Този, който има най-здраво яйце, той ще е най-здрав и най-късметлия през годината

12.04.2026, 09:14 | Перник

СПОДЕЛИ:

Държавният архив в Перник публикува интервю на етнолога Цветана Манова с Вита Зарина, родена през 1911 г. в с. Перник. То е от книгата ѝ „Сокове от корена. Етноложки интервюта“, издадена през 2018 г.

"...На тоя ден, на Великден всеки трябва да облече всичко ново, от горе до долу ново. Месеци преди това шиеме, плетеме, веземе, купуваме, каквото трябва за всеки. Всичко трябва да е ново, необличано и да е най-хубавото. И децата, и големите, и старците – всички обличат само нови дрехи. Мама, като ни направи литачета, ризлета, чорапчета – всичко свети върху нас от красота. Ние бяхме няколко момичета, нямахме брат, а тя беше една мераклийка – гласеше ни като петачета. Всички в нас гледаха. Радост, та радост! И земята, по която стъпвахме, се радваше.

Излеземе навън и започнеме да се чукаме с шарените яйца. Този, който има най-здраво яйце, той ще е най-здрав и най-късметлия през годината. Затова ги избираха по-големи и по-остри отпред. Ако някой познава тия с двата жълтъка, ги търси тях. Аз си избирах моите яйца по хубост, гледах да са най-весели. Чукаме се, чупиме яйца и само тичаме до къщи за нови. Никой не ни се кара, че сме ги изпочупили, това е за здраве. А колко игри с яйца сме играли… Като се качиме на някоя височинка, като наредиме яйцата на една редица и като ги пуснеме отгоре по нанадолнището всичките заедно… Уж да гледаме кое ще стигне най-първо, ама те се объркат, изпочупят се по камъчетата… А тревата стане цялата шарена, като че ли сме нахвърляли цветя по нея.
А през това време …музиканти обикалят от двор на двор и свирят – ходят на честито. Честитят ни с „Христос воскресе”. Тия музиканти с радост идват във всяка къща и ние с радост ги посрещаме. Свирят, свирят, свирят. Мама и тате им дават кукулници, яйца, хлябове. Едни си отидат – други дойдат, едни си отидат – други дойдат, та цял ден така. После седнеме да обядваме и ако някой през това време ни дойде на гости, да видиш какво е радост!
Чужд човек ако ти дойде на тоя ден вкъщи, значи се придава хубавото в тоя дом. И ние се радваме, радваме. На Великден се ходи у кумовете, младите ходят при по-старите, момите ходиме при приятелки от други къщи.
– Няма ли някъде в селото общо веселие?
– Има. Преобядваме и след обяд тичаме на хорото. Ама то не беше едно хоро, в село Перник, бяха много хора̀. Едното беше тука, в нашата махала. На него играеме, играеме, играеме – душа не ни остане. Отидеме на друго хоро. Например тия, които са дошли от Западните покрайнини, играеха на друго място и по-друго яче. И на тяхното хоро се хващаме да поиграеме. Ние бяхме всичките играорки – на кое хоро се хванеме, веднага го заиграеме. После отидеме на трето хоро. Него са го извили тия, които работят в Мината, а те са дошли от разни места и тяхното хоро е още по-друго. Ама ние и него го играеме. Та като погледнеш Перник – на всяко по-широко място хоро̀ се извило. Радост! В много радости съм момувала…
...На първия ден на Великден се връзват и цветни люлки. Момите и ергените връзват шаяк на най-високите върби и накичват тоя шаяк с много зеленина, цъфнали клони и люляк. Да се чудиш люлката от какво е направена – не се вижда шаяка, а само зеленината и цветята се виждат. И как не увяхват тия цветя, та цял ден цъфтят по люлките, не знам…. Много върби, много люлки имаше тогава по махалите. Момите също се накичат с цветя и идат, та се люлеят. Ергените ги люлеят. Аз не съм се качвала на тия люлки – бяха високи и ме беше страх, ама иначе всички се люлееха по цял ден.
И кантари много имаше на първия ден на Великден. Накъдето и да се обърнеш – кантар. Всеки, който имаше воденица, на тоя ден изнасяше пред воденицата по един. Мериме се като агнета. Меренето на тоя ден е за здраве, да ти се придават годините, не може да не се премериш. И стари, и млади, и деца – всички се мереха. Всичко на тоя ден е за здраве и за живот...
...През трите великденски дни, който дойде у нас, мама му дава по едно яйце и по едно кукулниче. Така се даваше дори до Спасовден. Кукулниците се свършат, ама яйца се дават четиридесет дни до Спасовден. А на самия Спасовден мама отнасяше едно червено яйце на оброчището „Св. Спас” под „Кракра" и го оставяше там за здраве. Всички правеха това. Поляната пред оброка ставаше целата червена.
КОМЕНТАРИ 0

