Ген. Мутафчийски: Добре, че спряхме студентите и учениците!

15.01.2021, 09:02 | Общество

СПОДЕЛИ:

"Справяме се много добре с пандемията. Направихме нещо заради което отнесохме доста критики - спряха се малките ученици и ВУЗ-овете. Другите западноевропейски страни не предприеха такава мярка." Така отговори пред БНТ председателят на Националния оперативен щаб генерал майор професор Венцислав Мутафчийски на въпрос с какво се справяме по-добре от другите страни в ЕС. 

"Децата не останаха затворени вкъщи, но събирането на малки групи не е еднакво с един учебен процес, където се събират стотици деца по едно и също време. Дори и в Германия, където мерките са много спазвани, не можа да се спре този ефект от разпространение на болестта. Има огромен натиск върху правителството да вземе решение за учениците поради вредите, които нанася изолацията на малките деца. Най-малките обучението във виртуална среда не е възможно и ефективно. При такава ниска заболяемост това е един премерен риск, внимателно сменим ситуацията. При повишаване на заболяемостта ще предложим затваряне за известно време", каза още Мутафчийски.

"В момента може да дишаме с малко по-свободни гърди. Вчера в брифинга не можах да спестя, че трябва да следим внимателно нещата във Великобритания и Чехия с новия щам на вируса. И в Нидерландия има огнища, и в Белгия. Германия предвижда локдаун, дори го наричат "мегалокдаун" за около 10 седмици. Колегите внимателно наблюдават ситуацията", каза още той.

"Бяха направени правилни попадения - учениците, нощните заведения, ресторантите. НОЩ и аз не може да бъдем подложени на такъв натиск, ние не правим оценка на икономическите въздействия на мерките, затова си има хора, които се занимават. Нашите предложения често не кореспондират с обстановката, но всеки носи отговорност за своите решения", каза още председателят на щаба. 

"В моловете има една масовост на събирания, които отсъстват в другите магазини. Да, един магазин може също да бъде място на предаване, но колкото по-малко са такива места, толкова по-лесно се контролира такъв процес. Ние казахме, че не претендираме за забрана на всички места, които биха били потенциално опасни. Ние бележихме мерки на места, които са най-опасни", добави той. 

"След приключване на извънредното положение вече всички отговорности за решенията са ясно разписани - главният здравен инспектор и министърът на здравеопазването. Ние сме консултативен орган. Никой не ни е освободил от задължението да следим ситуациите по света. Аз ще се въздържа от коментар за изборите. Другите държави вече проведоха избори, има редица фактори, които се смятат за успешни", каза той за обявената на 4 април дата за изборите.

"Ние сме поръчали толкова ваксини, колкото е регламентът. Ние ще се сдобием с 12 млн. ваксини. ЕС предвижда една солидарност с останали държави, които не са в ЕС. Ако останат ваксини, можем да ги продадем, можем да ги подарим. Но ако ги продадем трябва да върнем част от парите на ЕС. До април ще имаме възможност да ваксинираме повече от 100 хил. човека", каза още той. 

"Много хора вярват в това, което правим досега. Аз нямам никакви резерви към ваксинирането. Да, това е много бързо възникнал продукт, но има ли някой който да излезе и да каже, че има лекарствен продукт, тестван на 44 хил. души. Няма такъв продукт. Всички ваксини, които пристигат се усвояват на момента", добави Мутафчийски. 

"Във ВМА един от моите заместници доц. Димо Димов е отговорен за ваксинационния процес. Той има списъци в цялата армия какво се случва. Ние сме абсолютно наясно с този процес. Платформа със списъци би била полезна. В тази пандемия се случиха някои неща, свързани с дигитализацията на здравеопазването. Ще се случват още неща заради визията на министър Ангелов", каза още той.
“ЕК е заложила много на ваксината “Астра Зенека” защото тя е евтина, лесно се произвежда и много лесно се съхранява, това не е маловажно. При ваксините такива нива от 95% успеваемост са много редки”, обясни Мутафчийски ефикасността от 70% на ваксината на “Оксфорд”

"Във ВМА има колеги, които си чакаха “Модерна”. Сега са много щастливи, че е дошла. Имат избор", добави той. 

“Имаме заетост не повече от 35% на леглата във ВМА. Болниците, които бяха задължени да покрият до 50% от леглата за COVID пациенти вече могат да се ограничат до 25%. Във ВМА ние поддържахме около 28%", каза още шефът на болничното заведение. 

