Проф. Кантарджиев призна: Новият Covid щам е тук!

05.01.2021, 15:49 | Здраве

СПОДЕЛИ:

Вече има косвени доказателства, че новият щам на коронавируса от Великобритания е дошъл и в България, каза пред Dir.bg директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.

"Много е важно да се знае, че мутацията не пречи на ваксините, не пречи на диагностиката и също, че няма медицински доказателства, че е по-инфекциозна. И най-важното - няма никакви доказателства, дори напротив, че заразените с него прекарват по-тежко болестта", посочи проф. Кантарджиев в онлайн предаването "Матине".

Всеки щам, който е преминал от животно по хората и прави епидемично разпространение, мутира като по-прилепчив, по-лесно заразява други хора и обикновено заболяването минава по-лесно, успокои микробиологът и член на Националният оперативен щаб.

"Интересът на природата е вирусът да се съхрани, а той може да се съхрани само в жив човек. Всеки вирус, когато мутира по време на епидемия прави така, че хората да боледуват по-дълго и да не умират, за да може вирусът да се разпространява.

Проф. Кантарджиев уточни още, че появата на британския щам у нас се очаква и ще го има, а официално новината ще бъде съобщена при следващите порции на геномно секвениране, които предстоят. В САЩ вече доказаха, че тази мутация се случва без епидемична връзка - след като учените направили целогеномно секвениране е установено, че пациент с коронавирус има мутация като тази в Англия.

"Това, че щамът във Великобритания е взел тези размери и така се усеща, стана в последния месец декември, когато там започнаха да правят целогеномно секвениране. Тогава изведнъж казаха "Ау, много се е разпространил!", което стана и малко политически.

Един Брекзит много добре би се посрещнал с щам и затваряне на границите. Внимаваме, работим и до средата на месеца ще можем да кажем на нашето общество колко и кога имаме такива мутации."

15% от българите вече са минали през COVID-19

Според проф. Кантарджиев около 1 млн. българи вече са се сблъскали със заболяването, а вероятността да го повторят е изключително малка и в световен мащаб медицински доказани са 1 случай на 2 млн. болни.

"По моя сметка може би 15% от хората имат имунитет, защото са прекарали заболяването. Сега много се говори колко е траен този имунитет - който е боледувал има много малка вероятност пак да се разболее. От 80 млн. души, минали през болестта по света, медицински описани с достатъчно доказателства са 40 такива случаи.

В нашата страна вече доста колеги излязоха и казаха "Аз тогава не бях добре, сега пак не съм добре, може да е коронавирус." Това са неща, които казани в такъв момент, могат сериозно да компрометират вярата на хората във ваксината.

Ако не вярваш, нищо не получаваш. Ако насила се ваксинираш, първо психиката ти така ще реагира, че най-малко ще те заболи кръстът, гръбнакът, коляното и всичко това, което нормално си те боли от една възраст нататък. Изведнъж ще го припишеш на ваксината."

Лекарите трябва много да внимават какво говорят в публичното пространство за ваксинациите, защото благодарение на общите усилия на човечеството се стигна до ваксините, които са най-добрият научно доказан начин за спасяване от пандемията, посочи още проф. Кантарджиев.

Той даде за пример и факта, че над половин милион англичани и още около 3 млн. американци вече са ваксинирани и няма данни за тежки ефекти от това. "Най-вероятно ние българите първи щяхме да разберем, че на някой му е станало много лошо от това, на което вярваме най-много - фейсбук и по източник "една жена каза на пазара".

Децата боледуват 10 пъти по-малко от възрастните

Мерките, които се взеха в училищата са много добри, коментира проф. Кантарджиев, който не намира опасност в отворените преди ден детски градини и присъствените уроци за децата от началните класове.

Експертът е категоричен, че не е вярно, че децата не се изследват и затова статистиката не ги хваща като вирусоносители. Децата боледуват 10 пъти по-малко от възрастните, показват сметките. 7000 са изследваните деца и тийнейджърите до 20 години, а възрастовият интервал между 40 и 50 години е с най-много болни и той е 35 000.

"Едно е 40% позитивни проби, друго е 15%. Въпреки, че е доказано, че при децата количеството вирус e доста по-голямо в гърлото, когато боледуват, те заразяват по-малко, а самите те не боледуват", казва директорът на Националният център по заразни и паразитни болести и посочва, че голяма част от европейските държави дори не затвориха детските градини и началните класове като противоепидемична мярка.

Кога ще отворят заведенията и моловете?

"В момента данните от страната са много добри. От заболяемост 680 души, преди ден болните бяха 174. Днес дадох анализа на директорите на РЗИ-тата по региони - къде има плато и къде спад и резултатите са доста добри.

Дай Боже, да помага Господ и българите така да се ударим, защото толкова унижение и подигравки изживях през месеците август, септември и октомври, докато хората не се уплашиха. Такъв е животът - като свършиш някаква работа, не очаквай много да те хвалят. В България сме на крайностите - от пълно неглижиране до пълна паника, а то трябва по-трезво."

