„В и К“ – Перник с предписание да проучва алтернативни източници на вода в Зелениград

23.05.2017, 12:45 | Трън

СПОДЕЛИ:

„В и К“ – Перник е получило предписание от Регионалната здравна инспекция в града за проучване на възможности за алтернативно водоснабдяване в трънското село Зелениград. Мярката се налага в случай, че се докажат завишени стойности на алфа активност във водоизточниците в контролните проби. Предписанието е от вчера – 22 май.

 В Зелениград алфа активността на питейната вода била цели 9 пъти над нормата при изследване правено през 2016 г. Затова от РЗИ са направили 6 контролни проби още на 12 май. Те са изпратени за изследване в Национален център по радиобиология и радиационна защита. На 19 май инспекцията връчва предписание на ВиК – Перник за провеждане на допълнителни радиологични анализи. Дружеството ще трябва да направи проучвания с цел установяване на причините за повишената радиация във водата.

Още 6 села в Пернишко са имали по-високи стойности на алфа активност. Това са Косача, Кривонос, Ребро, Глоговица, Ездимирци и Забел. При повторните проби там завишения не са открити.

„От 2016 г. съгласно Европейска директива 2013/51/ЕВРАТОМ на Съвета от 22 октомври 2013 г. за определяне на изискванията за защита на здравето на населението по отношение на радиоактивни вещества във водата, предназначена за консумация от човека (обн., ОВ, L 296 от 2013 г.) е променена определената стойност за обща алфа активност в Наредба №9 за качеството на водата предназначена за питейни нужди от 0,5 Bq/l на 0,1 Bq/l (бекерели на литър), като това не представлява максимално допустима стойност, а контролно ниво“, обясняват от РЗИ - Перник.

Здравната инспекция провежда мониторинг по определена схема и график за вземане проби води за изследване по радиологични показатели. При осъществяването на държавната здравна политика чл. 7 и чл. 10 от Закона за здравето РЗИ – Перник е предприело всички законови и нормативно установени действия за предотвратяване на евентуален риск за здравето на хората в областта.

КОМЕНТАРИ 3
Д-р Илиан Генев 23.05.2017 14:37

Мините на "Евромакс сървисиз" ще разкопаят земни пластове, съдържащи уран и опасността за здравето на трънското население ще нарастне. Дано държавата подходи съвестно и спази превантивните наредби, за да не бъдат подложени трънчани на радиоактивни рискове.


Alex 24.05.2017 01:39

Последният ръководител на мината Виктор Шишков си спомня: „При прокопаването на една от галериите попаднахме на силно радиоактивен елемент. Веднага след това галерията беше запечатана и закрихме щолня 62. Орудяването е в предимно кварцови и гранитни скали, които са много твърди и при добива и преработката им се отделя доста прах. Този прах е много опасен, веднъж попадне ли в човешкия организъм, не може да се изхвърли и води до заболявания. Голям процент от работниците в мината заболяват и умират млади. Заболяват и много от работниците, заети във флоатационната фабрика.” Почернени са семейства от селата Ерул, Глоговица, Велиново… Диагнозата дежурно е „силикоза“. Днес тези разсекретени документите могат да ни наведат и на други мисли, но за хората, оставили живота си в галериите на мина „Злата“, това вече е без значение. Сега обаче от нас зависи дали сме научили своите уроци, че здраве с пари не се купува, че няма богатство, което може да замени усмивките от лицата на близките ни, песента на славея и уханието на гората. На 11 юни на първия местен референдум в Трън заедно избираме да кажем високо и ясно: ДА – за чиста трънска природа!


Стефан Цанев 24.05.2017 16:57

Господа управляващи, не си слагайте грях на душата, не подлагайте Трънско на ураново мъченичество! Виждате какви фатални заплахи за здравето на българските граждани произтичат от мини с наличие на уран. Здравето на трънчани, техният реално съществуващ поминък и величествената, непокътната природа, която са наследили от предците си, са по-важни от изкушенията за печалба! Трънският човек разбира, че опасните мини на „Евромакс сървисиз“ не вещаят благоденствие и по-висок стандарт, а насилствен прелом в хармоничното и устойчиво развитие на района, в който живее, изкарва прехраната и отглежда децата си. Стратегическият план за развитие на община Трън предвижда: “ПОСТИГАНЕ НА УСТОЙЧИВ ИКОНОМИЧЕСКИ РАСТЕЖ, РАЗВИТИЕ НА ТУРИЗМА И ПЪЛНОЦЕННО ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ НА НАЛИЧНИТЕ ПРИРОДНИ БОГАТСТВА ЧРЕЗ СЪЗДАВАНЕТО НА НОВИ, СЪВРЕМЕННИ И ЕКОЛОГИЧНО СЪОБРАЗЕНИ ПРОИЗВОДСТВА; СТИМУЛИРАНЕ НА ПРЕДПРИЕМАЧЕСКАТА АКТИВНОСТ НА НАСЕЛЕНИЕТО И НАСЪРЧАВАНЕ СЪЗДАВАНЕТО НА МИКРО И МАЛКИ ПРЕДПРИЯТИЯ И САМОНАЕМАНЕТО; ГАРАНТИРАНЕ НА ВИСОКО КАЧЕСТВО НА ЖИВОТА, И СЪЩЕВРЕМЕННО СЪХРАНЯВАНЕ НА ВЕЛИЧЕСТВЕНАТА И КРАСИВА, УНИКАЛНА ПРИРОДА И ИСТОРИЧЕСКО НАСЛЕДСТВО НА ТРЪН” Разрешение от страна на държавата за откриване на мините прави всичко това невъзможно. Традиционният поминък на хората, граден от поколения в хармония и благодарение на природата, рухва. Замърсяването на въздуха и почвите прави отговорно земеделие невъзможно, та дори да не е по еко-стандарт. Всяко семейство в Трънско има зеленчукова градина и овошки. Замърсяването с прахови частици, съдържащи уран, няма ли да направи продукцията негодна за консумация? А когато уранът проникне в подпочвените води? Виждаме какви непреодолими проблеми имат други общини в България, наследени от мини, работили преди десетилетия. И до ден днешен хората там пият опасна за здравето вода! Не разбирам, как неповторимо красивата планина Руй, която е ЧАСТР ОТ ЕВРОПЕЙСКАТА ЕКО-МРЕЖА НАТУРА 2000, а следователно е зона, забранена за промишлена дейност, може да бъде надупчена с взривове? Ще ви даде ли съвестта да затриете тази девствена природа и унищожите цялото й биоразнообразие? Подобен атентат срещу околната среда, недопустим в цивилизована Европа, би обезсмислил и зачеващия екотуризъм в Трънско. ▪ А какво би се случило с пътната инфраструктура, която с много мъка и помощ от еврофондовете се позакрепи? Тя не е проектирана да издържа многотонните камиони, натоварени с руда, и ще бъде опропастена. Щетите за общината и държавата ще са в пъти по-големи от скромната такса, която „Евромакс сървисиз“ ще дължи. Всеки български данъкоплатец ще дава своята лепта за частния интерес на инвеститора. Господа, Вие сте българи и богатството на тази уникална природа е и Ваше! Радвайте му се, черпете от енергията на неговата красота, но, моля Ви, не го унищожавайте!


