Съветите на психолога: Как да преминем емоционално през COVID-19?

05.12.2020, 10:32 | Здраве

СПОДЕЛИ:

Ще изпадате в отчаяние, но не губете надежда, че тялото ви ще се справи. Не се самолекувайте, доверете се само на един лекар и не четете интернет форуми - паниката ви е гарантирана. В "светлите" периоди не си мислете, че оздравявате, а продължавайте да почивате и се лекувате активно, поне до 14 ден. Това са част от съветите на психолога и преподавател във Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" Иван Кирилов Иванов как да преминем емоционално през COVID-19. Специалистът публикува мнението си във фейсбук, като обясни, че сам е изкарал коронавируса. Lupa.bg препечатва мнението на психолога.

"Вече сме ден 15 от първите симптоми на COVID, чувстваме се много добре и е време за равносметка. Физическите симптоми няма да ги коментирам, всичко си е по реда му: температура, болки в главата, тялото и кожата, разстройство, повръщане, кашлица, липса на обоняние и апетит. Нищо ново.

 Новото е около спецификата на психологията на боледуването:


- усещането е за симптомен маратон и крайни амплитуди на състоянието (рязко влошаване и рязко подобряване), което те хвърля в объркване и рязко подменя надеждата за бързо оздравяване с отчаяние и депресия.

- дългата продължителност на боледуване и усещането за смъртна опасност на вируса (вече имаме масова психоза), създават прекомерна тревожност и паника, която към 10 ден преминава в изтощение и депресия. Това е и един от психосоматичните фактори, които спомагат допълнително за развитие на пневмонии точно в този период;

- емоционалната крива на страданието преминава през: гняв (или отричане), объркване, договаряне, паника/отчаяние, изтощение, облекчение (при естествено развитие и отшумяване на заболяването);

 - ключови според мен са 3-4 ден - тогава сякаш болестта се приема и има договаряне и надежда, че при спазване на определен режим ще има позитивно развитие; 7-8 ден - когато обикновено симптомите се завръщат изненадващо и се появява паника и отчаяние; 11-12 ден - когато сякаш се отпускаш меланхолично като или се успокояваш, или влизаш в последващи тревожно-депресивни страхове за бъдещето;

- всеки човек има личен психологичен стил на боледуване, което значително допринася за начина по който ще интерпретирате симптомите и ще прекарате психически боледуването. Важно е да не подценявате или отричате страданието, да не се фиксирате прекалено върху различни симптоми, да не прибързвате с нищо;

- всичко е въпрос на мяра, на вътрешно спокойствие, на дисциплина и на доверие към специалистите, които ви дават съвет или лечение;

- важно е и да приемете, че ще има периоди в които ще се обърквате, ще сте гневни, ще изпадате в отчаяние, но генерално не трябва да губите надежда и доверие в тялото си, че ще се справи.

Няколко препоръки за зравословно емоционално преминаване през заразата:

- въобще не мислете откъде сте прихванал заразата - както вече стана ясно, вирусът е по-комуникативен от нашия разум и този въпрос няма никакво отношение към оздравяването;

- доверете се само на 1 лекар при консултирането, и не се прехвърляйте от медик на медик в търсене на идеалния съвет;

- в "светлите" периоди не си мислете, че оздравявате, а продължавайте да почивате и се лекувате активно, поне до 14 ден;

- не четете никакви интернет форуми или групи за лечение и самолечение, паниката ви е гарантирана;

- опитвайте се да давате информация и подкрепа на ваши роднини или приятели по телефона, така ще подпомагате и себе си;

- доверете се на тялото си и му вярвайте, че няма да ви предаде;

- накрая (около две седмици след 14 ден) задължително си направете пълни кръвни изследвания и снимка, за да сте наясно с финалната картина;

- като цяло доверявайте се на факти и на вашия лекуващ лекар, а не на това какво казват другите във форумите или по телевизията.

Преди всичко се пазете, а ако вирусът дойде се нагласете, че вашето боледуване си е уникално и в голяма степен оздравяването зависи от начина по който психически ще се държите и ще преболедувате тази гад. Ние в семейството вече сме относително здрави и сме благодарни на всички, които звъняха и ни подкрепяха по време на боледуването. Точно тази подкрепа беше ключова.

