Хаос пред COVID-отделение: Как се стигна до смъртта на двама пациенти

19.11.2020, 08:43 | България

СПОДЕЛИ:

Двама пациенти починаха след хаос при приема им в новото COVID отделение в Университетската болница в Пловдив. Видео  показва как мъжете чакат за настаняване, седнали на стълбите край входа на здравното заведение.

Единият е на кислородно дишане, а другият е легнал на стълбите. Настанени са 30 – 40 минути след пристигането на линейката. Мъжете са пренасочени от Инфекциозната клиника към Клиниката по токсикология. Болницата е започнала проверка по случая.

В отговор до Нова тв от там посочват, че не е ясна причината за забавянето на персонала, който да ги приеме. Проверява се и защо са оставени да чакат отпред, вместо в линейката. Областният управител на Пловдив Дани Каназирева също разпореди проверка на случая.

Един от починалите е от пловдивското село Бресник. Той е бил 100% инвалид, с чужда помощ и на хемодиализа. Днес мъжът е трябвало да празнува 62-ия си рожден ден. Неговата съпруга Мария разказа за преживения ужас.

„Той беше опериран на 28 октомври. Имплантираха му изкуствена артерия в крака. На третия час от хемодиализата започна да пие антибиотик. На 11 ноември вече го върнаха от диализата. В 14.10 часа подадох сигнал на тел. 112 да изпратят линейка заради температура. Беше много отпаднал”, разказа тя.

Семейството чака 2 часа пристигането на линейка. През това време Мария звъни няколко пъти на спешния телефон. При едно от позвъняванията я съветват да се приберат вкъщи, защото не е ясно кога ще пристигне линейка. Жената организира сама транспорт до лечебните заведения в Пловдив.

„Обадих се отново на тел. 112. Отказвам заявката за линейка. Отидохме в Инфекциозна болница. С нас имаше семейство с малко бебе. Не знам колко време чакахме. Никой не излизаше, никой  не отговаряше. Оттам отидохме в „Пълмед”, мъжът ми остана в колата, а аз отидох на регистратурата. Обясних какво е състоянието на съпруга ми, а жената на регистратурата ми каза, че изобщо нямат места и не могат да го приемат”, сподели Мария.

Той е прехвърлян от една в друга болница, разказва съпругата му
Двама пациенти починаха след хаос при приема им в новото COVID отделение в Университетската болница в Пловдив. Видео , изпратено в рубриката ни „Моята новина”, показва как мъжете чакат за настаняване, седнали на стълбите край входа на здравното заведение.

Единият е на кислородно дишане, а другият е легнал на стълбите. Настанени са 30 – 40 минути след пристигането на линейката. Мъжете са пренасочени от Инфекциозната клиника към Клиниката по токсикология. Болницата е започнала проверка по случая, а в 9 часа ще има извънреден брифинг на лечебното заведение. 

В отговор до Нова тв от там посочват, че не е ясна причината за забавянето на персонала, който да ги приеме. Проверява се и защо са оставени да чакат отпред, вместо в линейката. Областният управител на Пловдив Дани Каназирева също разпореди проверка на случая.

Един от починалите е от пловдивското село Бресник. Той е бил 100% инвалид, с чужда помощ и на хемодиализа. Днес мъжът е трябвало да празнува 62-ия си рожден ден. Неговата съпруга Мария разказа за преживения ужас.

„Той беше опериран на 28 октомври. Имплантираха му изкуствена артерия в крака. На третия час от хемодиализата започна да пие антибиотик. На 11 ноември вече го върнаха от диализата. В 14.10 часа подадох сигнал на тел. 112 да изпратят линейка заради температура. Беше много отпаднал”, разказа тя.

Семейството чака 2 часа пристигането на линейка. През това време Мария звъни няколко пъти на спешния телефон. При едно от позвъняванията я съветват да се приберат вкъщи, защото не е ясно кога ще пристигне линейка. Жената организира сама транспорт до лечебните заведения в Пловдив.

