисар Ивайло Йорданов, но той отговори, че е в отпуск и не може да дава информация.
От Софийския градски съд стана ясно, че предложението е постъпило там миналата седмица. Според приложената справка осъденият на 10 г. и 6 месеца затвор Банев е излежал 5 г. и 9 месеца, част от които чрез работа, и му остават 4 г. и 9 месеца. Мотивите за предложението са, че е изтърпял повече от половината от присъдата, както и че се е поправил и се отчита трайна и позитивна промяна.
Началникът на Софийския затвор се е възползвал от правото си да прави подобно предложение, което досега не е прилагано. Юридическо основание за това има. То е направено с изменение и допълнение в Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража, където в преходните разпоредби са направени поправки в НПК. Това е гласувано на 25 януари 2017 г. от 43 НС – в самия край на кабинета „Борисов 2“, и е влязло в сила с обнародването в ДВ на 7 февруари 2017 г. по време на служебното правителство на Огнян Герджиков.
На 24 юни 2024 г. Евелин Банев се появи остриган пред портала на Софийския затвор. Поиска да го приберат, за да излежи 6-годишната си присъда за пране на пари от наркотрафик. Тя бе влязла в сила през 2018 г. и оттогава Банев бе в неизвестност и обявен за международно издирване. МВР така и не можа да установи как Кокаиновия крал е влязъл в страната. В затвора той поиска кумулиране на присъдите му. В Италия Брендо получи 20 г. затвор за трафик на кокаин, а в Румъния - 10,5 г. решетки, за същото. Софийският апелативен съд окончателно реши Банев да изтърпи общо наказание от 10 г. и 6 месеца.
През 2012 г. при международна акция „Кокаинови крале“ бяха арестувани 30 души, сред които и Евелин Банев. Според тогавашния вътрешен министър Цветан Цветанов каналът, ръководен от българина, е внасял 40 тона кокаин в Италия годишно. Съдебната сага на Апенините продължи 4 г. и завърши с 20 г. затвор за Брендо. През март 2013 г. трима маскирани и въоръжени похитиха 10-годишната му дъщеря Лара, докато тръгва за училище пред къщата на семейството в столичния кв. Бояна. Преди детето да се качи в колата, похитителите нападнали охранителя и стреляли по шофьора. Лара бе в плен повече от 45 дни, след което изненадващо бе освободена. Нищо повече не стана ясно за престъплението.
Преди Банев да се предаде у нас, последната официална информация за него бе през септември 2021 г. от съобщение на украинските власти. Те пуснаха видеоматериал, че Евелин Банев е задържан в Украйна по обвинение в отглеждането на канабис. Там било установено, че живял в къща под наем до Киев, където е открита нарколаборатория. Арестът вероятно е станал на 6 септември 2021 г., а кадрите бяха разпространени ден по-късно в YouTube канала на украинската полиция. При операцията в къщата са били открити храсти от коноп, оборудване, 39 пакета с дрога и фалшиви документи. Заедно с Брендо били задържани няколко души. Първоначалното съобщение бе, че Банев ще остане 20 дни в арест в Украйна.
„Пoлициятa уcтaнoви, чe 55-гoдишeн чуждeнeц, изпoлзвaйки пoдпрaвeни дoкумeнти нa имeт нa другo лицe, ce e нacтaнил в къщa пoд нaeм близo дo Киeв. Освен това бяха разкрити двама души от обкръжението му, граждани на Молдова и Румъния", каза тогава Наталия Калиновска, началник на комуникационния сектор на отдела за стратегически разследвания на Националната полиция на Украйна. Българската прокуратура съобщи, че ще иска екстрадицията на Банев. По-късно стана ясно, че 23 дни след арестуването му Апелативният съд в Киев го освобождава и отказва да го екстрадира у нас, както и в Италия и Румъния с мотива, че е украински гражданин.
Докато издирването на Банев с червена бюлетина на Интерпол продължава, през ноември 2023 г. избухна новината, че е влизал нелегално в България. Според кмета на село Тлачене, община Бяла Слатина, Тошко Сашов, той бил там през миналата пролет, за да завери пълномощно на адвокат.
Внезапната поява на Брендо не изненадала кмета на Тлачене. „Миналата година дойде в кметството. Поздрави, беше с още един човек, бяха облечени спортно с анцузи, с обувки кубинки, шапка имаше на главата. Поискаха от мен да им направя нотариална заверка, която ще им потрябва на следващия ден, за да го представлява някъде адвокат“, обясни тогава Сашов пред NOVA. В момента той не разпознал Евелин Банев. „Казаха, че идват от гората и действително ги видяха хора, че идваха от гората. На следващия ден говорих с момчета, които са ги видели да идват отгоре. Търсили са трюфели. Има хора, които идват от София, от различни места идват с кучета и търсят.
След като видял личната карта на Евелин Банев, той се уверил, че това действително е той и заверил пълномощното за адвокат, което носели. „Може би 6 месеца или по-малко, след като се направи това пълномощно, при мен дойдоха полицаи от Районно управление – Бяла Слатина, които ми зададоха въпроси, на които отговорих. След това имаше ново посещение от София. Тогава, честно казано, малко изтръпнах, ама то премина“, обясни Сашов. Полицията и прокуратурата отрекоха да имат данни осъденият за наркотрафик и пране на пари Банев да е бил в страната.
Така и не стана ясно дали мъжът, който се е представил за Брендо и подписал адвокатско пълномощно на 18 май 2022 г., е бил самият той.
