7 села в Пернишко имат повишена радиация във водата, властите знаят от година и мълчат

21.05.2017, 19:55 | Общини

СПОДЕЛИ:

Почти цяла година здравните власти знаят, че в няколко села на територията на Пернишка област питейната вода е с повишена радиоактивност, но си мълчат, съобщава БТВ.

На 19 юли миналата година пернишкото ВИК уведомява здравният министър, че в 7 села е установена повишена радиоактивност на питейната вода.

Информацията обикаля държавни институции и лаборатории, но едва преди 4 дни се връща в същото ВИК като предписание какви мерки трябва да бъдат взети.

Населението е в пълна мъгла, но според властите – в безопасност.

Селата са Забел, Глоговица, Ездимирци, Кривонос и Ребро, а най-големите отклонения са в селата Косача и Зелениград.

В Зелениград алфа активността на питейната вода е цели 9 пъти над нормата. Проби са взимани и през ноември, и през април, но никой не е уведомил населението.

Същата е ситуацията и в другото специално посочено в писмото на ВИК село – Косача. Там уран не е добиван, а само варовиковият камък бигор.

От здравната инспекция твърдят, че носят проби всеки месец на единственото място, където се изследва алфа активност – Националния център по радиобиология.

На какво се дължи високата радиоактивност не е ясно.

Според предписанията на здравната инспекция трябва тепърва да се проведат специфични изследвания – 11 месеца след първоначалния сигнал.

От bTV потърсихме официален отговор от Националния център по радиобиология на какво се дължи бавната обработка на материалите. Оказва се, че в лабораторията работят едва 8 души. Отпуските им са прекратени, защото са затрупани от работа, а само за миналия месец при тях за обработка са пристигнали над 200 проби.

КОМЕНТАРИ 1
Стефан Цанев 21.05.2017 22:26

Господа управляващи, не си слагайте грях на душата, не подлагайте Трънско на ураново мъченичество! Виждате какви фатални заплахи за здравето на българските граждани произтичат от мини с наличие на уран. Здравето на трънчани, техният реално съществуващ поминък и величествената, непокътната природа, която са наследили от предците си, са по-важни от изкушенията за печалба! Трънският човек разбира, че опасните мини на „Евромакс сървисиз“ не вещаят благоденствие и по-висок стандарт, а насилствен прелом в хармоничното и устойчиво развитие на района, в който живее, изкарва прехраната и отглежда децата си. Стратегическият план за развитие на община Трън предвижда: “ПОСТИГАНЕ НА УСТОЙЧИВ ИКОНОМИЧЕСКИ РАСТЕЖ, РАЗВИТИЕ НА ТУРИЗМА И ПЪЛНОЦЕННО ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ НА НАЛИЧНИТЕ ПРИРОДНИ БОГАТСТВА ЧРЕЗ СЪЗДАВАНЕТО НА НОВИ, СЪВРЕМЕННИ И ЕКОЛОГИЧНО СЪОБРАЗЕНИ ПРОИЗВОДСТВА; СТИМУЛИРАНЕ НА ПРЕДПРИЕМАЧЕСКАТА АКТИВНОСТ НА НАСЕЛЕНИЕТО И НАСЪРЧАВАНЕ СЪЗДАВАНЕТО НА МИКРО И МАЛКИ ПРЕДПРИЯТИЯ И САМОНАЕМАНЕТО; ГАРАНТИРАНЕ НА ВИСОКО КАЧЕСТВО НА ЖИВОТА, И СЪЩЕВРЕМЕННО СЪХРАНЯВАНЕ НА ВЕЛИЧЕСТВЕНАТА И КРАСИВА, УНИКАЛНА ПРИРОДА И ИСТОРИЧЕСКО НАСЛЕДСТВО НА ТРЪН” Разрешение от страна на държавата за откриване на мините прави всичко това невъзможно. Традиционният поминък на хората, граден от поколения в хармония и благодарение на природата, рухва. Замърсяването на въздуха и почвите прави отговорно земеделие невъзможно, та дори да не е по еко-стандарт. Всяко семейство в Трънско има зеленчукова градина и овошки. Замърсяването с прахови частици, съдържащи уран, няма ли да направи продукцията негодна за консумация? А когато уранът проникне в подпочвените води? Виждаме какви непреодолими проблеми имат други общини в България, наследени от мини, работили преди десетилетия. И до ден днешен хората там пият опасна за здравето вода! Не разбирам, как неповторимо красивата планина Руй, която е ЧАСТР ОТ ЕВРОПЕЙСКАТА ЕКО-МРЕЖА НАТУРА 2000, а следователно е зона, забранена за промишлена дейност, може да бъде надупчена с взривни вещества? Ще ви даде ли съвестта да затриете тази девствена природа и унищожите цялото й биоразнообразие? Подобен атентат срещу околната среда, недопустим в цивилизована Европа, би обезсмислил и зачеващия екотуризъм в Трънско. ▪ А какво би се случило с пътната инфраструктура, която с много мъка и помощ от еврофондовете се позакрепи? Тя не е проектирана да издържа многотонните камиони, натоварени с руда, и ще бъде опропастена. Щетите за общината и държавата ще са в пъти по-големи от скромната такса, която „Евромакс сървисиз“ ще дължи. Всеки български данъкоплатец ще дава своята лепта за частния интерес на инвеститора. Господа, Вие сте българи и богатството на тази уникална природа е и Ваше! Радвайте му се, черпете от енергията на неговата красота, но, моля Ви, не го унищожавайте!