„Обадих се отново на тел. 112. Отказвам заявката за линейка. Отидохме в Инфекциозна болница. С нас имаше семейство с малко бебе. Не знам колко време чакахме. Никой не излизаше, никой  не отговаряше. Оттам отидохме в „Пълмед”, мъжът ми остана в колата, а аз отидох на регистратурата. Обясних какво е състоянието на съпруга ми, а жената на регистратурата ми каза, че изобщо нямат места и не могат да го приемат”, сподели Мария. 

След това семейството отива в спешния кабинет на Хирургията. Мъжът е регистриран в 17.29 часа. Той обаче не е допуснат в кабинет, а остават на регистратурата, където някои от пациентите чакат от сутринта.

„До 19.30 часа бяхме там, те не го приеха изобщо. Даже ме попитаха защо съм го довела. Върнахме се вкъщи. На другия ден се свързахме с личния лекар, който ни посъветва да продължим лечението с антибиотик. Виждах, че мъжът ми не е добре, не искаше да се храни. На 14 ноември го заведох в Куклен, оттам казаха, че е за болница. Отидохме в Инфекциозна болница. Никой не го свали от линейката, никой не го прегледа. Лекарката ни каза, че не сме за тях”, сподели още Мария.

Оттам разкатаването на семейството по болници продължава. Мъжът е приет едва на 14 ноември вечерта във ВМИ. Приет е в токсикология. Няколко часа по-късно обаче мъжът отново е препратен към Инфекциозна болница. Там е трябвало да се качва до 3 етаж по стълбите. Направен му е и тест за коронавирус, чийто резултати трябвало да излязат след 3 дни. Часове по-късно трима пациенти са прехвърлени от Инфекциозна болница към COVID отделението в града, където семейството чака 2 часа.

Пред входа на болницата мъжа е с кислородна бутилка, в която кислородът свърша. Мария, съпругът й и лекар се качват към 3тия етаж на сградата. На площадка между етажите обаче Господин пада и не може да продължи. В отделението няма асансьор, няма носилки, нито инвалидни колички. Мъжът отново е оставен. 20 минути никой не се е отзовал и помогнал на семейството.

"След 20 минути мъжът ми каза, че не може да диша повече. Изтичах и ги помолих за помощ. Престоят му в отделението също беше максимум 20 минути. Само легна на леглото, не му включиха кислород да диша. Няма една рентгенова снимка. На две места са фалшифицирали подписа му", разказа Мария.

Още една драма се разиграва  на същото място в Пловдив. Потърпевшите разказват, че са имали куп препятствия. Болният е бил с двустранна пневмония и положителен тест за COVID-19.

От Университетстката болница отказаха да дадат коментар, но пратиха официално писмо. Заявява се, че действително има виновни по случая. Казва се, че ако се установят такива те ще бъдат уволнени.

Ръководството на лечебното заведение проверява действията на всички медицински лица, казват още от болницата. Защо санитарят се е забавил 40 минути и защо кислородът в бутилката е свършил са някои от въпросите, които ръководството ще разглежда.

„Това е една илюстрация на сбърканата ни здравна система от А до Я. Като започнем от Спешна помощ, продължим през липсващия ангажимент на личните лекари, минем през това, че няма обвързаност между извънболничната и болничната помощ и това, че всеки абдикира в труден момент. В лечебните заведения няма никаква организация и това, че се разкриват ковид структури не значи, че там могат да се лекуват такива пациенти. Това е псевдо медицина. Там няма достатъчно кислород няма и реаниматори“, коментира случая в ефира на "Здравей, България" адвокатът по медицинско право д-р Мария Петрова.