През юни 2022 г. бе разкрит скандален трафик на малък 60-годишен самолет „Пайпър“, който навлязъл във въздушното пространство над България и кацнал на селскостопанско летище близо до Видин, за да зареди. След това излетял, наблюдаван от ВВС, но летял ниско и следите му са загубени.
На следващия ден самолетът е намерен на летището до търговищкото с. Буховци. Тогава се разбира, че този самолет е излетял от Литва, минал през Полша, кацнал в Словакия, оттам минал през Унгария, Сърбия, Румъния и влязъл у нас. Седмица преди този полет литовският собственик продал машината на регистрирана у нас фирма, която пък е собственост на украинци. Според разследващи е имало организирана престъпна група, която се занимава с незаконен превоз на хора и товари. Връзката с превоз на Банев от тях не бе доказана.
Сега, докато работи зад решетките, той чака решението на съда дали да излезе предсрочно на свобода. Това трябва да стане на две инстанции – Софийски градски съд и Софийски апелативен съд.
Отиде си легендата на кукления театър Слава Рачева
17.03.2026, 15:01 | Общество
Уникална спасителна операци, спасители се спускат с алпийска екипировка в 400-метрова пропаст
17.03.2026, 14:13 | Общество
Демерджиев: Случаят "Петрохан" ще се присъедини към Трактора и Нотариуса
17.03.2026, 09:46 | Общество
Глобени, докато спасяват животи: Линейките в Бургас на протест
17.03.2026, 08:09 | Общество
България официално е най-бързо умиращата страна на Земята /Видео/
16.03.2026, 13:50 | Общество
Семейство остави на пейка на автогара 52 000 лв. и 2000 евро
16.03.2026, 12:50 | Общество
Любима, обичана и много уважавана учителка празнува 70-годишен юбилей
17.03.2026, 14:48
Пернишки играч заля Испания и Англия с фалшиви цигари за милиони
17.03.2026, 12:30
Нарушено топлоподаване в райони от Изток днес
17.03.2026, 12:21
Четири сгради в пернишкия кв. „Църква“ стават енергийно независими
17.03.2026, 11:22
Млада художничка рисува приказни герои в Регионалната библиотека в Перник
17.03.2026, 11:07
Ученици от Перник триумфираха в художествено-музикално състезание
17.03.2026, 10:38
Офицер от резерва води "Непокорна България" в Перник
17.03.2026, 09:33
Мите Миньорецо, който преби до смърт жена си, иска по-ниска присъда
17.03.2026, 09:10
Възрастна жена пострада при пожар в Перник
17.03.2026, 08:48
Турнето с турнири по футбол и баскетбол 3х3 ще започне през април
17.03.2026, 08:35
Петя Димитрова отново водач на листата на ИТН в Перник
17.03.2026, 07:52
Входът на Синдикалния дом в Перник ограден с лента, търговците недоволстват
17.03.2026, 00:47
Защитник на правата на гражданите и борбата с насилието повежда листата на ПП – ДБ в Перник
17.03.2026, 00:38
Задръстване между Перник и Радомир заради катастрофа на „Кристал“
16.03.2026, 18:35
Откриват зала "Васил Бараков" в сградата на Минна дирекция
16.03.2026, 14:41
Заместник- кмет, бивш секретар и лекар на годината влизат в листата на Румен Радев за Перник
16.03.2026, 14:34
ГЕРБ регистрира листата си в Перник, сред кандидатите и бившият шеф на „В и К“
16.03.2026, 14:30
Депутат от ИТН става водач на листата на Пеевски в Перник
16.03.2026, 13:33
Златен успех за мажоретния състав на XIII ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в Перник
16.03.2026, 12:50
Пиян шофьор помете няколко коли в Перник
16.03.2026, 09:39
Отиде си легендата на кукления театър Слава Рачева
17.03.2026, 15:01
Любима, обичана и много уважавана учителка празнува 70-годишен юбилей
17.03.2026, 14:48
След катастрофата, убила трима: 6 години затвор получи шофьорът, който се вряза в заведение
17.03.2026, 14:20
Уникална спасителна операци, спасители се спускат с алпийска екипировка в 400-метрова пропаст
17.03.2026, 14:13
Майка на три деца от Петрич арестувана в Турция с над 8 кг кокаин
17.03.2026, 14:01
Дават евтини заеми за саниране на жилища
17.03.2026, 12:46
Пернишки играч заля Испания и Англия с фалшиви цигари за милиони
17.03.2026, 12:30
Колко опасно може да бъде поставянето на хиалурон в гърдите
17.03.2026, 12:27
Нарушено топлоподаване в райони от Изток днес
17.03.2026, 12:21
Мартин се завръща в „Ергенът“. Първи целувки разпалват страст и раздор
17.03.2026, 12:06
Три станаха жертвите на тежката катастрофа край Друган
17.03.2026, 11:37
Четири сгради в пернишкия кв. „Църква“ стават енергийно независими
17.03.2026, 11:22
Млада художничка рисува приказни герои в Регионалната библиотека в Перник
17.03.2026, 11:07
Насрочват частични местни избори в радомирското с. Долна Диканя
17.03.2026, 11:02
Ученици от Перник триумфираха в художествено-музикално състезание
17.03.2026, 10:38
Пакистан нанесе въздушен удар по столицата на Афганистан
17.03.2026, 10:02
Спецакция в Бургас: 10 арестувани за купуване на вот и разпространение на дрога
17.03.2026, 10:01
Договориха битка между Фюри и Джошуа
17.03.2026, 09:59
Григор Димитров е на 14-то място по приходи в историята на тениса
17.03.2026, 09:57
Стивън Спилбърг оглави списъка на най-богатите знаменитости
17.03.2026, 09:57
АНКЕТА