СВЪРЗАНИ НОВИНИ

Отличиха звездите на знанието и таланта в Пернишко

24.06.2026, 19:00


Така се прави! Облечени в бяло дами браха билки по изгрев в Дивотино

24.06.2026, 18:52


Около 1000 зрелостници от област Перник трябва сами да плащат здравните си осигуровки през летните месеци

24.06.2026, 13:59


Напредък по изпълнението на проектите за саниране на блокове в Перник

24.06.2026, 13:16


Доставиха водоноски на три места в Перник

24.06.2026, 13:08


Ученици от Перник направиха робот-кукер, спечелиха второ място на престижно състезание

24.06.2026, 12:47


В петък вечер Перник разказва своята история чрез музика, танц и изкуство!

24.06.2026, 10:24


Технически усложнения налагат удължаване на ремонтите дейности по превключване от стария към новия водопровод на града

24.06.2026, 09:24


Горя шивашки цех в Перник

24.06.2026, 08:17


Пернишката крепост отново стана сцена на рок фест

24.06.2026, 00:55


Пернишки депутат влиза в ръководството на партия „Прогресивна България“

23.06.2026, 10:08


Заради гонки: Провериха 159 автомобила за ден в Перник

23.06.2026, 10:06


Мъж се опита да пробута на полицията фалшива книжка от Хърватия

23.06.2026, 10:01


Ще ви шокира, какво откраднаха на перничанка от плажа

23.06.2026, 09:23


Вода изригна в пернишки квартал, днес половината град на сухо

23.06.2026, 09:10


Фирмата с ветрогенераторите иска трасе за присъединяване и от ОбС - Перник

23.06.2026, 07:59


ХIV-ти Регионален фестивал на любителското творчество ще се проведе на Еньовден в Перник

23.06.2026, 00:56


Второ РУ - Перник погна мотористите, провериха 20, има и глобени

22.06.2026, 12:45


Запалиха Мерцедес в пернишкия кв. „Твърди ливади“

22.06.2026, 12:42


Въглища подпалиха гора в Перник

22.06.2026, 12:38


Беседа за превенцията на зависимостите сред децата и младите хора в Радомир

25.06.2026, 00:07


Отличиха звездите на знанието и таланта в Пернишко

24.06.2026, 19:00


Така се прави! Облечени в бяло дами браха билки по изгрев в Дивотино

24.06.2026, 18:52


Отличиха четирима ученика от Радомир за постиженията им

24.06.2026, 18:02


Безплатни профилактични прегледи от лекари-специалисти за ранно откриване на рак на гърдата и рак на простатата

24.06.2026, 14:33


Ето го убиеца от Угърчин и жертвите му

24.06.2026, 14:25


ТИР помля кола, загинаха две деца и възрастен

24.06.2026, 14:22


Убийство и любов между две жени сред версиите за смъртта на Жанет в София

24.06.2026, 14:18


Предполагаемият убиец от Угърчин е излязъл от затвора на 12 юни, с дълго досие е

24.06.2026, 14:07


Кърваво меле на пътя с два трупа

24.06.2026, 14:06


Около 1000 зрелостници от област Перник трябва сами да плащат здравните си осигуровки през летните месеци

24.06.2026, 13:59


Не, електронните цигари изобщо не са по-малко вредни. Напротив!

24.06.2026, 13:42


Повишават пенсията за старост

24.06.2026, 13:41


Перничанин извади пистолет на радомирец

24.06.2026, 13:31


Напредък по изпълнението на проектите за саниране на блокове в Перник

24.06.2026, 13:16


Доставиха водоноски на три места в Перник

24.06.2026, 13:08


Ученици от Перник направиха робот-кукер, спечелиха второ място на престижно състезание

24.06.2026, 12:47


Обвиниха брезничанка, ритала колата на жена, отправяла и обиди

24.06.2026, 12:03


След забележка за опасно шофиране: Мъж извади пистолет и заплаши с убийство

24.06.2026, 11:59


Първа версия за тройната смърт в Угърчин: Гей ревност стои зад убийството?

24.06.2026, 10:50


АНКЕТА