Тя добави, че виновни могат да се намерят във всяко звено от йерархията на медицинската система. „На тези хора трябва да се направи аутопсия, защото в противен случай ще се вземе първата описана причина./Източник: Лупа.бг

КОМЕНТАРИ 0

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

Обновиха лекоатлетическата писта на стадион „Миньор“

26.06.2026, 13:48


Задържаха младеж за притежаване на вейп с наркотично вещество

26.06.2026, 13:33


Отиде си един от най-запомнящите се директори на пернишко училище

26.06.2026, 09:23


Обсъждат безводието в страната, 6 населени места в Пернишко са на режим

26.06.2026, 08:38


Перник празнува 97 години от обявяването си за град

26.06.2026, 08:04


Ремонтните дейности по ул. „Струма“ продължават с пълна сила

25.06.2026, 16:40


Бебе от Перник заболя от морбили

25.06.2026, 15:24


Разрешиха ползването на общински терени за кариери в Студена

25.06.2026, 14:21


Денислав Захариев преизбран за общински лидер на ГЕРБ Перник

25.06.2026, 13:39


Цистерна скъса мантинели на АМ „Струма“, предизвика катастрофа

25.06.2026, 13:30


SOS Център за обществена подкрепа Перник спечели националната награда „Кристално сърце"

25.06.2026, 11:44


Ученици, родители и институции обсъдиха рисковете от наркотичните вещества в Перник

25.06.2026, 11:38


ВСС обсъжда увеличаване на щата в Районен съд - Перник, министърът призова да се спре кадруването

25.06.2026, 10:27


Обичаният и уважаван от хиляди хора д-р Боянов празнува юбилей

25.06.2026, 10:24


Перничани скочиха срещу километричните задръствания в града в час пик /Видео/

25.06.2026, 09:27


Населено място в Перник потъна в боклуци

25.06.2026, 09:15


Уникален шоу спектакъл - "100 години Георги Парцалев" в Перник

25.06.2026, 06:54


Отличиха звездите на знанието и таланта в Пернишко

24.06.2026, 19:00


Така се прави! Облечени в бяло дами браха билки по изгрев в Дивотино

24.06.2026, 18:52


Около 1000 зрелостници от област Перник трябва сами да плащат здравните си осигуровки през летните месеци

24.06.2026, 13:59


Обновиха лекоатлетическата писта на стадион „Миньор“

26.06.2026, 13:48


Макс и Арон направиха демонстрация „Послушание“ на деца от Радомир

26.06.2026, 13:39


Скара на жар предизвика пожар в помещение, горя и къща в радомирско село

26.06.2026, 13:36


Задържаха младеж за притежаване на вейп с наркотично вещество

26.06.2026, 13:33


Експерти: Мантинелите са като солети - минаваш и няма нищо

26.06.2026, 10:32


Изоставен Ромео изгори къщата на бившата и родителите й

26.06.2026, 09:59


Отиде си един от най-запомнящите се директори на пернишко училище

26.06.2026, 09:23


Още една двойка се разпадна! Драго напусна жена си

26.06.2026, 09:16


Стартира традиционния Граовски събор „Видовден“

26.06.2026, 09:15


Санта Китана разби всички с разкритието си за новия мъж на Мария!

26.06.2026, 09:14


Бивша на Джизъса чака второ бебе от мастит бизнесмен

26.06.2026, 09:03


Шефът на тол управлението: От 2016 г. цените на винетките не са променяни

26.06.2026, 08:59


Токът и парното поскъпват от юли

26.06.2026, 08:55


Ергенът Виктор си клъцна носа

26.06.2026, 08:53


Цигарите поскъпват от август!

26.06.2026, 08:53


Чалгарката с най-голям бюст омъжи дъщеря си

26.06.2026, 08:50


Проблеми в брака? Линда заряза невротичния Кирчо

26.06.2026, 08:48


Свидетел на касапницата на "Тракия": Колата беше размазана, децата също

26.06.2026, 08:47


Започва първото обсъждане на Бюджет 2026

26.06.2026, 08:45


Витилиго: милиони хора го имат, но малцина знаят истината за заболяването

26.06.2026, 08:44


АНКЕТА