Българка влезе в света на Формула 1

07.04.2023, 09:02 | Любопитно

СПОДЕЛИ:

Бащата на соул музиката реди строфите и ритмите по неподражаем начин, а най-емблематичното му парче ми се появява в съзнанието в мига, в който разбирам, че в света на Формула 1 влиза българка, разказва Кармаркет.бг. За болен мозък по темата това е новина, която буквално ме кара да завиждам. Чистосърдечно.

На грида дами няма, в боксовете са минимален брой (предимно от ПР-отделите), а на питуола са седели само Клер Уилямс (като тим шеф на Williams) и Хана Шмиц, главният стратег на Red Bull, която нашумя след няколко изковани от нея победи на Макс Верстапен.

Но това е само видимият свят на Формула 1. Невидимият е този, който кове успехите или неуспехите на отбор и пилот на пистата. Това е тайният свят на заводите на отборите, първият, към когото Люис Хамилтън се обръща при всяко свое интервю на почетната стълбичка.

Защото именно там се изгражда болидът. И за щастие от скоро в този свят имаме „наш човек”, българин, 26-годишната бургазлийка Зоя Иванова. Това момиче е мое лично успокоение, че не всичко е загубено, че в България има и ще има много умни млади хора, че науката и стремежът за развитие и усъвършенстване ще надделее над примитивното влечение за бързи и лесни пари от Instagram и страхотната професия „24/7”, както твърдят всички инфлуенсъри.

Разказваме за един млад човек, който решава математиката да е кодът на живота му.

От малка Зоя гледа Формула 1 с баща си (и е първата българка, която стига до Alpine F1, сега да стискаме палци и за Николо Цолов). Истинската й любов обаче е аеродинамиката и математиката. Това влечение се заражда с първия изгледан епизод на „Разследване на самолетни катастрофи“.

Завършва Математическата в Бургас, но липсата на специалност „Аеродинамика” в родните университети я кара да погледне към Великобритания. Подава документи в няколко (скромничи, пет на брой) и, о, чудо, приета е във всички, но избира този в Саутхемптън. Само там има специалност „Аеронавтика и Астронавтика“. Бакалавърската степен завършва с отличие, естествено.

Затова и първият ми въпрос е свързан с непонятното за мен (макар и аз да съм завършил математическата гимназия във Видин) решение математиката да е кодът на живота й.

Явно съм много остроумен, затова и тя ми отговаря по същия начин, с цитат от Килрой Дж. Олдстър: „Където и да отидете, ще намерите драматичен блясък и страхопочитание, защото вашата величествена душа е част от яркото цяло и нищо у вас не е неблагородно.”

„Това е животът – ярко цяло – обогатен от различията между хората и разнообразните стремежи , това прави живота толкова красив. Моят стремеж в живота идва от желанието ми е да съм щастлива с това което правя, а това е любовта ми към числата, физиката и най-вече желанието ми да разбера аеродинамиката.”

Разговорът ни естествено продължава на тема „Аеродинамика”, която ще бъде спомената още няколко пъти. От къде идва желанието ти да учиш именно тази специалност?

„Решението да запиша и да следвам тази специалност идва от много ранна възраст, с първия епизод на „Разследване на самолетни катастрофи”, който гледах. Беше ми изключително интересно как самолетите летят, как се задържат във въздуха, как от тези малки самолетни останки при инцидент се разбира каква е причината за катастрофата.

Разбира се, колкото повече учех и трупах знания по аеродинамика, хоризонтите се разшириха и Формула 1 дойде на прицел. Тук се прилагат изключително сложни иновации, което още повече ме запали по спорта.”

Ще стигнем и до Формула 1, моята страст, но нека първо минем през Airbus, гигант, за който Зоя работи. В какво се изразяваше твоята работа за този концерн през последните 4 години?

В типичния стил за един учен, Зоя започва да ми отговаря с термини, които ме накараха да питам Google за „Безехоичен аеродинамичен тунел”, темата на бакалавърската й дисертация. „Идеята е да подобря тестовата среда за аеродинамично и шумово тестване – звукът, който се получава при взаимодействието на вятъра с обекта на тестване. Всеки процес, получен от това взаимодействие – дали е турбулентното завихряне, ламинарният поток или разделянето на вятъра от повърхността на твърдия обект. Главната цел беше да оптимизираме фоновия шум и аеродинамичните способности, което да ни помогне в намаляването на звука, който летателните предмети произвеждат. Този проект беше спонсориран от „Еърбъс”. След положителното приключване на проекта, получих предложение да продължа обучението си с докторантура, работейки по още проекти на „Еърбъс”.”

Зоя публикува научна статия със супервайзъра си, в момента завършва друга научна статия, свързана с аеродинамичното и акустично изчисления на силите и шумът, предизвикан от колелата на колесник. „Целта ми е да намеря математическо уравнение, което ще оптимизира тестването в бъдеще – използвайки малки макети за тестване, което ще намали стойността на експерименталното тестване."

