"Получавали сме няколко сигнала срещу пилота. Извършвали сме инспекции, последната беше на 13 октомври, когато е съставен констативен протокол за установени нарушения. Викан е и в полицията. В процес сме на издаване на наказателно постановление за глоби. За съжаление това не можа да предотврати инцидента", Маринова.
По думите ѝ постоянните проверки са установили надлежно регистрирани само 11 балона в страната. "Едва четири от тях са с летателна годност. Всички останали са в нарушение. Глобата е от 3 000 до 10 000 лева, както за собственика на балона, така и за пилота, който го управлява. Покупката на балон няма как да бъде контролирана, но задължение на купувача е да подаде документи, а след успешно премината инспекция, се издава лиценз. Няма изрични забрани за скокове с парашут от балони, а търсачите на силни усещания са все по-изобретателни. Най-вероятно ще потърсим законодателни изменения, в сътрудничество с МВР и данъчната инспекция - включително конфискация на въздухоплавателните средства, с които се извършват полети в нарушение на нормативната уредба. Наскоро на фиестата с балони в Белоградчик съставихме няколко административни акта за нарушения", заяви Анелия Маринова.
Припомняме, че рано тази сутрин стана ясно, че двама парашутисти са скочили от балон с горещ въздух и, вероятно поради проблем с екипировката, са паднали край Ботевград. Единият е загинал на място, а другият е настанен в болница с опасност за живота, съобщиха за NOVA от Спешна помощ. /Източник: Нова телевизия