Легендата Минчо Празников с прогнозна за февруари и март!

09.02.2017, 00:00 | Природа

СПОДЕЛИ:

Легендата Минчо Празников на 9 февруари ще празнува 79 години. Най-известният български синоптик 22 години е работил във Военновъздушните сили, а по-късно в Националния институт по хидрология и метеорология. Над 90 % от неговите прогнози за времето се сбъдват. След половин век професионален стаж г-н Празников е пенсионер, но продължава денонощно да следи синоптичната обстановка в страната и по света.

 

Интервю на Вероника Йорданова, агенция ПИК

  

- Как ще отпразнувате рождения си ден, г-н Празников, и какво си пожелавате?

 - Най-вероятно ще празнувам в тесен семеен кръг, все пак не чествам кръгла годишнина. Пожелавам си само здраве, другото ще го оправим.

 

- А как сте със здравето?

 

- Горе-долу добре за тия години.

 

- Липсва ли ви активната професионална дейност?

 

- Липсва ми много, но няма как – това е законът на живота. Все още често се случва да сънувам прогнози за времето. Да, вярно е, че няма пенсиониран синоптик, но едно е да си на активна работа, друго - да си само наблюдател.

 

- Не ви ли е скучно?

 

- Ужасно. Но какво да се прави...

 

- Като наблюдавате отстрани, какво мислите за вашите колеги синоптици – май не познаха за тежката зима, която ни сполетя?

 

- Колегите се справят, разбира се. Е, трудно се правят дългосрочни прогнози. Всеки ден внимателно следя синоптичните рубрики и какво според синоптиците от телевизиите ще бъде времето. Много е интересно – правя, струвам - не пропускам прогнозите. И това е обяснимо, човек не може да върви срещу природата си. Много съм критичен към прогнозите, но си пазя критиките за себе си. Не искам никого да засягам и да бъда съдник на никого.

 

- Вярно ли е, че вкъщи и навън винаги ходите с термометър в джоба, за да контролирате градусите?

 

- Въобще не ходя с термометър в джоба! Това е поредният слух, поредният майтап, измислен по мой адрес. Хората какви ли не истории родиха за мен, но аз не се сърдя. Защото имам чувство за хумор. В този живот трябва и да се посмеем, не само да плачем.

 

- Такава тежка зима и сибирски студ отдавна не е имало – каква е причината?

 

Синоптичната обстановка - спуска се по-студен въздух от североизток, образуват се средиземноморски циклони. Тази обстановка се повтаря няколко пъти.

 

- Друг път големите студове са само за 2-3 дни, а сега цял месец...

 

- По мое време, като бях ученик, такива бяха зимите. Най-тежката зима, която съм преживявал, беше през 1954 г. Тогава беше продължителна, както сега – студено, снежно, не ходехме на училище – имахме 15 дни дървена ваканция. Много сурова зима беше, още си я спомням. Но в България абсолютният минимум е минус 38 градуса и той е отчетен преди около 30 години.

 

- Ваши колеги казват, че ни чакат студ и сняг през февруари и март. Какво е вашето мнение - да се готвим ли за още мразовити дни?

 

- Какво значи да се готвим ли”? Трябва да бъдем готови, защото сега е зима А и наистина е рано да се каже – все пак сме още в средата на зимата. Но няма повод отсега да се успокояваме – февруари ще бъде студен месец! Колкото до пролетта, до нея има много време. Вече съм се откъснал и трудно мога да дам подробна прогноза. Не съм специалист по дългосрочни прогнози и не може така да се говори наизуст. Рано е да се каже с категоричност, но за себе си съм убеден, че идват нови студове.

 

Сняг ще вали и през февруари, и през март. В продължение на колко дни – още не мога да прогнозирам със сигурност. Но застудяването няма да е толкова сериозно, колкото това, което ни сполетя. Все пак според мен няма да има повече такъв голям студ, както сега, и температури от минус 20 градуса, но ще си остане студено. Снегове и поледици обаче пак ще има. Но колкото и да е неприятен студът, той убива микробите. Вирусите измират... Така че всичко лошо има и някаква добра страна.

 

- Отвикнахме от зимата. Едно време е имало къде-къде по-тежки зими, а сега всички се оплакват, че едва ли не сме жертва на апокалипсис.

