Наш град сред десетте най-стари града в света

04.07.2016, 08:33 | Любопитно

СПОДЕЛИ:

Има някаква естетика, която е към най-старите градове в света. Това са оживени занаятчий под ярко синьо небе, преминаващи облекла, изработени от шепнещ бял памук и каменна зидария боядисана в жълто от слънцето, пише BIG5

В действителност, обаче, най-старите градове в света са изправени пред най-разтърсващите размирици в цялата си дълга истории. Трагично е, че някои от тях все още са необитаеми и безмълвни. Така е в момента сирийският град Алепо, който вероятно е най-старият, продължително населен град в света. Сега там обаче бушува гражданска война. Дамаск също категорично е извън границите на нормалните градове.

Това обаче не означава, че идеалът е загубен. Някои от най-старите градове в света процъфтяват. Места като Пловдив в България са се адаптирали към съвременното общество при запазване на красотата на отминалите времена.

В класацията на най-старите градове в света се разглежддат две групи. Тези, които се развиват и тези, които все още се борят.

10. Бейрут, Ливан - 3000 г. пр.н.е.

Бейрут, често се оприлава на Феникс, бил е разрушен и възстановен седем пъти. Той е споменат в писма до фараона на Египет още през 14-ти век преди новата ера. Археолози са открили кремъчни сечива, датиращи от палеолита и Горна палеолита през неолита до бронзовата епоха.

Top поглед: Национален музей на Бейрут е културната институция, която е диаграма за историята на столицата на Ливан. В нея са включени вековни произведения от мед и желязо, както и от елинистическата, римската, византийската и мамелюкски периоди.

 

9. Газиентеп, Турция - 3650 г. пр.н.е.

Газиантеп, като много от другите най-стари градове в света, е преминал през много ръце в изключително дългата си история. Градът е бил под владичеството включително на византийци, кръстоносци и османци. Градът е разположен в южната част на Турция, близо до сирийската граница. Това е един от центровете на водещите производители на машинни килими, експортиране на $ 700 милиона килими само през 2006 г.

Top поглед: Газиантеп Зюгма Мозайки музей е най-голямият музей с мозайки в света. Уникалното наследство се разпростира на 1700 кв. метра. Много от мозайките са били открити в римската сайта на Белкиш-Зюгма преди язовирът Биречик Дам, по течението на р. Ефрат, да залее мястото завинаги.

 

8. Пловдив, България - 4000 г. пр.н.е.

Пловдив, вторият по-големина град в България, отдавна се състезава с столицата София, но не се знае кога ще спечели. Първоначално градът е бил тракийско селище. По-късно се превръща в основен римски град, преди да попадне във владението на византийците и османците. Днес Пловдив е етнически и религиозно разнообразен град с много църкви, джамии и синагоги, както и на арменската църква и готическа катедрала. С толерантното си отношение и жизнена култура градът спечели титлата на Европейска столица на културата за 2019.

Top поглед: Пловдив, Римския театър - построен по време на управлението на император Траян, е разкрит в модерните времена, след като свлачище през 1972 г. го открива. Сега Римския театър е възстановен и е преврнат в място за специални събития и концерти.

 

7. Сидон, Ливан - 4000 г. пр.н.е.

В християнството, Исус извършва първото си чудо, като превръща водата във вино в Сидон. Ако няма чудотворна сила, то тогава Сидон със сигурност е магически. Разположен е на брега на Средиземно море, 40км (25 мили) от Бейрут. Старият град Сидон е прекрасно запазен лабиринт от тесни улички, извити пътеки и множество джамии, датиращи от Омаядската ера. Според предания свети Петър веднъж посетил Сидон, също както Александър Велики, който, разбира се тръгва на поход, за да завземе големия град.

Top поглед: Сидон, Морския замък е конструиран от кръстоносците, морската крепост седи на малък остров, свързан със сушата с каменна тротоар. Крепостта е била разрушена от мамелюците, за да предотврати кръстоносците да се завърнат в региона. По-късно крепостта е възстановена от Фахредин.

 

6. Фаюм, Египет - 4000 г. пр.н.е.

Разположен е на 100 км (62 мили) югозападно от Кайро. Фаюм заема част древната местност Крокодилополис, древен египетски град, който се кланял на свещен крокодил на име Петсучос. Влечугото живяло в специален храм езерце и се захранвало с дарена от свещеници храна. Когато крокодилът умрял, той бил заменен от друг крокодил. Днес във Фаюм са едни от най-големите базари, джамии и бани в близкото езеро Карун популярно място за туристи и местни.

