Кантарджиев - кои мерки остават, прогноза за ковид в България

12.05.2021, 14:20 | България

СПОДЕЛИ:

„Аз лично мисля че, ако не настъпи някаква мутация, която да направи нов вариант или да направи нов подвид на коронавируса, и ако се спазват все пак мерките, мисля че есента ще ги сведем до ендемично разпространение. Това значи в отделни колективи и да няма масова епидемия“, коментира проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националният център по заразни и паразитни болести и член на Националния оперативен щаб, в интервю за предаването „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“.

„Вчера имаше заседание на Националния ваксинационен щаб, аз не съм член, но разговарях с двама от членовете и мога да ви кажа какво са решили и какво одобрявам. Първо, че има вече електронен портал, в който хората да се записват, за да получават дата да бъдат ваксинирани. Продължава работата на зелените коридори. Вчера над четвърт милион ваксини на „Пфайзер“ пристигнаха в България и в момента сме единствената европейска държава, където хората могат да избират предпочитаните от тях ваксини. Общо-взето ваксинационният щаб свърши много работа. Предвижда се електронен портал и за общопрактикуващите лекари, които да заявяват ваксини и да ги получават. В момента се подобрява логистиката за снабдяването с ваксини и на общопрактикуващите лекари”, заяви Кантарджиев.

„Сега вече имаме изобилие на ваксини, около четвърт милион ваксини на „Пфайзер“ идват седмично този месец. И следващият месец ще се увеличи това количество. Освен това идват и други, както векторни, така и другите РНК ваксини“, подчерта Кантарджиев.

„Благодарение на зелените коридори, се постигна възможност за ваксиниране на ден по 38 хиляди души, което е много добре. Преди месеци, когато открихме тези зелени коридори, аз бях професионално много удовлетворен, защото това е един от начините хората, които искат да се ваксинират. Колкото повече хора се ваксинират, толкова повече ще се повиши интереса и на другите към ваксините, след като разберат, че със сравнително малко странични и нежелани ефекти, се постига ваксинационно покритие“, посочи Кантарджиев.

„Израел постигна тези отлични резултати с голямо ваксинационно покритие, бяха направени много клинични изпитвания на ваксините как действат на бременни, как действат на деца. Фактически с данните, които имат - малко нежелани ефекти при деца над 12-годишна възраст, въз основа на тези представени клинични изпитвания, американската регулаторна Агенция по храни и лекарства, разреши. В нашата страна това ще може да бъде използвано в момента, в който се промени кратката характеристика на ваксината. Това е евангелието на всяко лекарство и на ваксините също, когато бъде разрешено за над 12-годишна възраст. Аз мисля, че е много разумно хората да са подготвени, че има още една възможност, децата над 12-годишна възраст също да бъдат ваксинирани”, каза Кантарджиев.

„Обикновено критично настроени хора казват, че малко се е обяснило за ваксините. Всеки образован българин може да влезе в сайта на Министерството и сайта на Националния център, там ще види моя лекция за ваксините, които се предлагат, с времетраене три академични часа. Там коментирам действието, страничните ефекти, възможностите за ваксиниране, механизмите, които се предизвикват в имунния отговор на ваксинирания човек за всички регистрирани ваксини, включително за ваксините, които тепърва ще бъдат регистрирани, в т. ч. и „Спутник V“, поясни Кантарджиев.

„Можем да кажем, че сме я свели пандемията до разумни граници, намалява броя на случаите. Разбира се това не трябва да ни успокоява напълно. Все пак някои от мерките, които се предвиждат в нашата страна, трябва да бъдат спазени. Това е носенето на маски на закрито, да не се събират много хора и когато са на закрито да има проветряване“, отчете Кантарджиев.

„Мога да ви кажа опита от миналата година, че великденските и гергьовденските празници не доведоха до увеличаване на броя на заболелите. Проблемът при тези празници не са религиозните обреди, ние сме единствената православна държава, която не затвори храмовете. Българската църква много добре разбра противоепидемичните мерки, които се спазваха брилянтно. Фактически проблемът беше, но мисля, че хората с разбиране се отнесоха, като се събират семействата и родовете на гергьовденските празници, това да бъде на открито. Има ли ветрец, рискът от заразяване е много нисък“.

„От голямо значение е влагата и събирането на много хора на едно място. Индия, знаете е страна е с много голямо население и появата на новия вариант на щама там много сериозно затрудни работата на колегите там. Но се надявам, че с времето нещата и там ще улегнат и ще се регулират“, прогнозира Кантарджиев.

„Опитът на нашата страна, при проведените преди месец избори, доказа че няма увеличаване на броя след изборния ден. Рискът в изборния ден за хората е сравним с риска от заразяване при пазаруване в хипермаркет“.

