Станислав Владимиров изригна: Гражданското общество в Первик е виртуално

10.01.2026, 18:11 | Перник

СПОДЕЛИ:

Кметът на Перник изригна с гневен пост срещу това, че перничани вдигат революция във Фейсбук, но никой не подава жалби до компетентните институции. 
Ето какво написа градоначалникът: 
Обичаме да говорим за „гражданско общество“. Звучи модерно, европейско, самочувствено. Всички обичаме да се припознаваме в тази дума. Само че истината, уважаеми съграждани, е неприятна: в Перник гражданското общество съществува почти изцяло виртуално. То живее в коментарите, храни се с лайкове и изчезва в момента, в който трябва да се подаде един реален документ.
Ще дам ясен и показателен пример.
Наскоро Перник отново остана без парно. Всички го усетихте. Всички мръзнехме. И какво се случи? Социалните мрежи завряха. Гняв, обиди, анализи, проклятия, стотици коментари. Ако човек съди по Фейсбук, ще си каже: „В Перник има революция“.
А сега – фактите.
В официалните регистри за този проблем има подадени точно два сигнала.
Единият – от мен, като кмет.
Другият – от един-единствен гражданин.
Само двама души. Това е реалната картина. Всички останали сте активни, смели и принципни пред екрана, но когато трябва да се направи най-елементарното – да се сезира институция – изчезвате.
Трябва да го кажем ясно: държавата не чете Фейсбук.
Комисии, министерства и регулатори не следят статуси и коментари. Те работят с документи, входящи номера и официални жалби. Когато в КЕВР или в енергийните дружества няма сигнали, за тях проблем просто няма. На хартия Перник е „спокоен град“. Не защото няма криза, а защото хората мълчат там, където трябва да говорят.
Вашето мълчание пред институциите узаконява проблемите ви. Викането в социалните мрежи е изпускане на пара – помага на нервите, но не топли радиаторите.
Често в тези битки оставам сам. Аз подавам сигнали, аз настоявам, аз споря и се карам. Но когато зад мен няма реален, документиран граждански натиск, гласът ми олеква. Лесно е да напишеш „Кмете, оправи го!“ от дивана с телефона в ръка. Трудното е да застанеш с име и подпис. А кметът не е магьосник – той работи в система. И в тази система се печели с отбор, не с публика.
Ако искаме Перник да се развива, трябва да пораснем като общество. Да бъдем по-отговорни. Да действаме сериозно, а не емоционално. Гражданската позиция не е статус – тя е действие.
Следващия път, когато има проблем, напишете жалба, не пост.
Тогава ще усетите разликата.
КОМЕНТАРИ 0

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

Половин Перник без вода, поради тежка авария на довеждащ водопровод

27.06.2026, 13:49


Прокуратурата проверява мантинелите по "Струма" и "Тракия"

27.06.2026, 09:54


Обществено обсъждане за осигуряване на обществения ред и изискванията към шума в жилищните сгради

27.06.2026, 07:00


Обновиха лекоатлетическата писта на стадион „Миньор“

26.06.2026, 13:48


Задържаха младеж за притежаване на вейп с наркотично вещество

26.06.2026, 13:33


Отиде си един от най-запомнящите се директори на пернишко училище

26.06.2026, 09:23


Обсъждат безводието в страната, 6 населени места в Пернишко са на режим

26.06.2026, 08:38


Перник празнува 97 години от обявяването си за град

26.06.2026, 08:04


Ремонтните дейности по ул. „Струма“ продължават с пълна сила

25.06.2026, 16:40


Бебе от Перник заболя от морбили

25.06.2026, 15:24


Разрешиха ползването на общински терени за кариери в Студена

25.06.2026, 14:21


Денислав Захариев преизбран за общински лидер на ГЕРБ Перник

25.06.2026, 13:39


Цистерна скъса мантинели на АМ „Струма“, предизвика катастрофа

25.06.2026, 13:30


SOS Център за обществена подкрепа Перник спечели националната награда „Кристално сърце"

25.06.2026, 11:44


Ученици, родители и институции обсъдиха рисковете от наркотичните вещества в Перник

25.06.2026, 11:38


ВСС обсъжда увеличаване на щата в Районен съд - Перник, министърът призова да се спре кадруването

25.06.2026, 10:27


Обичаният и уважаван от хиляди хора д-р Боянов празнува юбилей

25.06.2026, 10:24


Перничани скочиха срещу километричните задръствания в града в час пик /Видео/

25.06.2026, 09:27


Населено място в Перник потъна в боклуци

25.06.2026, 09:15


Уникален шоу спектакъл - "100 години Георги Парцалев" в Перник

25.06.2026, 06:54


Половин Перник без вода, поради тежка авария на довеждащ водопровод

27.06.2026, 13:49


Откриха 25-ото юбилейно издание на Националния детски фолклорен фестивал „Слънце иде...“

27.06.2026, 10:57


Владислав Горанов : Няма да подкрепим издигането на Гюров за президент

27.06.2026, 10:48


Изтъкнат спортист бе удостоен със званието „Почетен гражданин на град Брезник “

27.06.2026, 10:36


Държавата поема издръжката на студенти по 102 специалности, ако сключат договор с работодател

27.06.2026, 10:14


Виолета Комитова: 10 милиона евро на ден отиват за косене на тревички по пътищата

27.06.2026, 10:09


Череши на корем срещу символично заплащане предлагат в Кюстендил

27.06.2026, 10:05


Туристи замениха ресторантите по морето с дюнери и пица на крак

27.06.2026, 10:02


Прокуратурата проверява мантинелите по "Струма" и "Тракия"

27.06.2026, 09:54


Близначката Алекс стана майка за първи път

27.06.2026, 07:31


Магдалена Милтенова: Вдигането на винетките няма да реши кризата с пътищата

27.06.2026, 07:28


След три деца дойде и годежът: Даяна Ханджиева каза „Да“ на плажа

27.06.2026, 07:27


Мистериозният мъж до Алекс Сърчаджиева не е случаен

27.06.2026, 07:23


Над 60% от смъртните случаи у нас са заради сърдечни болести

27.06.2026, 07:19


След катастрофите на АМ "Тракия" и "Струма": Кога мантинелите са ефикасни?

27.06.2026, 07:14


Бебе живя половин година в реанимацията на "Майчин дом"

27.06.2026, 07:10


Изписаха от болницата треньора от тежката катастрофа на „Тракия“

27.06.2026, 07:04


Повече от 50 000 души са в неизвестност след земетресенията във Венецуела

27.06.2026, 07:01


Обществено обсъждане за осигуряване на обществения ред и изискванията към шума в жилищните сгради

27.06.2026, 07:00


САЩ пак удариха Иран

27.06.2026, 06:57


АНКЕТА