Top поглед: Wadi Elrayan - място с уникална природа в западната пустиня на Египет, включващ две езера, свързани с единствения египетски водопад. Елраян е определен за защитена територия през 1989 г., за да се запазят биологичните, геоложките и културни ресурси в региона.

 

5. Суза, Иран - 4500 г. пр.н.е.

Суза е настройката на Персите, трагедията на Есхил и най-старата, оцеляла пиесата в историята на театъра. Суза се споменава с името на Суса в еврейската Библия, главно от Естер, но също така и от протестантските Неемия и Данаил. Там е казано, че двамата Данаил и Неемия живяли в Суза и че Естер става кралица, жени се за цар Асуир и спасява евреите от геноцид. Градът след това бе преименуван в Шуш.

Top поглед: Замъкът Шуш (Shush Castle) е конструиран под ръководството на френския археолог Жан-Мари Жак дьо Mорган в края на 1890 г. Замъкът сега е отворен за туристи и посетители като музей. Той е силно повреден в ирано-иракската война през 1980 г., но след това е напълно възстановен от иранското правителство.

 

4. Дамаск, Сирия - 4300 г. пр.н.е.

Обявен от някои като най-старият обитаван град в света, Дамаск може да бил населен още 10 000 пр.н.е., въпреки че тази версия все още се обсъжда. Един от най-големите антични градове в света е бил завладян от Александър Велики и управляван от римляни, араби и османците.

Градът се превръща във важен център след пристигането на сирийците, а семити от Месопотамия, изграждат мрежа от канали, които все още се използват в града.

Top поглед: Омаядската джамия - най-голямата туристическа атракция на града. На това място е сахранена главата на Йоан Кръстител, смятан за пророк както от християните, така и от мюсюлманите. Предполага се, че главата е открита по време на разкопки в джамията. Друга причина за известността и светостта на Омаядската джамия е, че в малка градинка близо до северните стени на джамията се намира гробницата на Саладин - мюсюлманския завоевател на светите земи.


 

3. Алепо, Сирия - 4300 г. пр. н. е.

Разположен е на кръстопътя на няколко древни търговски пътища. Алепо е бил управляван последователно от хетите, асирийците, араби, монголите, мамалюки и османците.

В момента градът е част от гражданската война в Сирия, въпреки че е устоял на бурна история. На 11 октомври 1138 година древния град Алепо е разтърсен от най-разрушителните земетресения в човешката история. По броя на жертвите, достигащи до 230 000 души, земетресението се нарежда сред първите 4, отнели най-много човешки животи.

Top поглед: Цитаделата на Алепо е построена през 13-ти век. Крепостта е с изглед към Стария град Алепо и е в списъка на обектите на световното наследство на ЮНЕСКО. Защитното съоржение е едно от най-големите и най-добре запазени цитадели в света – изключителен дворцов комплекс, който буквално пази едноименния град .Трагично е, че крепостта е била повредена миналата година от бойните действия в града.

 

2. Библос, Ливан - 5000 г. пр. н. е.

Библос (Byblos) името идва от гръцки и означава "внасят папирус", защото градът е доставял египетски папирус в Древна Гърция. Населението му е около 40 000 души. Разположен е на брега на Средиземно море, на 20 km северно от центъра на столицата Бейрут. Селището съществува от VIII хилядолетие пр.н.е. и е един от главните градове на древна Финикия.

По време на владичеството на египетските фараони, през III и II хилядолетие пр.н.е., Библос е бил търговска и религиозна столица на финикийското крайбрежие. Тук е била създадена първата линейна азбука, предшественик на всички съвременни азбуки (включително гръцката и латинската). Най-стария известен финикийски надпис е открит върху саркофага на библоския владетел Ахирам.

Днес Библос е с нарастващата популярност като културна туристическа дестинация и предлага смесица от древни руини, пясъчни плажове и живописни планини.

Top поглед: Byblos Castle - построен от кръстоносците през 12 век. Замъкът е демонтиран от Саладин през 1190 г. и след това възстановен през 1197, след като кръстоносците повторнозавладяли града. Днес, тя стои в близост до редица египетски храмове, римски амфитеатър и финикийски Кралски некропол - свидетелство за богата и разнообразна история на града.

 

1. Ерихон, Палестинска територия - 9000 г. пр. н. е.

Eрихон блести, погледнат от брега на река Йордан. Смята се, че е един от най-старите непрекъснато населявани градове на света. Археолозите са открили останките на 20 последователни селища, датиращи от 11,000 години, въпреки че трябва да се каже, че градът е изоставен за големи периоди между тях.

