Рафаел Надал спечели US Open

14.09.2010, 11:03 | Спорт

СПОДЕЛИ:

Испанецът Рафаел Надал спечели Откритото първенство на САЩпо тенис като победи сърбина Новак Джокович с 6:4, 5:7, 6:4, 6:2 след продължил3ч. 42 мин. двубой, който бе прекъснат за около два часа поради силния дъжд.Финалната среща в Ню Йорк бе отложен преди това от неделя за понеделник  поради проливен дъжд.Испанецът стана седмият тенисист в историята, който е печелил всички турнириот Големия шлем (Другите са Фред Пери, Доналд Бъдж, Род Лейвър, Рой Емерсън,Андре Агаси и Роджър Федерер).Световният номер 1 вече има 9 титли отГолемия шлем, след като спечели "Ролан Гарос" и "Уимбълдън" през тази година. Втази класация испанецът вече е седми, като задмина имена като Джими Конърс, ИванЛендъл и Андре Агаси, които имат по осем.Испанецът стартира отлично и сранен пробив поведе с 2:0. Джокович изравни за 2:2, но веднага след това бешепробит в петия гейм и това се оказа решаващо за изхода на първия сет.Във втората част Джокович дръпна с 4:1, но испанецът не се предаде и изравниза 4:4, а при 30:30 в деветия гейм мачът беше прекъснат заради дъжд. След почтидва часа двубоят беше подновен. Джокович успя да пробие отново в 12-ия гейм, зада изравни резултата.До края на мача обаче Надал доминираше, въпрекиусилията на съперника си, който спаси 20 възможности за пробив. Испанецът всеподаванията на Джокович в третия гейм на последните два сета и това се оказадостатъчно."Мисля, че за първи път в кариерата ми изиграх един наистина много, многодобър мач тук. Изиграх най-силния си мач на Откритото първенство на САЩ внай-важния момент. Невероятно е, че спечелих титлата, за която винаги съм симечтал", коментира Надал, който направи 49 печеливши удара вдвубоя.Джокович, финалист в Ню Йорк от 2007 година, не скриразочарованието си от загубата."Нормално е да съм разочарован, ноняма да плача и да се оплаквам. Просто нещата са такива, каквито са. Съперникътигра по-добре и само мога да го поздравя. Все пак чувството да загубиш на финалне е приятно. Исках трофея и дадох всичко от себе си. Ще продължавам да работяздраво и се надявам един ден да получа нов шанс и да успея", каза сърбинът,който завърши мача с 47 непредизвикани грешки, с 16 повече от Надал.Джокович призна, че драматичната петсетовата победа над Роджър Федерер(Швейцария) на полуфиналите също си е оказала своята негативна роля."Физически се чувствах добре на корта. Движех се добре и успях да върнадоста топки. От емоционална гледна точка обаче сякаш бях малко изцеден следполуфинала", коментира Джокович, който спаси два мачбола срещуФедерер, за да се класира на финала./sportni.bg/