“Отказах номинацията “Мъж на годината” точно затова, че съм лекар. Лекарският труд е колективен, той не може да бъде в едно лице. Дори бях разочарован, в “Лекар на годината” трябваше да бъде един събирателен образ на медиците, които се бореха с епидемията", каза още ген. Мутафчийски.

КОМЕНТАРИ 0

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

Обновиха лекоатлетическата писта на стадион „Миньор“

26.06.2026, 13:48


Задържаха младеж за притежаване на вейп с наркотично вещество

26.06.2026, 13:33


Отиде си един от най-запомнящите се директори на пернишко училище

26.06.2026, 09:23


Обсъждат безводието в страната, 6 населени места в Пернишко са на режим

26.06.2026, 08:38


Перник празнува 97 години от обявяването си за град

26.06.2026, 08:04


Ремонтните дейности по ул. „Струма“ продължават с пълна сила

25.06.2026, 16:40


Бебе от Перник заболя от морбили

25.06.2026, 15:24


Разрешиха ползването на общински терени за кариери в Студена

25.06.2026, 14:21


Денислав Захариев преизбран за общински лидер на ГЕРБ Перник

25.06.2026, 13:39


Цистерна скъса мантинели на АМ „Струма“, предизвика катастрофа

25.06.2026, 13:30


SOS Център за обществена подкрепа Перник спечели националната награда „Кристално сърце"

25.06.2026, 11:44


Ученици, родители и институции обсъдиха рисковете от наркотичните вещества в Перник

25.06.2026, 11:38


ВСС обсъжда увеличаване на щата в Районен съд - Перник, министърът призова да се спре кадруването

25.06.2026, 10:27


Обичаният и уважаван от хиляди хора д-р Боянов празнува юбилей

25.06.2026, 10:24


Перничани скочиха срещу километричните задръствания в града в час пик /Видео/

25.06.2026, 09:27


Населено място в Перник потъна в боклуци

25.06.2026, 09:15


Уникален шоу спектакъл - "100 години Георги Парцалев" в Перник

25.06.2026, 06:54


Отличиха звездите на знанието и таланта в Пернишко

24.06.2026, 19:00


Така се прави! Облечени в бяло дами браха билки по изгрев в Дивотино

24.06.2026, 18:52


Около 1000 зрелостници от област Перник трябва сами да плащат здравните си осигуровки през летните месеци

24.06.2026, 13:59


Обвиненият за убийството в Угърчин може да получи доживотен затвор

26.06.2026, 16:16


Червен код за опасни горещини в Румъния

26.06.2026, 14:13


Вой до небето за бюджета

26.06.2026, 14:09


Ансамбъл „Етнофолк“ открива престижен международен фестивал в Италия

26.06.2026, 14:02


Кирил Стоев инспектира ремонтните дейности по важен общински път

26.06.2026, 13:54


Обновиха лекоатлетическата писта на стадион „Миньор“

26.06.2026, 13:48


Макс и Арон направиха демонстрация „Послушание“ на деца от Радомир

26.06.2026, 13:39


Скара на жар предизвика пожар в помещение, горя и къща в радомирско село

26.06.2026, 13:36


Задържаха младеж за притежаване на вейп с наркотично вещество

26.06.2026, 13:33


Експерти: Мантинелите са като солети - минаваш и няма нищо

26.06.2026, 10:32


Изоставен Ромео изгори къщата на бившата и родителите й

26.06.2026, 09:59


Отиде си един от най-запомнящите се директори на пернишко училище

26.06.2026, 09:23


Още една двойка се разпадна! Драго напусна жена си

26.06.2026, 09:16


Стартира традиционния Граовски събор „Видовден“

26.06.2026, 09:15


Санта Китана разби всички с разкритието си за новия мъж на Мария!

26.06.2026, 09:14


Бивша на Джизъса чака второ бебе от мастит бизнесмен

26.06.2026, 09:03


Шефът на тол управлението: От 2016 г. цените на винетките не са променяни

26.06.2026, 08:59


Токът и парното поскъпват от юли

26.06.2026, 08:55


Ергенът Виктор си клъцна носа

26.06.2026, 08:53


Цигарите поскъпват от август!

26.06.2026, 08:53


АНКЕТА