КОМЕНТАРИ 0

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

Отличиха звездите на знанието и таланта в Пернишко

24.06.2026, 19:00


Така се прави! Облечени в бяло дами браха билки по изгрев в Дивотино

24.06.2026, 18:52


Около 1000 зрелостници от област Перник трябва сами да плащат здравните си осигуровки през летните месеци

24.06.2026, 13:59


Напредък по изпълнението на проектите за саниране на блокове в Перник

24.06.2026, 13:16


Доставиха водоноски на три места в Перник

24.06.2026, 13:08


Ученици от Перник направиха робот-кукер, спечелиха второ място на престижно състезание

24.06.2026, 12:47


В петък вечер Перник разказва своята история чрез музика, танц и изкуство!

24.06.2026, 10:24


Технически усложнения налагат удължаване на ремонтите дейности по превключване от стария към новия водопровод на града

24.06.2026, 09:24


Горя шивашки цех в Перник

24.06.2026, 08:17


Пернишката крепост отново стана сцена на рок фест

24.06.2026, 00:55


Пернишки депутат влиза в ръководството на партия „Прогресивна България“

23.06.2026, 10:08


Заради гонки: Провериха 159 автомобила за ден в Перник

23.06.2026, 10:06


Мъж се опита да пробута на полицията фалшива книжка от Хърватия

23.06.2026, 10:01


Ще ви шокира, какво откраднаха на перничанка от плажа

23.06.2026, 09:23


Вода изригна в пернишки квартал, днес половината град на сухо

23.06.2026, 09:10


Фирмата с ветрогенераторите иска трасе за присъединяване и от ОбС - Перник

23.06.2026, 07:59


ХIV-ти Регионален фестивал на любителското творчество ще се проведе на Еньовден в Перник

23.06.2026, 00:56


Второ РУ - Перник погна мотористите, провериха 20, има и глобени

22.06.2026, 12:45


Запалиха Мерцедес в пернишкия кв. „Твърди ливади“

22.06.2026, 12:42


Въглища подпалиха гора в Перник

22.06.2026, 12:38


Отличиха звездите на знанието и таланта в Пернишко

24.06.2026, 19:00


Така се прави! Облечени в бяло дами браха билки по изгрев в Дивотино

24.06.2026, 18:52


Отличиха четирима ученика от Радомир за постиженията им

24.06.2026, 18:02


Безплатни профилактични прегледи от лекари-специалисти за ранно откриване на рак на гърдата и рак на простатата

24.06.2026, 14:33


Ето го убиеца от Угърчин и жертвите му

24.06.2026, 14:25


ТИР помля кола, загинаха две деца и възрастен

24.06.2026, 14:22


Убийство и любов между две жени сред версиите за смъртта на Жанет в София

24.06.2026, 14:18


Предполагаемият убиец от Угърчин е излязъл от затвора на 12 юни, с дълго досие е

24.06.2026, 14:07


Кърваво меле на пътя с два трупа

24.06.2026, 14:06


Около 1000 зрелостници от област Перник трябва сами да плащат здравните си осигуровки през летните месеци

24.06.2026, 13:59


Не, електронните цигари изобщо не са по-малко вредни. Напротив!

24.06.2026, 13:42


Повишават пенсията за старост

24.06.2026, 13:41


Перничанин извади пистолет на радомирец

24.06.2026, 13:31


Напредък по изпълнението на проектите за саниране на блокове в Перник

24.06.2026, 13:16


Доставиха водоноски на три места в Перник

24.06.2026, 13:08


Ученици от Перник направиха робот-кукер, спечелиха второ място на престижно състезание

24.06.2026, 12:47


Обвиниха брезничанка, ритала колата на жена, отправяла и обиди

24.06.2026, 12:03


След забележка за опасно шофиране: Мъж извади пистолет и заплаши с убийство

24.06.2026, 11:59


Първа версия за тройната смърт в Угърчин: Гей ревност стои зад убийството?

24.06.2026, 10:50


В петък вечер Перник разказва своята история чрез музика, танц и изкуство!

24.06.2026, 10:24


АНКЕТА