 

- За жалост, това е характерно за нас, българите - да се оплакваме.

 

- Как ще успокоите хората? Коя е добрата новина?

 

- Зимата е тежка, но ще дойде пролетта, всичко ще се оправи и ще забравим за големите студове. Само имайте малко търпение.

КОМЕНТАРИ 0

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

Обновиха лекоатлетическата писта на стадион „Миньор“

26.06.2026, 13:48


Задържаха младеж за притежаване на вейп с наркотично вещество

26.06.2026, 13:33


Отиде си един от най-запомнящите се директори на пернишко училище

26.06.2026, 09:23


Обсъждат безводието в страната, 6 населени места в Пернишко са на режим

26.06.2026, 08:38


Перник празнува 97 години от обявяването си за град

26.06.2026, 08:04


Ремонтните дейности по ул. „Струма“ продължават с пълна сила

25.06.2026, 16:40


Бебе от Перник заболя от морбили

25.06.2026, 15:24


Разрешиха ползването на общински терени за кариери в Студена

25.06.2026, 14:21


Денислав Захариев преизбран за общински лидер на ГЕРБ Перник

25.06.2026, 13:39


Цистерна скъса мантинели на АМ „Струма“, предизвика катастрофа

25.06.2026, 13:30


SOS Център за обществена подкрепа Перник спечели националната награда „Кристално сърце"

25.06.2026, 11:44


Ученици, родители и институции обсъдиха рисковете от наркотичните вещества в Перник

25.06.2026, 11:38


ВСС обсъжда увеличаване на щата в Районен съд - Перник, министърът призова да се спре кадруването

25.06.2026, 10:27


Обичаният и уважаван от хиляди хора д-р Боянов празнува юбилей

25.06.2026, 10:24


Перничани скочиха срещу километричните задръствания в града в час пик /Видео/

25.06.2026, 09:27


Населено място в Перник потъна в боклуци

25.06.2026, 09:15


Уникален шоу спектакъл - "100 години Георги Парцалев" в Перник

25.06.2026, 06:54


Отличиха звездите на знанието и таланта в Пернишко

24.06.2026, 19:00


Така се прави! Облечени в бяло дами браха билки по изгрев в Дивотино

24.06.2026, 18:52


Около 1000 зрелостници от област Перник трябва сами да плащат здравните си осигуровки през летните месеци

24.06.2026, 13:59


Обвиненият за убийството в Угърчин може да получи доживотен затвор

26.06.2026, 16:16


Червен код за опасни горещини в Румъния

26.06.2026, 14:13


Вой до небето за бюджета

26.06.2026, 14:09


Ансамбъл „Етнофолк“ открива престижен международен фестивал в Италия

26.06.2026, 14:02


Кирил Стоев инспектира ремонтните дейности по важен общински път

26.06.2026, 13:54


Обновиха лекоатлетическата писта на стадион „Миньор“

26.06.2026, 13:48


Макс и Арон направиха демонстрация „Послушание“ на деца от Радомир

26.06.2026, 13:39


Скара на жар предизвика пожар в помещение, горя и къща в радомирско село

26.06.2026, 13:36


Задържаха младеж за притежаване на вейп с наркотично вещество

26.06.2026, 13:33


Експерти: Мантинелите са като солети - минаваш и няма нищо

26.06.2026, 10:32


Изоставен Ромео изгори къщата на бившата и родителите й

26.06.2026, 09:59


Отиде си един от най-запомнящите се директори на пернишко училище

26.06.2026, 09:23


Още една двойка се разпадна! Драго напусна жена си

26.06.2026, 09:16


Стартира традиционния Граовски събор „Видовден“

26.06.2026, 09:15


Санта Китана разби всички с разкритието си за новия мъж на Мария!

26.06.2026, 09:14


Бивша на Джизъса чака второ бебе от мастит бизнесмен

26.06.2026, 09:03


Шефът на тол управлението: От 2016 г. цените на винетките не са променяни

26.06.2026, 08:59


Токът и парното поскъпват от юли

26.06.2026, 08:55


Ергенът Виктор си клъцна носа

26.06.2026, 08:53


Цигарите поскъпват от август!

26.06.2026, 08:53


АНКЕТА