СВЪРЗАНИ НОВИНИ

Пернишката крепост отново стана сцена на рок фест

24.06.2026, 00:55


Пернишки депутат влиза в ръководството на партия „Прогресивна България“

23.06.2026, 10:08


Заради гонки: Провериха 159 автомобила за ден в Перник

23.06.2026, 10:06


Мъж се опита да пробута на полицията фалшива книжка от Хърватия

23.06.2026, 10:01


Ще ви шокира, какво откраднаха на перничанка от плажа

23.06.2026, 09:23


Вода изригна в пернишки квартал, днес половината град на сухо

23.06.2026, 09:10


Фирмата с ветрогенераторите иска трасе за присъединяване и от ОбС - Перник

23.06.2026, 07:59


ХIV-ти Регионален фестивал на любителското творчество ще се проведе на Еньовден в Перник

23.06.2026, 00:56


Второ РУ - Перник погна мотористите, провериха 20, има и глобени

22.06.2026, 12:45


Запалиха Мерцедес в пернишкия кв. „Твърди ливади“

22.06.2026, 12:42


Въглища подпалиха гора в Перник

22.06.2026, 12:38


Мъж от Студена скри дрога на дърво

22.06.2026, 12:32


Перник отново има Ротари клуб след 15 години прекъсване

22.06.2026, 10:25


26 440 евро за Анна Мария и Ванеса от благотворителния турнир „Драгановец Къп“

22.06.2026, 09:00


Половин Перник без вода утре заради превключване от съществуващ довеждащ водопровод към новоизградено трасе

22.06.2026, 08:52


Прокурорският син от Перник продължава с наглите си изцепки и в затвора

22.06.2026, 08:50


Дуо Перфето напълни залата в Двореца на културата

22.06.2026, 07:36


"Кино под звездите" със специална селекция филми в Перник

21.06.2026, 08:53


Край на хартиените фактури за парно в Перник

21.06.2026, 00:06


Препълнена зала в Двореца на културата по повод годишният концерт на Ансамбъл „Граово“

20.06.2026, 12:18


От домашния долап на Параскева, тази събота за всеки

24.06.2026, 06:27


Пернишката крепост отново стана сцена на рок фест

24.06.2026, 00:55


Ризото с аспержи и лимон

23.06.2026, 15:35


Солени гофрети със сирена

23.06.2026, 15:31


Чеснови пилешки крилца с пармезан

23.06.2026, 15:26


Кабинетът замразява минималната заплата до 2028 г.

23.06.2026, 15:04


Няма достатъчно доказателства за повдигане на обвинения по случая "Баба Алино"

23.06.2026, 15:02


13 станаха веригите с евтини храни с „Кошница с грижа“

23.06.2026, 14:53


Шампионка се самоуби в комплекс "Диана"

23.06.2026, 14:43


42 градуса: Поне 18 жертви на жегата във Франция

23.06.2026, 13:00


Йордан Цонев напуска политиката

23.06.2026, 12:52


Шофьор заспа зад волана и блъсна челно друга кола, има тежко пострадал

23.06.2026, 12:02


Ето кой е младият мъж, бутнат от "Лъвов мост" след спор за пари

23.06.2026, 11:59


Пернишки депутат влиза в ръководството на партия „Прогресивна България“

23.06.2026, 10:08


Заради гонки: Провериха 159 автомобила за ден в Перник

23.06.2026, 10:06


Мъж се опита да пробута на полицията фалшива книжка от Хърватия

23.06.2026, 10:01


След две деца от две различни богати наследници, Стайко се появи с нова тръпка

23.06.2026, 09:55


Ето ги порасналите деца на Мая и Крум Савови- Крум-младши и Катрин

23.06.2026, 09:48


Gen Z с неочакван ход заради арестувания Стоян Колев

23.06.2026, 09:41


Купуваш немско масло „Deutsche Markenbutter“, ядеш свинска мас

23.06.2026, 09:38


АНКЕТА