06.02.2025, 07:34 | България
СПОДЕЛИ:
Вълните от емигранти, заминаващи за работа в чужбина, и ниската раждаемост изпразват българските села. Социалната тъкан е застрашена, пише „Файненшъл таймс“ в репортаж
Началното училище в Яхиново, планинско село южно от столицата на България, е проектирано за около 300 ученици, когато е построено през 1967 г. В наши дни директорът на училището определя капацитета му на 150 ученици, а реалният брой на учениците е едва 70.
В една добре поддържана класна стая за първи клас с 24 места седят само седем деца, които пишат в тетрадките си засукани букви на кирилица.
„Опитваме се да гледаме на нещата от добрата им страна“, казва директорът Георги Станчев. „Имаме гаранции, че училището ще остане отворено. Неотдавна това беше под въпрос.“
Учителите и децата от Яхиново наистина са късметлии. Три училища в близост до тях бяха затворени през последните години, тъй като България страда от последиците от вълните на външна миграция, включително бързото изтичане на мозъци след комунистическия режим. Населението е намаляло с една четвърт от пика си през 80-те години на миналия век.
Коефициентът на раждаемост в България през последните десетилетия остава далеч от „възстановителното“ ниво от малко над две деца на жена, което е необходимо за поддържане на населението в дългосрочен план. Освен това украинските и други имигранти в България рядко остават достатъчно дълго, за да пуснат корени.
През 80-те години на миналия век в България е имало близо 9 млн. души и по радиото е имало кампания за постигане на тази цел, казва кметът на Яхиново Софка Скоклева. „Ние така и не успяхме да го постигнем. Когато комунизмът рухна, всичко тръгна надолу“.
Населението на България днес е около 6,8 млн. души; през последните 10 години то непрекъснато намалява. В края на 80-те години на миналия век жителите на Яхиново надхвърлят 2400 души, но след падането на комунизма рязко намаляват и към средата на 2010 г. са малко над 1600 души, според националната статистика.
Според прогнозите на ООН при продължаващ спад населението на страната ще спадне под половината от пика през 1980 г. до около 2070 г.
Българите продължават да търсят по-благоденстващ живот в страни като Германия, Испания и Обединеното кралство, както и в Турция. Тяхната работна ръка в чужбина е увеличила броя на работниците в тези страни, компенсирайки намаляващия брой на хората в трудоспособна възраст в резултат на десетилетията на ниска раждаемост в много от държавите дестинации.
Местата, които младите мигранти в трудоспособна възраст оставят след себе си - особено малките населени места като Яхиново - се борят да предотвратят окончателното им изчезване. Ситуацията не е по-различна от тази в някои селски райони на Япония, където селата са опустели в резултат на миграцията към градовете и общия спад на населението.
През 90-те години на миналия век на главната улица на Яхиново е имало три кръчми, спомня си Скоклева, както и универсален магазин и поща. Хората са общували, децата са тичали наоколо. Днес е останала една-единствена кръчма, а до нея има малка детска площадка с разноцветни дървени играчки. Финансирана от ЕС, тя стои почти празна.
От официалното население стотици хора, които са регистрирани в Яхиново, всъщност живеят в Западна Европа, САЩ, „дори в Нова Зеландия“, казва Скоклева. „Тези, които имат малки деца, са се установили там през 90-те години на миналия век... първите вече са баби и дядовци. Няма как да се върнат“.
Настоящите демографски модели на България се коренят в изселването, последвало рухването на комунизма през 1989 г. По това време България прогонва близо половин милион етнически турци, като прилага кампания за принудителна асимилация.
А след като Западът се отвори за миграцията отвъд „желязната завеса“, стотици хиляди заминаха за САЩ, използвайки лотарията за зелена карта, или се включиха в програмите за бригади в Западна Европа.
„Повечето от тези хора бяха млади, а половината от тях - жени“, казва Алексей Пампоров, професор по социология в Българската академия на науките. „Настоящите тенденции са [очаквани] поради моделите на [предишните] демографски преходи“.
След присъединяването си през 2007 г. България остава една от най-бедните членки на ЕС. Паричните преводи от нейните емигранти не са помогнали особено, достигайки едва 2,3 % от производството, което е доста ниско ниво, наравно с това на Белгия, според данни на Световната банка.