Градът е окупиран от Йордания 1949-1967 и е бил разрушен от израелската окупация от 1967 година. През 1994 г. става първият арабски град на Западния бряг, за да се даде административна автономия по силата на споразумение между Израел и Организацията за освобождение на Палестина.

Top поглед: "Свети Георги" (St. George) е православен манастир, намираш се в долината Вади Келт. Обителта е построена в края на 5-ти век от Джон на Тива. Манастирът се е "впил" в скалите на Вади Келт. Подобно на други места в най-старите градове в света, манастирът е разрушен и възстановен през вековете и е отворен днес за поклонници и посетители.

КОМЕНТАРИ 2
Емилия 04.07.2016 12:23

Пловдив наистина е изключително красив


ивона 04.07.2016 14:13

И ние да сме в нещо в челната 10


СВЪРЗАНИ НОВИНИ

Само два леки инцидента в Деня без загинали на пътя в Пернишко

19.09.2024, 15:14


Рени от Перник е на крачка от успеха, не достигат 25 000 евро

19.09.2024, 13:03


Кръст оцеля по чудо, след като пожар изпепели параклиса във Вискяр планина

19.09.2024, 12:41


Трима задържани, гонили се по улиците в Перник

19.09.2024, 10:43


„Възраждане“ - Перник регистрира листата си за изборите на 27 октомври

19.09.2024, 10:33


Двойно злато за Перник от републикански шампионат

19.09.2024, 08:48


Пернишката езикова гимназия спечели първо място в конкурса „Глобално училище - 2024“

18.09.2024, 13:47


Спецоперация на полицията в Перник! Да внимават даже тези по селата

18.09.2024, 13:10


Взеха колата на 18-годишен, седнал зад волана на два вида дрога

18.09.2024, 12:52


Пътуването за София се превърна в кошмар

18.09.2024, 10:48


Перничанин видя как тийнейджърка си играе със смъртта

18.09.2024, 09:04


Силен теч наводни къща в Перник, спряха водата в района

18.09.2024, 08:37


Пернишкият „Шабан “ гост в ново сръбско популярно шоу

18.09.2024, 08:02


9 отбора от областните групи на област Перник по футбол с нови екипи

18.09.2024, 08:00


Трима в болница с вирусен хепатит в Перник

17.09.2024, 11:38


Разкриха кражба на домашно имущество в Перник

17.09.2024, 09:55


23-годишен блъсна жена на пешеходна пътека в Перник

17.09.2024, 09:52


Димо Дренчев пак водач на листата на „Възраждане“ в Перник

17.09.2024, 08:29


Най-известната пернишка двойка сключи църковен брак и кръсти дъщеря си

17.09.2024, 07:54


Красивата синоптичка на bTV от Перник: Исках да бъда учителка по география

17.09.2024, 07:00


Ново извращение: Ученик се идентифицира официално като вълк

19.09.2024, 15:31


Общото събрание реши: Левски има нов шеф

19.09.2024, 15:30


Само два леки инцидента в Деня без загинали на пътя в Пернишко

19.09.2024, 15:14


Тол камерите ще започнат да засичат средната скорост до края на годината

19.09.2024, 15:14


Съпругата на кмета на Перник обра овациите на новото си работно място

19.09.2024, 13:17


Рени от Перник е на крачка от успеха, не достигат 25 000 евро

19.09.2024, 13:03


Влак помете пешеходец с бастун

19.09.2024, 12:46


Заловиха голямо количество ментета на маркови стоки за почти 2 млн. лева

19.09.2024, 12:44


Кръст оцеля по чудо, след като пожар изпепели параклиса във Вискяр планина

19.09.2024, 12:41


Xiaomi надмина Apple по продажби на смартфони

19.09.2024, 12:39


Доган влезе в централата на ДПС в София

19.09.2024, 12:36


Почина детето, паднало от 5 метра в театъра в Плевен

19.09.2024, 12:25


20-годишна скочи с бебе от третия етаж на хотел

19.09.2024, 11:53


За Гинес: В село с 600 жители има регистрирани 14 000 избиратели

19.09.2024, 11:50


Полицията в Перник ще брандира и ребрандира патрулки

19.09.2024, 10:57


Трима задържани, гонили се по улиците в Перник

19.09.2024, 10:43


„Възраждане“ - Перник регистрира листата си за изборите на 27 октомври

19.09.2024, 10:33


ДАНС с важна информация дали взривените пейджъри са дошли от България

19.09.2024, 09:49


Мармалад от смокини с мед

19.09.2024, 09:33


Салата от гриловани тиквички и сирене

19.09.2024, 09:28


АНКЕТА