„Когато човек се излага на майско слънце с къси ръкави и къси панталони, за 15 минути кожата произвежда необходимото количество витамин D за неговия имунитет. Второ, на закрито с маски и трето, най-важно е проветряването на помещенията. По категоричен начин беше доказано, че тази инфекция е аерозолна. Когато при дишане фини частици, попаднат в горните отделения на дихателната ни система, се предизвиква заболяването. Проветряване, дистанция и носене на маски на закрито“, категоричен е Кантарджиев.

КОМЕНТАРИ 0

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

Силно земетресение в Гърция, усети се в Перник

25.03.2026, 21:43


Сигнали за купуване на гласове в Перник

25.03.2026, 14:04


Перник има нова гордост!

25.03.2026, 13:47


Община Перник придобива акции на МБАЛ „Рахила Ангелова“ за над 500 000 евро

25.03.2026, 13:37


Авария на оснония топлоизточник на "Топлофикация" оставя Перник без парно и топла вода

25.03.2026, 12:24


Хванаха мъж да кара дрогиран, откриха наркотици и в дома му

25.03.2026, 09:37


Мъж остана без дом при вчерашния пожар в "Куциян" в Перник

25.03.2026, 07:56


Семинар учи художници в Перник как да представят себе си в дигиталния свят

25.03.2026, 07:49


Пушек и дим се извиха над пернишки квартал

24.03.2026, 14:07


Станислав заряза перничанката Божидара и гушна нова мадама

24.03.2026, 13:36


Държавното първенство по Таекуон-До ITF в София определи състава за Европейското в Гърция

24.03.2026, 13:22


Жена изскача изненадващо пред автомобилите, междувременно снима "инцидента"

24.03.2026, 10:07


Проблеми с водата днес в цял Перник, утре - в района на бившия "Пектин"

24.03.2026, 09:38


Опасват сградите на ДКЦ-1 в Перник с камери

24.03.2026, 00:24


Библиотекари обучаваха ученици как да създават дигитални фотоколажи

23.03.2026, 14:44


Спешна ваксинация на неваксинираните срещу морбили разпореди РЗИ - Перник

23.03.2026, 14:39


Поставят паметник на Иван Вазов в Перник

23.03.2026, 11:41


Пастрок размахва нож срещу доведения си син в Перник

23.03.2026, 11:19


Заради необслужен кредит: Мъж заплаши жена с убийство в Перник, намериха оръжие в колата му

23.03.2026, 11:13


Шахматна пролет се проведе в Перник

23.03.2026, 07:53


Тръмп натиска Украйна да отстъпи Донбас на Путин

26.03.2026, 09:39


Милен Войнов наказан за следващия двубой на Славата

26.03.2026, 08:54


Любовен хаос! Синът на Софка смени Катя с гранична полицайка

26.03.2026, 08:43


Ива Екимова: Не съм повърхностна кифла, на която всичко в живота се случва лесно

26.03.2026, 08:41


Съпругата на холивудски продуцент цъфна в листите на Румен Радев

26.03.2026, 08:39


Наша бивша гимнастичка трупна 30 кила, заради преяждане потърсила лекарска помощ

26.03.2026, 08:36


Братът на Ружа Игнатова: Сериалът за сестра ми е пълен с измислици!

26.03.2026, 08:27


„Хората спят по колите и чакат”: Напрежение и шумни скандали пред служба „Миграция” в Пловдив

26.03.2026, 08:24


България търси две победи в Индонезия

26.03.2026, 08:21


Жена от Варна отглежда 17 кучета в апартамент, съседи сигнализират за нехуманни условия

26.03.2026, 08:19


Напрежение в транспортния бранш заради скъпите горива: Превозвачите настояват за спешни мерки

26.03.2026, 08:15


Епидемиолог: Проблем е, че лекари отлагат ваксината срещу морбили заради хрема или кашлица

26.03.2026, 08:12


Признаха Meta и YouTube за виновни по дело за зависимост от социални мрежи

26.03.2026, 08:06


Иранският външен министър: Нямаме намерение да преговаряме със САЩ

26.03.2026, 08:02


Може ли българският фолклор да бъде естествена част от ежедневния учебен процес

26.03.2026, 07:53


Представят образците на бюлетините за гласуване на изборите на 19 април

26.03.2026, 07:51


Радомирско село с Българска културна вечер

26.03.2026, 00:06


Силно земетресение в Гърция, усети се в Перник

25.03.2026, 21:43


Министърът на културата нареди проверка на финансирането на Иво Аръков

25.03.2026, 16:23


Техеран потвърди: Получихме предложение от САЩ за край на войната

25.03.2026, 15:41


АНКЕТА