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

Обновиха лекоатлетическата писта на стадион „Миньор“

26.06.2026, 13:48


Задържаха младеж за притежаване на вейп с наркотично вещество

26.06.2026, 13:33


Отиде си един от най-запомнящите се директори на пернишко училище

26.06.2026, 09:23


Обсъждат безводието в страната, 6 населени места в Пернишко са на режим

26.06.2026, 08:38


Перник празнува 97 години от обявяването си за град

26.06.2026, 08:04


Ремонтните дейности по ул. „Струма“ продължават с пълна сила

25.06.2026, 16:40


Бебе от Перник заболя от морбили

25.06.2026, 15:24


Разрешиха ползването на общински терени за кариери в Студена

25.06.2026, 14:21


Денислав Захариев преизбран за общински лидер на ГЕРБ Перник

25.06.2026, 13:39


Цистерна скъса мантинели на АМ „Струма“, предизвика катастрофа

25.06.2026, 13:30


SOS Център за обществена подкрепа Перник спечели националната награда „Кристално сърце"

25.06.2026, 11:44


Ученици, родители и институции обсъдиха рисковете от наркотичните вещества в Перник

25.06.2026, 11:38


ВСС обсъжда увеличаване на щата в Районен съд - Перник, министърът призова да се спре кадруването

25.06.2026, 10:27


Обичаният и уважаван от хиляди хора д-р Боянов празнува юбилей

25.06.2026, 10:24


Перничани скочиха срещу километричните задръствания в града в час пик /Видео/

25.06.2026, 09:27


Населено място в Перник потъна в боклуци

25.06.2026, 09:15


Уникален шоу спектакъл - "100 години Георги Парцалев" в Перник

25.06.2026, 06:54


Отличиха звездите на знанието и таланта в Пернишко

24.06.2026, 19:00


Така се прави! Облечени в бяло дами браха билки по изгрев в Дивотино

24.06.2026, 18:52


Около 1000 зрелостници от област Перник трябва сами да плащат здравните си осигуровки през летните месеци

24.06.2026, 13:59


Обновиха лекоатлетическата писта на стадион „Миньор“

26.06.2026, 13:48


Макс и Арон направиха демонстрация „Послушание“ на деца от Радомир

26.06.2026, 13:39


Скара на жар предизвика пожар в помещение, горя и къща в радомирско село

26.06.2026, 13:36


Задържаха младеж за притежаване на вейп с наркотично вещество

26.06.2026, 13:33


Експерти: Мантинелите са като солети - минаваш и няма нищо

26.06.2026, 10:32


Изоставен Ромео изгори къщата на бившата и родителите й

26.06.2026, 09:59


Отиде си един от най-запомнящите се директори на пернишко училище

26.06.2026, 09:23


Още една двойка се разпадна! Драго напусна жена си

26.06.2026, 09:16


Стартира традиционния Граовски събор „Видовден“

26.06.2026, 09:15


Санта Китана разби всички с разкритието си за новия мъж на Мария!

26.06.2026, 09:14


Бивша на Джизъса чака второ бебе от мастит бизнесмен

26.06.2026, 09:03


Шефът на тол управлението: От 2016 г. цените на винетките не са променяни

26.06.2026, 08:59


Токът и парното поскъпват от юли

26.06.2026, 08:55


Ергенът Виктор си клъцна носа

26.06.2026, 08:53


Цигарите поскъпват от август!

26.06.2026, 08:53


Чалгарката с най-голям бюст омъжи дъщеря си

26.06.2026, 08:50


Проблеми в брака? Линда заряза невротичния Кирчо

26.06.2026, 08:48


Свидетел на касапницата на "Тракия": Колата беше размазана, децата също

26.06.2026, 08:47


Започва първото обсъждане на Бюджет 2026

26.06.2026, 08:45


Витилиго: милиони хора го имат, но малцина знаят истината за заболяването

26.06.2026, 08:44


АНКЕТА