Мерките трябва да се разхлабват поетапно, за да запазим оптимистичния резултат от последните дни.

"Моeто мнение и това, което ние предлагаме като щаб и като експерти, е постепенност при разхлабването на мерките и проследяване на критериите като колко болни са за болница, колко от тях са в интензивно отделение.

Не трябва да се допуска това, което се случи в началото на ноември - болни да не могат да потърсят медицинска помощ, недоверие, паника. Вярата на българското население в медицината е много крехка и двама - трима кресльовци са достатъчни, за да се срине доверието. Отпускането ще е постепенно, за съжаление такива колоси на българската икономика като моловете и нощните заведения ще трябва малко да почакат."

КОМЕНТАРИ 0

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

Катастрофи на Витановски уши и Владая

04.03.2026, 10:57


ВиК Перник с положителен финансов резултат и преустроен работен процес

04.03.2026, 10:45


Перник отбеляза тържествено националния празник на Република България - Трети март

03.03.2026, 13:22


Българското знаме украси нова жилищна сграда

03.03.2026, 12:29


Затоплянето отприщи топенето и движението на снежните маси на Витоша

03.03.2026, 11:22


На връх 3 март: Катастрофа затруднява движението по пътя Перник – София

03.03.2026, 10:07


Миньор без телевизионен мач

03.03.2026, 08:22


Честит празник! Третокласници от Перник със специален поздрав /Видео/

03.03.2026, 01:57


Близки на блокирани българи в Близкия изток изригнаха срещу Надежда Михайлова

02.03.2026, 15:39


Игра с много обрати в "Сделка или не": Перничанка с 1 евро в кутията спечели...

02.03.2026, 12:49


Полиция нахлу в кафене в Перник, шестима са арестувани

02.03.2026, 12:25


20-годишен пиян и без книжка се заби в ограда в Перник, спипаха и двама с дрога зад волана

02.03.2026, 12:21


След удар с юмрук в лицето: Перничанка с лека телесна повреда

02.03.2026, 12:17


За втори път: Старши комисар Павел Млеканов пое ръководството на ОДМВР – Перник

02.03.2026, 12:03


Ученици от Перник се докоснаха до събития, свързани с Освобождението

02.03.2026, 10:39


Миньор загуби визитата си на Етър

01.03.2026, 09:23


Перничани блокирани в Дубай: Падат ракети, няма полети и никой нищо не казва

01.03.2026, 09:15


История, разказана чрез музика и танц на 3 март в Перник

01.03.2026, 07:57


Коне от няколко общини на Тодоровден в местността "Манастира" между селата Люлин и Г. Бучино

28.02.2026, 15:43


За кой ли път: ЦИК назначи РИК в Перник

28.02.2026, 15:38


КЗП започва проверки по бензиностанции за цените на горива

04.03.2026, 14:24


Задържаха мъж за убийство на двумесичното му дете с бутилка

04.03.2026, 13:47


Младежи "празнуваха" Трети март скачайки върху патрулка /ВИДЕО/

04.03.2026, 13:32


Освободиха Георги Балков като прокурор

04.03.2026, 12:45


Решаващи часове: Първата група български граждани от Близкия изток са напът за вкъщи

04.03.2026, 12:37


Служебният министър на отбраната съобщи за изстрел от Иран към Турция, правим преоценка на ситуацията у нас

04.03.2026, 12:33


Нападение посред бял ден: Трима пребиха мъж и потрошиха кола му

04.03.2026, 11:22


Масови жалби за високи сметки за ток – от над 8000 сигнала само един е признат за основателен

04.03.2026, 11:16


Радев: Поведението на служебния кабинет е пасивно, омаловажава рисковете

04.03.2026, 11:09


Катастрофи на Витановски уши и Владая

04.03.2026, 10:57


ВиК Перник с положителен финансов резултат и преустроен работен процес

04.03.2026, 10:45


Премиерът Андрей Гюров: България има достатъчни запаси от горива, няма да допуснем създаване на изкуствена паника сред гражданите

04.03.2026, 10:28


Тръмп спира Иран за Световното първенство по футбол в САЩ, Канада и Мексико?

04.03.2026, 10:04


Запрянов е разрешил преминаването през въздушното ни пространство на чужди въоръжени сили

04.03.2026, 09:57


Симона от „Капките“ се разчекна по прашки в мрежата!

04.03.2026, 09:50


Изправят на съд известна мадама, разпространявала фалшиви маркови дрехи и обувки по интернет

04.03.2026, 09:42


Тръмп обяви търговска война на европейска държава заради войната в Иран

04.03.2026, 09:36


Избраха сина на убития Хаменей за аятолах на Иран

04.03.2026, 09:20


Ало-измамници плашат баба в Пловдив: До 30 минути ще ти отрежем ръцете и краката!

04.03.2026, 09:18


Всички чакат КЗП за теслата с тока

04.03.2026, 09:14


АНКЕТА