Много българи обвиняват бедността за решението си да останат бездетни или да имат само едно дете. „Хората са по-малко склонни да имат няколко деца, когато се сблъскат с факта, че облеклото на едно дете е скъпо, изхранването на детето е много скъпо, всичко струва много пари“, казва Харика, майка на две деца, която се наслаждава на чаша кафе на главната улица на индустриалния град Сливен. Тя също е планирала да има едно дете. „За нас второто дете беше изненада“.
Кметът на Сливен Стефан Радев заяви, че най-добрата надежда за страни като България е да изградят собствено богатство, за да задържат младите работници, както е направила Полша.
„Начинът да се противодейства на [обезлюдяването] очевидно е да се повиши стандартът на живот тук, в противен случай хората ще напуснат“, каза той.
Официалният коефициент на раждаемост в страната от 1,7 деца на жена далеч не е най-ниският в Европа, но празните училищни чинове в страната напомнят тези в селските райони на Южна Корея и Япония - държави с едни от най-ниските коефициенти в света.
Официалните данни изглежда показват проблясък на промяна, като през последните години нетната имиграция в България леко се е увеличила, тъй като броят на завърналите се и напусналите е намалял. Но точният баланс е трудно да се определи, тъй като много българи, като тези от Яхиново, запазват местожителството си, докато прекарват част или целия си трудов живот на Запад. Тази тенденция се отразява и на Балканите.
Вътрешната миграция е достигнала около 42 000 души годишно през последните пет години, според официалните данни - но много по-малко пристигащи са се превърнали в дългосрочно пребиваващи, според данните за разрешенията за пребиваване. Това предполага, че пристигащите всъщност може да са хора от страни като Сирия и Афганистан, които просто преминават транзитно през България на път за Западна Европа.
Спас Ташев, главен демограф в Българската академия на науките, заяви, че при всички случаи вътрешната миграция, включително завръщането на българи, може само частично да реши проблема с населението на страната.
„Завръщат се предимно лицата в по-напреднала възраст, докато лицата в по-млада възраст емигрират“, каза той. „Тъй като [емигриращите] жени са в детеродна възраст, България губи редица потенциални новородени.“
Той заяви, че страната се стреми да задържи младите хора, като същевременно укрепва българските училища в чужбина, за да улесни реинтеграцията на лицата от диаспората, когато се завърнат.
Но политическата нестабилност в България, с честата смяна на правителството, „попречи на създаването на ефективна миграционна политика“, заяви ОИСР в последния си доклад за миграцията.
Дори в Сливен, на половината път между столицата София и Черно море, където минава международна магистрала и местната икономика е сравнително жизнена, децата са повече, но далеч не достатъчно, за да издържат града, казва кметът Радев. Той се опитва да подобри образованието като един от стимулите за семействата да останат.
Радев заяви, че България и преди е интегрирала етническите турци, които живеят в региона от векове, но остава „много консервативна и трудно приема чужденци. Така че няма балансиращ ефект от вътрешната миграция“.
„Няма лесни отговори“, каза той. „Малко вероятно е моят град да заприлича на Западна Европа по отношение на населението. Тук социалните общности са много по-непокътнати. Когато погледнете Великобритания, където дори министър-председателят или кметът на Лондон може да бъде от малцинствена общност, или когато погледнете германския футболен отбор - подобно нещо е невъзможно в България.“
В по-малките населени места като Яхиново на карта е поставена самата социална структура.
„Някога се е казвало, че за отглеждането на едно дете е нужно цяло село, но в днешно време хората се затварят и си гледат работата“, каза барманката Оля Русинова, 33-годишна майка на едно дете. „Те се затварят в черупките си и просто се състезават кой ще изкара повече пари“.
Изглеждаше като добро знамение, когато преди година местна жена роди здрави тризнаци, каза кметът Скоклева. Жителите на селото се радваха и се чудеха дали това няма да е годината, в която нещата ще се променят.
