Григор Димитров е на 1/2-финал в Маями

29.03.2024, 08:42 | Спорт

СПОДЕЛИ:

Най-добрият български тенисист Григор Димитров изигра един от най-силните мачове в кариерата си и сломи световния номер две - Карлос Алкарас, с 6:2 6:4 за 94 минути!

Срещата от 1/4-финалите бе част  от турнира в Маями сериите "Мастърс-1000" на ATP.

Това бе втора победа на българина срещу испанския му съперник от общо пет мача.

Също така успехът се оказа юбилейният номер 40 срещу съперници от топ 10 на световната ранглиста, както и първа срещу играч от топ 5 след триумфа срещу легендата Роджър Федерер на US Open през 2019 г.

32-годишният хасковлия демонстрира страхотна форма в първия сет и унищожи 11 години по-младия си съперник в първия сет. Вторият сет също започна безупречно за Димитров, който в един момент се видя с преднина от 4-1 и бе на крачка от бързо затваряне на мача, но Алкарас се вдигна и успя да изравни.

Григор спечели изключително напрегнатия девети гейм, след което направи същото и в десетия, за да стигне до напълно заслужена победа.

Успехът бе четвърти от началото на турнира за Димитров. До сега той изигра два близо тричасови мачове - при победите си над Алехандро Табило и Хуберт Хуркач, докато се справи с Яник Ханфман за само 46 минути.

На полуфиналите българинът ще играе с германеца Александър Зверев, който надви унгареца Фабиан Марожан с 6:3 7:5 в своя 1/4-финал.

В исторически план Димитров има само една победа от осем опита срещу Зверев, като е в серия от седем поредни загуби срещу същия съперник. В интервюто след мача световният номер 12 заяви, че не го е страх от предстоящия двубой, а досегашните резултати са просто статистика.

Победата срещу Алкарас има и още един важен аспект за българския състезател. Той си гарантира прогрес в световната ранглиста и след края на престижния форум в САЩ ще измести гръцкият тенисист Стефанос Циципас и ще се приближи сериозно до десетия Алекс де Минор от Австралия.