Обичам хора с цели, затова и я питам по болна за мен тема, темата за младите хора, които гледат на Instagram като начин на живот и изкарване на пари. Instagram или с математика към „Еърбъс” и Apline F1?

„Аз не бих критикувала начина, по който хората си изкарват парите. Животът е пъстър, отворен и изключително разнообразен. Това не би било възможно, ако всички мислихме и желаехме едни и същи неща. За мен най-важното е да вървиш по пътя, който кара сърцето ти да шепне, да ни кара да трептим и препускаме. Да се стремим към това, което ни кара да се влюбваме отново и отново в живота, защото всеки момент в живота е божествен и красив!”

Интересно ми е дали един млад човек може да печели добре от „Безехоичен тунел за аеродинамично и акустично тестване”?

„Човек живее най-добре, когато е щастлив. За мен това е да съм по-добра професионално и лично от колкото вчера. Да се стремя и постигна целите, да осъществя мечтите си – да съм удовлетворена от човека, който съм се превърнала и върховете, които съм могла да постигна. Simplicity e ключът към парите и живота за мен.” /Източник: Кармаркет.бг

КОМЕНТАРИ 0

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

Обновиха лекоатлетическата писта на стадион „Миньор“

26.06.2026, 13:48


Задържаха младеж за притежаване на вейп с наркотично вещество

26.06.2026, 13:33


Отиде си един от най-запомнящите се директори на пернишко училище

26.06.2026, 09:23


Обсъждат безводието в страната, 6 населени места в Пернишко са на режим

26.06.2026, 08:38


Перник празнува 97 години от обявяването си за град

26.06.2026, 08:04


Ремонтните дейности по ул. „Струма“ продължават с пълна сила

25.06.2026, 16:40


Бебе от Перник заболя от морбили

25.06.2026, 15:24


Разрешиха ползването на общински терени за кариери в Студена

25.06.2026, 14:21


Денислав Захариев преизбран за общински лидер на ГЕРБ Перник

25.06.2026, 13:39


Цистерна скъса мантинели на АМ „Струма“, предизвика катастрофа

25.06.2026, 13:30


SOS Център за обществена подкрепа Перник спечели националната награда „Кристално сърце"

25.06.2026, 11:44


Ученици, родители и институции обсъдиха рисковете от наркотичните вещества в Перник

25.06.2026, 11:38


ВСС обсъжда увеличаване на щата в Районен съд - Перник, министърът призова да се спре кадруването

25.06.2026, 10:27


Обичаният и уважаван от хиляди хора д-р Боянов празнува юбилей

25.06.2026, 10:24


Перничани скочиха срещу километричните задръствания в града в час пик /Видео/

25.06.2026, 09:27


Населено място в Перник потъна в боклуци

25.06.2026, 09:15


Уникален шоу спектакъл - "100 години Георги Парцалев" в Перник

25.06.2026, 06:54


Отличиха звездите на знанието и таланта в Пернишко

24.06.2026, 19:00


Така се прави! Облечени в бяло дами браха билки по изгрев в Дивотино

24.06.2026, 18:52


Около 1000 зрелостници от област Перник трябва сами да плащат здравните си осигуровки през летните месеци

24.06.2026, 13:59


Обвиненият за убийството в Угърчин може да получи доживотен затвор

26.06.2026, 16:16


Червен код за опасни горещини в Румъния

26.06.2026, 14:13


Вой до небето за бюджета

26.06.2026, 14:09


Ансамбъл „Етнофолк“ открива престижен международен фестивал в Италия

26.06.2026, 14:02


Кирил Стоев инспектира ремонтните дейности по важен общински път

26.06.2026, 13:54


Обновиха лекоатлетическата писта на стадион „Миньор“

26.06.2026, 13:48


Макс и Арон направиха демонстрация „Послушание“ на деца от Радомир

26.06.2026, 13:39


Скара на жар предизвика пожар в помещение, горя и къща в радомирско село

26.06.2026, 13:36


Задържаха младеж за притежаване на вейп с наркотично вещество

26.06.2026, 13:33


Експерти: Мантинелите са като солети - минаваш и няма нищо

26.06.2026, 10:32


Изоставен Ромео изгори къщата на бившата и родителите й

26.06.2026, 09:59


Отиде си един от най-запомнящите се директори на пернишко училище

26.06.2026, 09:23


Още една двойка се разпадна! Драго напусна жена си

26.06.2026, 09:16


Стартира традиционния Граовски събор „Видовден“

26.06.2026, 09:15


Санта Китана разби всички с разкритието си за новия мъж на Мария!

26.06.2026, 09:14


Бивша на Джизъса чака второ бебе от мастит бизнесмен

26.06.2026, 09:03


Шефът на тол управлението: От 2016 г. цените на винетките не са променяни

26.06.2026, 08:59


Токът и парното поскъпват от юли

26.06.2026, 08:55


Ергенът Виктор си клъцна носа

26.06.2026, 08:53


Цигарите поскъпват от август!

26.06.2026, 08:53


АНКЕТА