Но такъв късмет нямало. Близо до края на 2024 г. общият брой на ражданията в Яхиново възлиза на пет, каза кметът. Включително тризнаците. /Източник: БГНЕС
След случая в Перник: Предлагат създаването на обществен консултативен съвет за защита на животните
21.03.2025, 15:59 | България
Разкриха самоличността на загиналия българин в Газа
21.03.2025, 08:18 | България
Доц. Петко Стефановски е новият управител на НЗОК
20.03.2025, 11:53 | България
Българин, работещ в ООН, загина в Газа
20.03.2025, 08:32 | България
Радев: Очакваме РСМ да реши дали има нужда да приемем още 10 от ранените в Кочани
18.03.2025, 10:50 | България
Македонският здравен министър пристига в София
18.03.2025, 08:22 | България
Прокурорът Бисер Михайлов проговори за пребития от сина му Румен Андонов
21.03.2025, 13:29
Споделено родителство превърна в кошмар живота на дете от Перник
21.03.2025, 12:57
Ученичка от пернишката ПГИ сред най добрите в България на Националното състезание по счетоводство
21.03.2025, 11:50
Кметът на пернишкото с. Студена с благодарност към служители на МВР
21.03.2025, 10:40
Емил Радев за случая в Перник: Винаги насилието срещу животни прераства в насилие върху хора
21.03.2025, 08:34
Станислав Владимиров в една от горещите точки на Перник: Можем да потушим напрежението с общи усилия
21.03.2025, 08:21
Волейболният Миньор Перник загуби първия мач срещу Славия
21.03.2025, 08:14
Доброволци ще чистят коритото на река Струма в Перник през уикенда
21.03.2025, 00:09
Катастрофа на Драгичево затруднява движението, произшествие и на „Струма“
20.03.2025, 17:31
Садистката Габриела блъснала жена на зебра в София
20.03.2025, 15:24
Задържаха перничанин за закани за убийство към родителите му
20.03.2025, 11:10
Садо-мазо операторът Красимир газил хора, майка му била проститутка
20.03.2025, 10:45
ЕП иска бързо разследване и наказания за насилието над животни в Перник
20.03.2025, 10:38
Една от най-следваните българки в Instagram, перничанката Габриела изгря на политическата сцена
20.03.2025, 09:38
Габриела и Красимир няма да обжалват задържането си
20.03.2025, 08:56
Най-добрият пернишки вратар разказа личната си история без цензура, призна за лихвари и изневери
20.03.2025, 00:54
Жена за лекарите от Първо вътрешно отделение на МБАЛ „Рахила Ангелова“: За пореден път се уверявам, че тук имаме най-добрите лекари
19.03.2025, 14:24
149 млн. лв. ще бъдат инвестирани в индустриални паркове в Перник, Кюстендил и Стара Загора
19.03.2025, 13:48
Недоволството в пернишкия квартал "Хумни дол" обедини в протест българи и роми
19.03.2025, 13:30
Ново 20 за садистите Габриела и Красимир, имало е и трети човек
19.03.2025, 12:26
Психично болна отвлече пълен рейс!
21.03.2025, 16:04
След случая в Перник: Предлагат създаването на обществен консултативен съвет за защита на животните
21.03.2025, 15:59
Отвличане заради 160 кг кокаин: Двама от „Наглите“ са задържани, издирват трети
21.03.2025, 15:56
Административният съд отсъди: Марката "ДПС" остава при Делян Пеевски
21.03.2025, 15:55
Бомба! Жоро Любенов отиде в bTV
21.03.2025, 15:52
Прокурорът Бисер Михайлов проговори за пребития от сина му Румен Андонов
21.03.2025, 13:29
Споделено родителство превърна в кошмар живота на дете от Перник
21.03.2025, 12:57
Ученичка от пернишката ПГИ сред най добрите в България на Националното състезание по счетоводство
21.03.2025, 11:50
Кметът на пернишкото с. Студена с благодарност към служители на МВР
21.03.2025, 10:40
Жертва при пожар в жилищна сграда в Пловдив
21.03.2025, 10:28
318 предадени на съд за насилие срещу животни за петилетката
21.03.2025, 09:37
300 лв. такса за кола в двора, ако е без регистрация
21.03.2025, 09:33
Огромен пожар лумна до училище!
21.03.2025, 09:30
Жена удави кучето си в тоалетна, грозят я няколко години затвор или много висока глоба!
21.03.2025, 09:20
Отварят държавни магазини в пощите!
21.03.2025, 09:08
МИГ Радомир-Земен финансира проект за повишаване на производителността и експортния потенциал на предприятие в Земен
21.03.2025, 09:07
В страната на чалгата: 1000 лева е билетът за Софи, 60 за Народния театър
21.03.2025, 09:01
Зрители са в потрес от лесбоаферата в „Хелс Китчън“
21.03.2025, 08:54
Новата на Рачков луда по него
21.03.2025, 08:52
Пенсионер от Варна удари с фиш за 6 лева джакпота от 11,3 милиона!
21.03.2025, 08:45
АНКЕТА